EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Veronika Hejná

18. 02. 2021

0 komentářů

Jak na smluvní pokutu u nájmu bytu?

 

Od počátku července loňského roku je opět možné sjednat s nájemcem v nájemní smlouvě smluvní pokutu. Tu bude nájemce povinen zaplatit v případě porušení některé z povinností v nájemní smlouvě. Jak na smluvní pokutu u nájmu bytu a jak vysoká může být?

Loading



 

Za co lze smluvní pokutu uložit

V nájemní smlouvě si pronajímatel s nájemcem sjednají nejen výši smluvní pokuty, ale také při porušení kterých povinností může pronajímatel její zaplacení požadovat. Vždy však musí jít o porušení povinnost. Tak nelze smluvní pokutou sankcionovat například podání výpovědi z nájmu bytu, přijímání návštěv nebo ohlášení trvalého pobytu (zde by se totiž nejednalo o porušení povinnosti, ale výkon práva).
Naproti tomu, pokud nájemce provádí stavební úpravy bez souhlasu pronajímatele, neplatí zálohy na služby anebo neodevzdá byt v dohodnutém termínu zpět pronajímateli.

Limit smluvní pokuty

Pronajímatel má vůči nájemci k dispozici institut tzv. jistoty – kauce, kterou nájemce skládá zpravidla na počátku nájemního vztahu. Z této kauce, může pronajímatel hradit nedoplatky na nájemném nebo zálohách na služby. Maximální výše jistoty nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného (odvozuje se tedy výhradně z výše nájemného, nikoliv poplatků za služby).
Od 1. července 2020 je možné uložit nájemci také smluvní pokutu, která od roku 2014 patřila mezi zakázaná ujednání.

„Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného,“ stojí v § 2254 občanského zákoníku.

Sjedná-li si pronajímatel s nájemcem v nájemní smlouvě smluvní pokutu, bude mu ukrajovat z maximální výše kauce. Při výši měsíčního nájemného 14 800 korun pak lze požadovat například 30 tisíc korun jako kauci a dalších 14 400 korun jako smluvní pokutu, v součtu však nesmí přesáhnout 44 400 korun (trojnásobek měsíčního nájemného).

REKLAMA

Dále platí, že smluvní pokuta rovněž nesmí být nepřiměřená. I když v daném případě bude dodržen zákonný limit pro její výši, nemusí ji nájemce zaplatit, pokud není vzhledem k porušení jeho povinností přiměřená. Přiměřenost se přitom posuzuje vždy případ od případu,“ upozorňuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Smluvní pokuta jako paušalizovaná náhrada škody

Pokud nájemce neplatí nájemné delší dobu, anebo způsobí v bytě větší škody, často nestačí k úhradě pohledávek složená kauce. Zbývající částku musí pronajímatel od nájemce získat jinak, výjimkou není ani řešení sporu před soudem.
Občanský zákoník obsahuje pravidlo, podle kterého se smluvní pokuta považuje za paušalizovanou náhradu škody. Je-li tedy sjednána smluvní pokuta, na náhradu skutečně vzniklé škody již pronajímatel nebude mít nárok.
Vždy je třeba uvážit, zda se zakotvení smluvní pokuty do nájemní smlouvy vyplatí. Výhodné by její sjednání mohlo být tehdy, kdy je zjištění skutečné výše škody nemožné, anebo příliš složité nebo nákladné.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *