EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

25. 01. 2017

0 komentářů

Subjekty:
Sberbank

Co s hypotékou po rozvodu?

 

V České republice se rozvádí skoro polovina všech manželství. Nejčastěji po třech nebo pěti letech. Jednou z nepříjemností rozvodu jsou i finanční komplikace s vypořádáním majetku. Tou nejčastější a největší bývá společná hypotéka, která je až na dvacet i více let. Jak se nejlépe vypořádat, pokud slib manželství nevydrží dobu hypotéky? Existuje několik možností.

Loading



 


Hypotéka pokračuje i po rozvodu
První variantou je dohoda o tom, že i po rozvodu se společná hypotéka ponechá a bude se dál splácet společně. Každému pak připadne polovina nemovitosti, kterou lze například pronajmout nebo nechat pro děti. Pozor, o úmyslu nemovitost pronajímat je důležité informovat banku. Toto řešení je často nejlepší volbou, ale mnoho páru si jej nemůže jednoduše z finančních důvodů dovolit.
Jeden druhého vyplatí
„Dalším řešením je, že jeden z rozvádějícího se páru si hypotéku a nemovitost ponechá a druhého vyplatí. Pro tuto variantu je ale důležité mít dostatečné prostředky, případně si navýšit hypotéku u své stávající banky, aby bylo možné druhého vyplatit, a pak dostatečný příjem, aby bylo možné „utáhnout“ celou (navýšenou) hypotéku sám. Banka v tomto případě posuzuje, zda je pro ni klient po změně situace dostatečně bonitní a má dost vysoký příjem na splácení.  V případě nedostatečného příjmu je možné přibrat nového spoludlužníka, často to bývají rodiče či nový partner,“ říká Vojtěch Batěk ze Sberbank.
Nemovitost prodáte
Třetí možností je prodej nemovitosti. Zde je možné hypotéku splatit z výnosu prodeje, případně kupecnabývá dům i s hypotékou a stává se novým dlužníkem banky. Při prodeji i s hypotékou bývá kupní cena ponížena právě o zůstatek úvěru. Většinou není třeba dělat další odhad ceny nemovitosti ani zajišťovat nové dokumenty. Nový majitel musí pouze doložit dostatečný příjem a projít úspěšně testem schopnosti dlouhodobě úvěr splácet.
Samozřejmě je nejlepší tyto informace vůbec nepotřebovat. V případě potřeby se ale budou jistě hodit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *