EUR 24.460

USD 23.227

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.460

USD 23.227

10. 11. 2022

0 komentářů

Členové ČLFA letos napumpovali do české ekonomiky 127 miliard korun, o desetinu více než vloni

 

Nebankovní financování potvrzuje svoji nezastupitelnou roli v podpoře české ekonomiky. Za tři čtvrtletí letošního roku poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám, podnikatelům a spotřebitelům finanční prostředky v objemu 127 miliard korun, což je o více než desetinu (11,8%) větší objem, než ve stejném období loňského roku. V oblasti financování podnikatelských subjektů bylo profinancováno 106 miliard Kč (meziročně +11,4 %). Financování zboží a služeb pro spotřebitele bylo v objemu 21 mld. Kč, meziročně +13,9 %.

Loading 

Přestože jsou výsledky prezentované ČLFA za období leden až září 2022 povzbuzující a vykazují poměrně výrazný růst, už nyní se objevují signály, že česká ekonomika vstupuje do náročného období. Z našeho pohledu je však pozitivní, že i přes bezprecedentní inflaci a konflikt na východě Evropy se řada firem rozhodla pro nové investice. Financování nových strojů a zařízení, ať už formou leasingu nebo úvěru, prostřednictvím našich členů stouplo za tři čtvrtletí téměř o pětinu. Živo je i v oblasti factoringu, který v tomto období rostl dokonce o 27 %,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Část poptávky po nebankovním financování investičních či spotřebitelských záměrů byla spojena se značnými riziky a nemohla být při uplatnění obezřetných kritérií hodnocení zákazníka i financované komodity akceptována. Vzrostl celkový objem financování podnikatelských subjektů i objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů. V rámci financování podnikatelských subjektů se podíl poskytnutých úvěrů oproti leasingovému financování nezměnil a zůstal na úrovni předchozího roku. Vzrostl objem uzavřených factoringových obchodů.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly nebankovní finanční společnosti za devět měsíců letošního roku financování v objemu 52 miliard korun (meziročně +2,9 %). Z toho 31 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (-3,7 %). Díky financování členských společností ČLFA bylo zakoupeno 35 184 nových osobních vozidel, tedy 24,5 % ze všech nových osobních vozů prvně registrovaných v ČR za prvních devět měsíců letošního roku.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA za prvních devět měsíců letošního roku financování v objemu 24 miliard korun, meziročně o 18 % více.

Znatelný nárůst zájmu o financování provozu prostřednictvím factoringu (postoupení pohledávek) zaznamenaly factoringové společnosti. Objem prostředků poskytnutých klientům k 30. září 2022 dosáhl 30 miliard korun (+14 %).

REKLAMA

Ke konci třetího čtvrtletí 2022 spravovaly členské společnosti ČLFA 970 tisíc aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 257 miliard korun – během devíti měsíců letošního roku se tak zvýšily o devět miliard korun (3,7 %).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *