EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

15. 04. 2024

0 komentářů

Flipování nemovitostí – vyplatí se vůbec někdy?

 

Flipování nemovitostí, proces nákupu a rychlého prodeje nemovitostí za účelem zisku, se v posledních letech stalo populární investiční strategií. Na českém trhu lze v roce 2024 očekávat pokračující zvyšování poptávky po bytech, zejména v metropolitních oblastech, díky mladší generaci a profesionálům hledajícím dostupné bydlení v blízkosti pracovišť a městských služeb.

Loading 

Tento trend je doprovázen rostoucím zájmem o menší bytové jednotky, který reflektuje preference minimalismu a efektivního využívání prostoru. Udržitelnost a energetická účinnost představují další klíčové faktory ovlivňující moderní bydlení, s rostoucím zaměřením na ekologicky šetrné domy a inovativní stavební materiály​​.

Flipováním se také dá nazvat pořízení, rekonstrukce a následný prodej. Tomuto segmentu předpovídám malou renesanci. V ČR je problém se získáním stavebního povolení, tudíž bude docházet k technickému zhodnocení stávajících budov. Primární fokus investorů bude zaměřen na hlavní město a na turisticky zajímavé oblasti,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

Z hlediska cenového vývoje vykazuje český realitní trh v roce 2024 růst cen bytů i domů, přičemž Praha zůstává nejdražším trhem s průměrnou cenou bytu dosahující 124,8 tis. Kč za metr čtvereční. Rychlejší tempo růstu cen se očekává také ve Středočeském kraji, kam se přelévá poptávka z Prahy​​.

Pro rok 2024 předpokládám pomalý růst cen nemovitostí, ovlivněný částečně snížením DPH u novostaveb a omezenou nabídkou starších i nových bytů, která nedokáže pokrýt stávající poptávku, zejména ve velkých městech, jako je Praha a Brno​​. Zpomalený růst bude ve výši maximálně jednotek procent,“ uvádí Veverka.

REKLAMA

V Brně a Jihomoravském kraji cena bytu stagnuje již dvanáct měsíců na úrovni 82 tis. Kč za metr čtvereční. Očekává se, že ceny bytů zde brzy začnou růst, což bude Brno činit atraktivním trhem pro rychlé investice.

Ceny rodinných domů také ukazují vzestupný trend. V Praze vzrostla cena rodinného domu na 107,7 tis. Kč za metr čtvereční, což je o 7 % více než v předchozím čtvrtletí a přibližně o 18 % více než před rokem,“ uvádí Veverka.

V kontextu investiční strategie flipování nemovitostí tyto trendy naznačují, že příležitosti pro zisk existují, zejména pokud investoři dokážou identifikovat podhodnocené nemovitosti a efektivně řídit rekonstrukční projekty.

Klíčem k úspěchu je důkladné porozumění trhu, správné odhady nákladů na rekonstrukci a rychlá adaptace na měnící se tržní podmínky. Nicméně rizika spojená s flipováním nemovitostí zůstávají významná, včetně potenciálních finančních ztrát způsobených neočekávanými náklady na opravy nebo poklesem tržních cen. Investoři by měli tyto faktory pečlivě zvážit a připravit se na možné výkyvy trhu,“ uzavírá Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *