EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

19. 05. 2022

0 komentářů

Český trh s průmyslovými nemovitostmi rekordně roste

 

Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zveřejnila průzkum průmyslového trhu za 1. čtvrtletí 2022. Dle něj bylo na český průmyslový trh dodáno v tomto období rekordní množství nových prostor. Růst trhu a oživení průmyslové výroby tak nezastavily ani výpadky v dodavatelských řetězcích. I tento kvartál pokračoval prudký nárůst nájemného v téměř celé republice. Trh s průmyslovými prostory se bude i nadále zvětšovat, postupem roku se však projeví plné dopady války na Ukrajině a výstavba může lehce zpomalit.

Loading 

Český trh průmyslových nemovitostí rostl v prvním kvartále tohoto roku rychleji než v těch předchozích obdobích a zastavil se těsně pod hranicí 10 milionů m2. „Již v uplynulém čtvrtletí jsme byli svědky rekordního množství nových prostor dodaných na českých trh. Dokončeno bylo 22 nových budov, čímž na trh přibylo 306 600 m2. Výsledkem je 71% nárůst objemu nově dokončených prostor oproti pětiletému průměru a dokonce 106% nárůst meziročně,“ říká Josef Stanko, analytik společnosti Colliers. S ohledem na fakt, že většina projektů byla v souvislosti s problémy v dodavatelských řetězcích nucena posunout datum dokončení, je toto číslo až překvapivě vysoké. Objem výstavby v České republice tak začíná konečně uspokojovat hlad po nových prostorech. Nejvíce nových projektů bylo dokončeno v Moravskoslezském kraji, za kterým následoval kraj Plzeňský a oblast širší Prahy.

Vzrostla neobsazenost i ceny nájmů

I navzdory vysoké poptávce v letošním prvním kvartále mírně stoupla neobsazenost průmyslových nemovitostí, a to o 47 bazických bodů na 1,76 %. Její nejvyšší míra je v současnosti v Olomouckém a Plzeňském kraji, nejnižší tradičně kolem Prahy a Brna. Ani velké množství nových dokončených projektů nezvrátilo prudký nárůst nájemného ve většině České republiky. Nejvyšší dosahované nájemné je tradičně v Praze, kde se pohybuje kolem 6,40 eur za m2 za měsíc, v některé prostorech však šplhá až k 8 eurům za m2 měsíčně. Nájmy pak rostly také v jiných regionech, kde se pohybují průměrně kolem 5,20 euro za m2 za měsíc. Servisní poplatky jsou pak v rozsahu 0,65 až 1 euro za m2 měsíčně.

V poptávce převládala logistika a výroba

Hrubá realizovaná poptávka dosáhla v prvním kvartále tohoto roku celkem 724 300 m2, a téměř tak vyrovnala rekordní hodnotu z počátku loňského roku. Čistá realizovaná poptávka se sice meziročně zvýšila, ale v mezičtvrtletním srovnání klesla o 15 % a dosáhla 384 100 m2. Největší podíl na poptávce měly renegociace následované předpronájmy a novými pronájmy. Největší aktivita byla zaznamenána v Praze a v Plzeňském kraji. Ve skladbě realizované poptávky v tomto kvartále převládaly logistické a výrobní společnosti, podíl e-commerce ve srovnání s loňskem poklesl. „Největším překvapením jsou pro nás společnosti z automobilového průmyslu, jejichž realizovaná poptávka meziročně vzrostla o 147 %. Během prvního kvartálu si tak tyto společnosti pronajaly už 69 % z celkové realizované poptávky, kterou tento sektor vykázal za celý předchozí rok,“ říká Josef Stanko a dodává: „I když se však automobilový průmysl oklepal z problémů způsobených pandemií koronaviru, očekáváme, že během zbytku roku se pravděpodobně projeví dopady výpadků dodavatelských řetězců vzniklých válkou na Ukrajině.“

Výhled do roku 2022

Trh moderních průmyslových a logistických nemovitostí v České republice se v roce 2022 rapidně zvětší. „Ke konci března 2022 bylo ve výstavbě 1,2 milionu nových prostor a pokud nedojde k výraznějším zdržením, trh ještě letos překoná hranici 11 milionů m2. Trh absorbuje téměř veškeré nové prostory velmi rychle a developeři jsou tak stále otevřenější spekulativní výstavbě,“ vysvětluje Josef Stanko. Plné dopady krize v čínských přístavech a války na Ukrajině se však dle něj projeví až postupem roku a mohou potenciálně zpomalit rychlost výstavby. Stoupat pak budou nadále i ceny energií a materiálů, což se promítne do zvyšujících se nájmů. Trh budou ovlivňovat i ESG a Green Deal. Mnoho velkých developerů si již tlak ze strany legislativy i nájemců uvědomuje a snaží se svá portfolia připravit předem. Poohlížejí po alternativních zdrojích energie a elektřiny pro své starší nemovitosti a vzhledem k nedostatku stavebního materiálu také po recyklovaných materiálech s nižší uhlíkovou stopou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Nový stavební zákon pod lupou

Nový stavební zákon bude pro všechny typy staveb účinný od 1. července 2024. Jedním ze zamýšlených cílů nové úpravy bylo stavebníkům ulevit a také zrychlit celý povolovací proces. Zaměřme se na novinku v podobě jednotného řízení o povolení záměru – v čem skutečně stavebníkům usnadní život a s jakými úskalími je třeba počítat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *