EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Češi se v úvěrech ztrácí. Pomůže nový zákon o úvěru?

 

Úvěry se postupně vkrádají téměř do každé domácnosti. Přesto se v úvěrové problematice orientuje pouze třetina lidí. Nový zákon o úvěru má spotřebitele v první řadě chránit. Klient obdrží více informací a půjčku dostane pouze ten, který je schopen splácet. Snaha o ochranu a osvětu se však může minout účinkem.

Loading



 

Úvěrům se daří na všech frontách

Objem úvěrů čerpaných českými domácnostmi ke konci října vzrostl meziročně o 7,7 % na 1 312,5 miliardy korun. Nejvíce si lidé půjčily na bydlení 29,4 miliardy korun, což je o 18,2 % více než před rokem. Letošní rok by měl být i přes očekávaný mírný růst úrokových sazeb pro hypoteční trh rekordní.
„Ceny nemovitostí rychle rostou a důvěra domácností ve vlastní finanční situaci je pevná. Přes očekávaný mírný vzestup sazeb o přibližně půl procentního bodu zůstanou hypotéky výhodné. Je ale faktem, že dvouciferný růst nových úvěrů na bydlení trvá již od března 2013 a velmi silná srovnávací základna se na tempech růstu již brzy musí projevit,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.
Objem spotřebitelských úvěrů se oproti loňskému roku zvýšily o více než čtvrtinu na 8,8 miliardy korun. Zájem o spotřebitelské úvěry by se neměl zastavit ani v příštích měsících. Zásluhu na tom mají i úrokové sazby, které v říjnu klesly v průměru z loňských 12,2 % na 10,4 %.

Češi nejsou informovaní, ale splácejí

Banky poskytují úvěry jako na běžícím páse a lidí s úvěrem rychle přibývá. Průzkum úvěrové společnosti Cofidis ale ukázal, že informovanost o úvěrech a úvěrových podmínkách roste pouze mírně. Podíl lidí, kteří se v úvěrech ztrácí dosahuje alarmujících dvou třetin. V úvěrech se orientují méně ženy. Nejhůře jsou na tom s úvěrovou problematikou lidé kolem padesátky a lidé se základním vzdělání.
Ve splácení úvěrů na tom ale Česko v evropském srovnání není vůbec špatně. Zatímco v Evropě není schopen splácet dluhy 27 % lidí, v Česku je to pouze 16 % obyvatel. V rámci Evropy se Česká republika řadí na 4. místo. Na vedoucí trojici Dánsko, Norsko a Švédsko ztrácí pouhé jedno procento. Z údajů společnosti Intrum Justitia vyplývá, že Česko porazilo dokonce Německo, Velkou Británii či Francii a Švýcarsko.

Nová pravidla mají dlužníkům pomoci

Na základě nového zákona o úvěru pro spotřebitele účinného od 1. prosince 2016 by měl spotřebitel získat více informací o úvěru než dosud. Problém českých spotřebitelů ovšem nespočívá v nedostatku informací, ale především v pasivitě a neochotě věnovat se úvěrovým podmínkám, přestože jim nerozumí.
Podle průzkumu společnosti Cofidis třetina lidí studuje obchodní podmínky před podpisem úvěrové smlouvy maximálně pět minut. Neznalost úvěrových podmínek ale Čechům nedělá těžkou hlavu, o problematice se nesnaží s nikým poradit, ani to nehodlají řešit jiným způsobem. Nic na tom zřejmě nezmění ani nový zákon o úvěru.
Problém ale není jen na straně spotřebitelů. „Finanční instituce si často stěžují na nízkou úroveň finanční gramotnosti českých spotřebitelů, je to ale dost pokrytecké, když samy investují miliony do reklamy, která slogany ‚vše na splátky‘ vytváří dojem, že kdo nedluží, jako by nežil,“ uvádí Miloš Borovička, právní poradce dTestu.
Zákon proto přenáší část odpovědnosti na poskytovatele úvěru. Úvěr by neměl získat dlužník, který neumí splácet dluhy. Za porušení povinnosti prověřovat úvěruschopnost dlužníka hrozí poskytovatelům pokuta až ve výši 20 milionů korun. Úvěrová smlouva navíc v takovém případě pozbývá platnosti a dlužník nemusí platit úroky a pokuty a úvěr může splatit podle svých možností.
„Bylo by ideální, kdyby každý spotřebitel uměl sám posoudit, co je pro něho výhodné a co ne. V dnešní době jsou ale finanční produkty natolik komplexní, že na jejich posouzení často obyčejný selský rozum nestačí,“ dodává Miloš Borovička.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *