EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

17. 06. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

České stavebnictví má za sebou rekordní rok, jak hluboko ho letos srazí koronavirus?

 

Nový rekord zaznamenalo loni české stavebnictví. Tržby stavebních firem v Česku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni dosáhly 547,63 miliardy korun. To je o 27 milionů korun více, než kolik utržily v dosud rekordním roce 2008. Meziročně se loni tržby stavebních firem zvýšily o 9,1 procenta. Takový růst se ale letos zcela jistě udržet nepodaří. 


Největší podíl tržeb loni připadal na inženýrské stavitelství, tedy převážně výstavbu dopravní infrastruktury. Zde firmy utržily 152,2 miliardy korun. Opravy a údržba vynesly 114 miliard korun a tržby za stavbu bytových domů dosáhly 83,1 miliardy korun. Za stavby výrobních budov firmy utržily 102 miliard korun a za nevýrobní (jako jsou například školy, kanceláře či nemocnice) pak 73 miliard korun.
Několikaletý nepřetržitý růst české ekonomiky samozřejmě nahrával i segmentu stavebnictví. Stát i veřejná správa měly díky vyššímu výběru daní více peněz na investice. Zanedbaná a stále nedokončená infrastruktura pak nahrává stavebním firmám v tom, že bude stále co stavět i v blízké budoucnosti.
Zásadní pro vývoj celého sektoru bude nyní hlavně to, jak se stát vypořádá s následky koronavirového zastavení ekonomiky. Hlavně rychlost ekonomického restartu a také výše státních investic budou pro české stavebnictví klíčové. Peněz nejspíš bude dost, protože vláda opakovaně deklarovala snahu porazit krizi investicemi i za cenu radikálního zvýšení schodku státního rozpočtu.
Výkonnost stavebnictví tak budou brzdit hlavně dva jiné faktory – nedostatek pracovníků a nepřipravené projekty. Stavebním firmám chybí kvůli uzavření hranic desetitisíce zahraničních pracovníků, kteří jsou pro většinu staveb v Česku nenahraditelní. Rozvolnění pravidel pro příjezd cizinců proto nejvíce uvítají hlavně firmy, které jsou na zahraničních zaměstnancích závislé.
Zatímco plné obnovení cest mezi státy je pravděpodobně velmi blízko, příprava stavebních projektů se letos určitě výrazně nezrychlí. Zásadní překážkou totiž zůstává extrémně komplikované stavební právo, kvůli kterému patříme v povolování staveb k nejhorším zemím na celém světě. Tento legislativní Kocourkov se letos bohužel vyřešit nepodaří, proto budeme muset při získávání stavebních povolení i nadále počítat s až desetiletými průtahy. Ke škodě nejen stavebních firem, ale nás všech.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.