Pondělí 30. března. Svátek má Arnošt.

České stavebnictví na konci loňského roku brzdilo růst, bytová výstavba opět klesala

08.01.2018 10:01 Tisková zpráva: EKOSPOL

České stavebnictví na konci loňského roku neudrželo tempo růstu ze začátku roku a postupně zpomalovalo růst. Stavební produkce v listopadu reálně meziročně vzrostla o 1,9 procenta, což je však v porovnání s předchozím měsícem pouze poloviční růst. Do záporných čísel se dostala bytová výstavba. V předposledním loňském měsíci zahájily stavební firmy podle aktuální dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 3,1 procenta méně bytů. Pokud se podíváme pouze na bytové domy, tak byl propad zahájené výstavby dokonce více než čtyřicetiprocentní (40,3 procenta).

ČSÚ uvádí, že se v listopadu zahájila stavba celkem 2594 nových bytů, drtivá většina se však začala stavět v regionech mimo hlavní město. V Praze se v jedenáctém měsíci roku začalo stavět pouhých 88 nových bytů, z toho jen 14 v bytových domech. Nejvíce nových bytů začaly stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, jen v listopadu jich bylo 774. Od začátku roku se jen ve středních Čechách začalo stavět takřka šest tisíc (5962) nových bytů, což je skoro dvojnásobek toho, co v hlavním městě (3171 zahájených nových bytů).

Hlavní město tak díky liknavému přístupu stavebních úřadů a neaktualizovanému územnímu plánu nejspíš definitivně přišlo o pozici v čele nejvíce se rozvíjejících regionů v Česku. Kromě Středočeského kraje ji loni předstihl také kraj Jihomoravský (3711 zahájených nových bytů).

Letošní rok přinesl změnu v tom, že začala platit novela stavebního zákona umožňující sloučit stavební proces do jednoho koordinovaného řízení. Menším stavitelům má také ulehčit s papírováním. Novela je zcela jistě krokem dobrým směrem jak se vypořádat s českým legislativním Kocourkovem, který se vyznačuje nejsložitějším stavebním právem v zemích EU. Zda českému stavebnictví opravdu uleví a investorům uvolní ruce k rychlejší výstavbě, však ukáží teprve až další měsíce.

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *