EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

20. 06. 2023

0 komentářů

Eurofinas: Spotřebitelské financování v Evropě loni stouplo o desetinu

 

Evropské mimobankovní společnosti, zastoupené v asociaci Eurofinas, poskytly v minulém roce nové půjčky v objemu 501 miliard eur, což představuje meziroční nárůst o více než 11 %. Zástupcem České republiky v Eurofinas je Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), jejíž členové za rok 2022 financovali podnikatelské investice a úvěry pro domácnosti v objemu 5,5 miliardy eur (+11 % ve srovnání s rokem 2021).

Loading 

„Statistiky Eurofinas za minulý rok zaznamenaly nový trend – výrazný nárůst poptávky evropských domácností i firem po energeticky účinných investicích. Evropa se i v důsledku vysokých cen elektřiny a plynu začíná dynamicky „zelenat“ a mimobankovní finanční společnosti jsou přirozeným partnerem tohoto procesu, ať už se jedná o bezemisní dopravní prostředky, fotovoltaiku nebo moderní úsporné technologie,“ uvedla Jana Hanušová, členka představenstva Eurofinas a předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Financování spotřebitelů podle Eurofinas v minulém roce rostlo o 15 % na 252 miliard eur, financování automobilů stouplo ve stejném období o 12 % na 126 miliard Kč. K největší růstové dynamice došlo u podnikatelských úvěrů, které vzrostly o více než čtvrtinu na 38 miliard. Jedinou oblastí, která zaznamenala pokles, byly hypoteční úvěry. V souvislosti s růstem úrokových sazeb se snížil zájem o tento produkt o necelých pět procent na 85 miliard eur.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *