EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

17. 05. 2022

0 komentářů

Čtvrtá průmyslová revoluce musí počítat i s nemovitostmi. Současná správa budov zamrzla v 70. letech, cesta ven je internet věcí a vertikální integrace

 

Málokdo si uvědomuje, jak zastaralá správa bydlení a nemovitostí vlastně je. Pokud nejsme v roli vlastníka či správce nějaké budovy, jediný kontakt s výzvami tohoto segmentu je pro nás občasná konverzace s pronajímatelem či správcem. Realitu byrokratických koleček velmi dobře zobrazuje i oceněný český film Vlastníci. Jako obyvatelé stojíme většinou na druhé straně a přijímáme stav věcí tak, jak je. Poslušně platíme veškeré poplatky za bydlení, ale vrací se nám služba, která pro současný způsob našeho života není dostatečně flexibilní. V době e-bankovnictví, e-shopů a futuristických technologií dostávame rozúčtování zásadních dat o spotřebě energií jednou ročně na papíře, bez možnosti je nějak korigovat. Jako koncoví uživatelé jsme tak poslední, kdo dostane informace o tom, co tvoří obrovskou část veškerých našich nákladů na život. Přitom jde v průměru o 25 % výdajů naší domácnosti. A ani samotní správci na tom nejsou co do informovanosti o moc lépe. Přitom řešení je doslova nabíledni.

Loading 

Realita správy nemovitostí je zaseklá v 70. letech, a i když je většina budov z minulého století, neznamená to, že musíme následovat tehdejší způsob myšlení. Přišel čas jít kupředu a tuto komplexní oblast radikálně zmodernizovat. Řešení leží v takzvaném IoT – internetu věcí. Ten umožňuje inteligentní řízení prakticky jakéhokoli objektu běžného užívání v online prostředí a dokáže propojovat spotřebiče, elektroniku, budovy či auta se sítěmi a učí je mezi sebou komunikovat. V případě našeho startupu BeiT dokážeme například skrze software a hardware sbírat data z dálkových měřičů energií a vyhodnocovat je v reálném čase prostřednictvím webové a mobilní aplikace. Tím poskytujeme potřebný přehled, flexibilitu a možnost optimalizovat náklady na straně vlastníka i nájemníka.

Řetězec vertikální integrace

Jdeme s proudem odvážnějších startupů, které integrují vertikální oblasti svého podnikání a zabezpečují tak celkovou strukturu od softwaru po hardwarovou část. Zvlášť v posledních letech je v ekonomických a technologických médiích jako Forbes nebo Entrepreneur čím dál víc diskutovaná otázka outsourcingu služeb a jejich integrace do byznysového zapojení všech složek trhu. Společnosti Apple, Netflix a Tesla dokázaly v tomto směru velké kroky, kdy se staly lídry právě díky komplexní struktuře a vizi měnit pravidla hry.

Vertikální integrace se může týkat širokých oblastí inženýrství, produktového designu, výroby, řízení dodavatelského řetězce nebo marketingu. Firma, která na takové integraci staví, bere v potaz celý obrázek a zlepšuje nejen samotný produkt, ale i zkušenost koncových zákazníků. Rovnou také počítá s tím, že své služby a produkty bude škálovat a neustále přizpůsobovat trhu a požadavkům zákazníků. Vedle zvyšujících se tržeb takový přístup přináší i obrovskou flexibilitu a možnost reagovat na trendy a modely poptávky.

Čeká nás život v chytrých budovách

REKLAMA

Osobně vidím budoucnost v proptechu (technologii nemovitostí), které se už několik let věnuji. Za prvé proto, že je to rychle rostoucí oblast, která inovuje zcela přirozenou sféru lidského života, ale také proto, že transformuje způsob, jakým přemýšlíme o majetku a jak jej využíváme. Navíc přináší softwarová řešení aktuálních potřeb a výzev správců, vlastníků, investorů, nájemců a pronajímatelů. Právě to je jedna z komunit a oblastí, které se nikdy nedostávalo kontinuálního výzkumu a vývoje.

V BeiT digitalizujeme nejen rozúčtování všech nákladů za bydlení, energie, smlouvy, účetnictví, ale především zjednodušujeme vztahy v budově a celkový management. Cílem naší práce je kompletní digitalizace energetické struktury a vytvoření celého ekosystému produktů. Řešíme tak oblast financí i ochrany životního prostředí. Díky datům a inteligentním sítím dokážeme například automaticky regulovat spotřebu energií. Proto máme přesah od technologií proptechu i do oblasti fintech a greentech, tedy systémy zaměřené na finanční služby a ekologická řešení.

Automatizace a udržitelnost

Přestože dnes žijeme prakticky v digitálním světě, stále jsou oblasti, které je třeba výrazně modernizovat a vymanit z dob tužky a papíru. Zjevné výhody automatizace dat bydlení jsou v rukou správců a vlastníků a mohou ovlivnit život nás všech. V napjaté době rapidního nárůstu cen energií, pandemie a zvyšujících se nákladů na bydlení představují přehledné informace na jednom místě a online nejen skvělého navigátora, ale i obrovskou výhodu.

Vize, že za pár let bude digitalizace zcela běžným standardem, určuje i způsob, jakým uvažujeme dnes, protože tady chceme působit i za 200 let. Vytváříme nový segment trhu digitální správy nemovitostí, kde mají nejen správci, ale i nájemníci k dispozici informace a mohou snadno rozhodovat o složitých tématech týkajících se provozu a nákladů vlastního bydlení.

Miro Hachlinec, CEO BeiT

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *