EUR 25.280

USD 23.131

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.280

USD 23.131

04. 04. 2023

0 komentářů

Česká spořitelna chce podpořit udržitelný rozvoj měst a obcí – pomůže s výstavbou dostupného bydlení

 

  • Společnost Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS) má ambici pomoci do roku 2026 vystavět tisícovku cenově dostupných nájemních bytů;
  • Nájemné v nových bytech bude o cca 20 % nižší oproti tržnímu standardu;
  • Byty budou dostupné pro zaměstnance z nejpotřebnějších profesí, o jejich rozdělování budou rozhodovat instituce veřejné správy a místní samosprávy;
  • Prvním projektem DBČS je Prosek Park, který poskytne ubytování i pro FN Motol.

Každý měsíc přivítá pražská Fakultní nemocnice Motol desítky nových zaměstnanců, sester a dalších zdravotnických pracovníků. Při jejich nástupu ale stále častěji řeší otázku – kam s nimi? Problém představuje nedostatek dostupných ubytovacích kapacit, ve kterých by mohli lékaři a zdravotníci v Praze bydlet.

Loading 

Stejný problém jako FN Motol řeší i další instituce. Nedostatek cenově dostupných ubytovacích kapacit se stal systémovým problémem. Česká spořitelna, která zakládá svoji dlouhodobou strategii na podpoře prosperity, finančního zdraví a udržitelného rozvoje společnosti, chce začít situaci napravovat. Záměrem spořitelny je podílet se na výstavbě cenově dostupnějšího bydlení. Inspirovala se v Rakousku u mateřské Erste Bank a ve spolupráci s městy a obcemi se chce podílet na výstavbě nájemních bytů, kde bude nižší nájemné, než je tržní. Byty budou určené pro lidi z profesí, které jsou v dané lokalitě nejpotřebnější. Jedni z prvních zákazníků budou právě zaměstnanci FN Motol.

Chceme-li podporovat udržitelný rozvoj měst a obcí, musíme zvyšovat dostupnost bydlení. V opačném případě bychom mohli zanedlouho zjistit, že v určitých lokalitách chybí tu zdravotníci, tu učitelé, anebo policisté, a to z důvodu, že pro ně není v těchto místech dostupné bydlení,“ říká Marek Blaha, předseda představenstva nové společnosti Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS). Tu Česká spořitelna založila a uvedla coby dceřinou společnost do své finanční skupiny na začátku loňského roku. „Vytvořili jsme predikci vývoje, která nám ukázala, že vlastní bydlení bude dále dostupné jen pro horních 20 % populace co se týče příjmů. Jako největší banka v zemi jsme se rozhodli pomoci tento problém řešit,“ popisuje Marek Blaha.

Řešit situaci s malou dostupností bydlení navrhuje společnost DBČS ve dvou rovinách. Předpokládá aktivní zapojení domácího bankovního sektoru (reprezentovaného Českou bankovní asociací), který bude ve spolupráci s Evropskou investiční bankou partnerem vlády při tvorbě komplexního systému dostupného bydlení. Takový systém úspěšně funguje v jiných vyspělých zemích EU (Německu, Holandsku, Rakousku nebo Finsku). Zároveň v rámci ESG strategie České spořitelny má společnost DBČS ambici pomoci s novou výstavbou, která přinese cenově dostupné a nájemně stabilní byty pro profese potřebné k dlouhodobé udržitelnosti našich měst a obcí.

První projekt již máme v realizaci, další 2-3 plánujeme spustit v první polovině tohoto roku. Jsou určeny pro profese, bez nichž by města nemohla dlouhodobě udržitelně fungovat, tedy např. zdravotní sestry, policisté, pracovníci v sociálních službách,“ říká Marek Blaha.

REKLAMA

Vídeňský recept na úspěch

Pro nápady nemusela jít Spořitelna daleko. Mateřská Erste Bank provozuje v Rakousku již od roku 1957 dceřinou společnost s limitovaným riskem, která poskytuje dostupné bydlení ve 14 000 bytových jednotkách. V současnosti se Erste Group podílí ve Vídni ve spolupráci s tamní radnicí, státem a soukromými developery na výstavbě nové čtvrti Aspern Seestadt, ve které vznikne 21 tisíc nových bytů. Celá třetina z nich bude vlastněná Erste Group, která je bude pronajímat za dostupné ceny.

Právě takový model chce nyní společnost DBČS přenést i do Česka.

Dostupné bydlení České spořitelny bude vytvářet bytový fond ve spolupráci s municipalitami a privátními subjekty pro potřeby veřejné správy za aktuálně platných legislativních a finančních podmínek. Cílem je postavit vyšší stovky nebo nižší tisíce bytů.

„Je potřeba zdůraznit, že tím, kdo bude o nájemnicích v modelu DBČS rozhodovat, nebude banka. Tato pravomoc bude vyhrazena vždy zřizovatelům, tedy institucím veřejné správy. Provoz a správu objektů bude zajišťovat externí správcovská firma,“ zdůrazňuje Marek Blaha.

Důraz na udržitelnost klade společnost DBČS i v rámci samotné výstavby dostupného bydlení, která musí být šetrná k životnímu prostředí. Napomoci by k tomu měla i spolupráce s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB ČVUT). Obě společnosti budou spolupracovat na inovativních řešeních pro oblast dostupného bydlení, které by měly vést k využití technologií, které například sníží náklady nájemníků za energie.

REKLAMA

Začne to v Praze na Proseku, další projekty budou následovat

Prvním projektem výstavby dostupného bydlení podporovaným společností DBČS je pražský Prosek Park. Ten zahrnuje 254 bytových jednotek o celkové rozloze 12 324 m2.

Nové byty v režimu dostupného bydlení v Prosek Parku by měly být k dispozici ve 2. čtvrtletí 2024, budou pronajímány s 20% slevou na nájemném oproti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než 30 % disponibilního příjmu cílové skupiny. To jsou zaměstnanci v podpůrných profesích z veřejného sektoru (např. učitelé, zdravotní sestry, policisté, aj.).

„V Praze je zhruba 130 tisíc osob zaměstnaných ve službách veřejného sektoru. Zájem o nájemní kapacity již projevilo několik subjektů veřejného sektoru, například zástupci pražských městských částí či velkých nemocnic,“ popisuje Marek Blaha.

Mezi prvními nájemníky cenově dostupných bytů by měl být zdravotnický personál Fakultní nemocnice v Motole. S vedením nemocnice uzavřela společnost DBČS Memorandum o spolupráci, která by mělo vést k dlouhodobému posilování dostupného bydlení pro zaměstnance pražské fakultní nemocnice.

Zdravotnický personál spadá do preferovaných profesí, kterým chceme aktivně pomáhat v zajišťování dostupného bydlení. Bez nich si dlouhodobý rozvoj měst neumíme představit,“ potvrzuje Marek Blaha.

Další podobné projekty by měly brzy následovat, jak v Praze, tak v regionech.

Na nastavení systémového řešení na národní úrovni chce bankovní sektor spolupracovat s vládou. Česká bankovní asociace ve spolupráci s Evropskou investiční bankou je partnerem vlády při tvorbě komplexního systému dostupného bydlení. Ten již úspěšně funguje v jiných vyspělých zemích EU (Německu, Holandsku, Rakousku nebo Finsku).

Všechny vyspělé země EU mají vládou podporovaný, legislativně ukotvený systém výstavby a provozování dostupného bydlení. Je dobrou zprávou, že vidíme aktivní spolupráci vlády, Evropské komise i EIB na řešení jedné z největších výzev naší doby,“ uzavírá Marek Blaha.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *