Pátek 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Do jaké nemovitosti investovat?

11.10.2012 03:10 Tisková zpráva: LBBW Bank

Ceny nemovitostí se v současné době pohybují na úrovni před začátkem nemovitostního boomu. „Ceny u bytů či domů v zajímavých lokalitách už výrazněji klesat nebudou. Naopak s pomalu rostoucím zájmem kupujících by mohlo opětovně dojít k mírnému zvyšování cen. To se týká zejména atraktivních bytů nebo lokalit, kde je nabídka bydlení omezená,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX. Naopak mírný pokles cen se dá ještě očekávat u starších panelových bytů nebo nových developerských projektů.

Investici do vlastního bydlení podporují i současné úrokové sazby u hypoték. „Ty jsou na svém historickém minimu a lze získat úrok pod 3 % pro nejčastěji volené fixace na tři a pět let. Tato situace však nemusí trvat dlouho,“ upozorňuje Boris Čuchran, člen představenstva LBBW Bank CZ. Oproti úrokovým sazbám v říjnu 2011 činí nyní v případě dvoumiliónové hypotéky se splatností na 20 let a fixací sazby na 3 nebo 5 let roční úspora na splátkách více než 3 000 Kč. Na úrocích celkem by tak teoreticky klient LBBW Bank (za předpokladu,že po celou dobu splatnosti se úroková sazba nezmění) mohl ušetřit přes 61 000 Kč.

Pět bodů jak vybrat správné bydlení:

Lokalita: bydlení vybíráte na dlouhá léta. Mělo by tak plnit potřeby, které se v čase mění. Nikdy nepodlehněte koupi nemovitosti v lokalitě, o které nejste přesvědčeni, že je ta správná.

Cena: konečná cena bydlení je vždy jedním z rozhodujících faktorů. Nejde jen o kupní cenu nemovitosti, ale také úrokové sazby u hypoték. Oba tyto faktory jsou nejlepší za poslední roky

Technický stav: zejména u starších bytů je důležité si zjistit stav konkrétní nemovitosti případně i domu, ve kterém je byt situován. Na první pohled nemusí být žádné závady viditelné. Tím spíše ale může překvapit, když se na schůzi vlastníků dozvíte, že je nutné navýšit fond oprav a zajistit novou střechu, zaplatit výtah apod.

Energetické a provozní nároky: u každé nemovitosti, o kterou máte zájem, je dobré zjistit si informace o energetické náročnosti. U staršího bydlení postačí předchozí faktury za energie, u nového bydlení pomohou energetické štítky.

Emoce: jeden z nejzásadnějších faktorů při hledání nového bydlení. V místě, kde budete chtít strávit podstatnou část svého života, se musíte cítit dobře.

Největší zájem je o koupi bytů a domů „z druhé ruky“. Jde o nemovitosti většinou staré pouze pár let. Jako velmi zajímavé se také mohou jevit starší domy, případně historické byty v centru měst. Ty jsou většinou zajímavě řešené, nabízí velkorysý prostor, ale zároveň je nutné být obezřetný s ohledem na technický stav nemovitosti. Kvalitní makléř je vždy schopen podat informace a upozornit na možná rizika, která jsou s takovým bydlením spojená. Přesto se doporučuje ještě přizvat specializovanou inspekci nemovitosti. Jedná se o službu, která pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný technický stav nemovitosti a budoucí náklady na sanaci případných vad. Tím výrazně snižuje rizika koupě nemovitosti. „Někdy se říká „blahá nevědomost“, v případě nemovitostí však důsledky nevědomého rozhodování obvykle vedou k nečekaným, hlavně však k nepříjemným situacím. Ve hře jsou ne-li zdraví, tak velké finanční prostředky – ať už se jedná o dlouholeté úspory nebo o hypotéky s dlouholetou splatností,“ říká Luboš Káně, hlavní inspektor NEMOPAS.

Pokud hledáte bydlení nebo prodáváte nemovitost či řešíte hypotéku, dozvíte se další praktické rady v novém pořadu televize Prima Family „Nové hnízdo 2“. Každou neděli po obědě v říjnu a listopadu vám s prodejem nebo koupí nemovitosti poradí odborníci z RE/MAX, největší realitní kanceláře v Čechách, bankéři z LBBW Bank CZ vám poradí v oblasti hypoték a skutečný stav nemovitosti zjistí odborníci z Nemopas, poskytovatelé nezávislé technické inspekce nemovitosti.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *