EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

04. 11. 2021

0 komentářů

ČLFA odmítá záměr vlády prosadit návrh zákona o hromadných žalobách bez řádného projednání

 

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) je hluboce znepokojena záměrem končící vlády předložit do Poslanecké sněmovny návrh zákona o hromadných žalobách bez řádného projednání v legislativním procesu a zejména bez podrobné analýzy dopadů (RIA).

Loading



 

Návrh zákona o hromadných žalobách předložený do Poslanecké sněmovny v minulém funkčním období byl předmětem kritiky akademické i obchodní sféry, ale také řady zákonodárců napříč politickým spektrem. Současně tento návrh nejenže jde daleko za nezbytný požadavek směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1828 ze dne 25. listopadu 2020 o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů, ale současně se jeví být s ní v rozporu zejména v oblasti odměny žalobce a financování neziskových organizací.

Protože uvedená směrnice byla již přijata a má být v krátké době transponována do českého právního řádu, ČLFA považuje za nezbytné, aby návrh byl před novým předložením do Poslanecké sněmovny uveden do souladu se směrnicí a současně byl předmětem řádného legislativního procesu a veřejné diskuse.

Zkušenosti získané s uplatňováním podílových odměn u americké class action ukazují, že podíl na zisku patří mezi klíčové motivační faktory vedoucí ke zneužití hromadného řízení. Je třeba se obávat, že navrhovaná právní úprava povede k tomu, že se podobná praxe vyvine v České republice. Návrh tak podle ČLFA budí důvodnou obavu, že se hromadné žaloby stanou především podnikatelskou příležitostí pro žalobce, který bude podávat žalobu proto, aby dosáhl až 25% podíl na přisouzené částce v případě vítězství ve sporu.

Aktuálně vzniklý problém v oblasti energetiky lze podle názoru ČLFA řešit s využitím existujících právních institutů. Není tak důvod přijímat pro jeho řešení bez řádného projednání a veřejné diskuse návrh zákona o hromadných žalobách, jenž navíc není plně v souladu s evropskou směrnicí, kterou je třeba transponovat do českého právního řádu.

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

bludiště labyrint

Češi se v úvěrech ztrácí. Pomůže nový zákon o úvěru?

Úvěry se postupně vkrádají téměř do každé domácnosti. Přesto se v úvěrové problematice orientuje pouze třetina lidí. Nový zákon o úvěru má spotřebitele v první řadě chránit. Klient obdrží více informací a půjčku dostane pouze ten, který je schopen splácet. Snaha o ochranu a osvětu se však může minout účinkem.

Text: Jana Zámečníková

07. 12. 2016

Uzavřeli jste nevýhodnou smlouvu o dodávce energií? Vyvázat se je teď jednodušší

Uzavřeli jste smlouvu o dodávce energií přes telefon nebo vás přemluvil sympaťák u vašeho bytu? Po chvíli jste si to rozmysleli, ale podomní obchodník zmizel jak pára nad hrncem. Takto uzavřených smluv lidé často litují. Ale není čeho se bát. Vše se dá zrušit a vy v podstatě žádnou změnu nepoznáte, nová možnost zrušení je totiž bez sankce. Pomůže vám nová úprava energetického zákona.

Text: Jiří Havelka

19. 01. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *