EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

01. 04. 2021

0 komentářů

Exekutorská komora ČR je zklamána ze znovuzavedení moratoria

 

Včera byl na schůzi Senátu PČR schválen návrh zákona, který opět zásadně omezí exekuce. V pořadí již třetí návrh zákona obsahuje mimo jiné i zákaz provádění mobiliárních exekucí až do 30. června 2021. Podle Exekutorské komory ČR tento krok výrazně poškodí věřitele i dlužníky. 


„Nemáme v rukou žádné podklady, jak moc účinné byly předchozí dva zákony nesoucí označení Lex Covid Justice. Neexistuje podklad, který by skutečně dokázal, že postiženým osobám tyto úlevy reálně pomohly, a už byl schválen další, v pořadí třetí,“ vyjadřuje nesouhlas Exekutorské komory ČR její prezident Jan Mlynarčík.
Návrh schválený horní komorou Parlamentu ČR bez jakéhokoli vyhodnocení dopadů předchozích obdobných úprav zakládá zcela neodůvodněnou nerovnost mezi jednotlivými skupinami dlužníků a věřitelů.
„Evidentní předvolební populismus některých poslanců může poškodit nespočet věřitelů.  Návrh opomíjí nejen velké systémové věřitele, kteří kvůli neustálému omezování přicházejí o razantní sumy, ale především drobné věřitele, kteří bývají na vymožení svých pohledávek často existenčně závislí,“ varuje Jan Mlynarčík. Zákon také opomíjí situaci některých dlužníků, jejichž exekuce by již mohla být provedena a jejichž životy mohly být oproštěny od exekučních omezení. Tito dlužníci však kvůli plošnému zákazu provádění mobiliárních exekucí musí i nadále nést tíhu exekuce, přestože již mohla dávno skončit.
Součástí návrhu bylo i navýšení chráněné finanční částky na účtech dlužníků na čtyřnásobek životního minima bez ohledu na to, že sněmovna tento návrh opakovaně odmítla a naopak schválila, že od 1. 4. 2021 má na účtech dlužníků zůstávat trojnásobek životního minima. To vše za situace, kdy se od 1. 4. 2020 zvýšila částka životního minima jednotlivce o 13 %.
Jedná se již o třetí protiústavní zásah do výkonu exekuční činnosti. „Stát na jednu stranu tvrdí, že chce chránit povinné v exekucích vedených soudními exekutory, na druhou stranu veškeré jím vedené exekuce, prováděné stejnými prostředky finanční správou, celní správou apod., probíhají i nadále bez jakýchkoli omezení,“ dodává Jan Mlynarčík.  Totéž platí i o prodejích movitých věcí v insolvenci, které nebyly nikterak omezeny. Zakládá se tak faktická nerovnost mezi jednotlivými dlužníky podle toho, zda dluží státu nebo soukromému subjektu.
Exekutorská komora ČR opakovaně upozorňuje na to, že plošná opatření nemají význam a že je potřeba cílená pomoc. K tomu slouží návrhy na odklad exekuce, kteří mohou povinní podat a které následně posuzují soudní exekutoři v nynější situaci velmi shovívavě. Stát bohužel kapituluje na vymahatelnost práva a přehlíží, že tímto způsobem za chvíli nebude mít kdo dluhy vymáhat.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.