EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

02. 11. 2018

0 komentářů

dTest: Zvýšil vám dodavatel energií cenu? Můžete od něj odejít

 

Uzavřeli jste nevýhodnou smlouvu o dodávkách energií na dobu určitou? Zbavit se takové smlouvy je velmi obtížné a bude vás to stát tučnou smluvní pokutu. Jedna možnost ale existuje. Od smlouvy můžete bez sankce odstoupit v případě, že dodavatel energií změní jednostranně podmínky dodávek. Což zahrnuje i zvýšení cen.

Loading



 


Zákon umožňuje dodavatelům energií jednostranně měnit podmínky smluv. Pamatuje ale i na spotřebitele. „Jestliže dojde ke změně smluvních podmínek, máte právo bez sankce odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií. To se týká i zvýšení neregulované části ceny za dodávky elektřiny nebo plynu,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. A upřesňuje: „Není to možné v případě, že dodavatel cenu naopak sníží, nebo pokud dojde ke zvýšení regulované části ceny energií. Tedy té části ceny, kterou dodavatel ovlivnit nemůže, jelikož je určena každoročním rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.“
Změny podmínek a zvýšení ceny tak lze využít za situace, kdy jste uzavřeli nevýhodnou smlouvu o dodávkách energií na dobu určitou. Smlouvy na dobu určitou totiž v řadě případů vypovědět nelze vůbec, nebo jen po zaplacení smluvní pokuty v řádu až několika tisíc korun. V případě výše zmíněného odstoupení pro změnu podmínek či zvýšení ceny však dodavatel nemůže uplatňovat vůči spotřebiteli žádnou sankci.
Odstoupit od smlouvy můžete jen v určité lhůtě. Její délka záleží na tom, jakým způsobem vám dodavatel změnu podmínek oznámí. „Pokud vás informuje individuálně, tedy podle dohody poštou, e-mailem nebo prostřednictvím sms, a to nejpozději 30 dní před účinností změny, můžete od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před účinností změny. Přičemž o tomto právu vás musí dodavatel informovat,“ upozorňuje Lukáš Zelený.
Dodavatel však není povinen změny hlásit individuálně, postačí, pokud vyvěsí změnu podmínek ve své provozovně či na webových stránkách. V takovém případě má však zákazník právo od smlouvy odstoupit ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny. Vyplatí se proto pravidelně kontrolovat stránky svého dodavatele elektřiny či plynu, abyste se o změně podmínek dozvěděli a případně jí využili k odstoupení od smlouvy.
Tisková zpráva: dTest

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Odpovědnost pronajímatele za dluhy nájemce vůči dodavatelům energií

Život může přinést nelehké životní situace. Jednou z nich může být i případ, kdy nájemce v průběhu nájemního vztahu přestane platit zálohy na dodávky energie, čímž může způsobit řadu problémů i svému pronajímateli. Kdo a za jakých podmínek je vlastně za tyto dluhy odpovědný? Jakým nástrahám je pronajímatel vystaven?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 10. 2023

Smluvní pokuta u nájmu

Jak na smluvní pokutu u nájmu bytu?

Od počátku července loňského roku je opět možné sjednat s nájemcem v nájemní smlouvě smluvní pokutu. Tu bude nájemce povinen zaplatit v případě porušení některé z povinností v nájemní smlouvě. Jak na smluvní pokutu u nájmu bytu a jak vysoká může být?

Text: Veronika Hejná

18. 02. 2021

Pokuta od dodavatele energií

Jak se bránit, když vás dodavatel energií pokutuje?

Od dodavatele vám ve schránce nemusí přistát jen faktura za spotřebovanou energii, ale také pokuta. Mnohdy v řádech tisíců. Zjistěte, zda je právo na vaší straně a braňte se. Existuje několik možností.

Text: Jana Poncarová

21. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *