EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

25. 07. 2019

0 komentářů

Horko mění realitní preference, byty ve stinných lokalitách a s terasami nebo balkony jdou na dračku

 

Horko a sucho, které v létě dělá z českých a moravských měst často ne zrovna příjemné místo k životu, logicky mění preference při hledání bydlení. Podle údajů největšího portálu pro prodej nemovitostí svépomocí Bezrealitky.cz se skokově zvýšil zájem o byty s terasami nebo balkony. Zatímco ještě dva roky zpátky byla terasa často považována za zbytný luxus, dnes jsou za její metry lidé ochotní připlatit – často i desítku tisíc korun za metr. Mnoho bytů se tak dostává do vyšší cenové hladiny, přestože tomu neodpovídá jejich technický stav nebo lokalita. Podle odborníků bude tento parametr hrát v budoucnu stále vyšší roli.

Loading 


Potvrzuje to nejen až dvojnásobné množství reakcí na inzeráty „chladných“ domů a bytů, ale také ceny, za které majitelé takových byt prodají. Domy a byty, které mají balkon, terasu, francouzská okna umožňující větrání nebo domácí klimatizaci se dnes prodávají v přepočtu na metry o 10 – 25 % dráž než totožný byt bez nich. V některých případech dokonce díky tomu byt vstoupí do prémiové kategorie a může si dovolit ucházet se o výrazně movitější zájemce. Zaškrtávání filtru zájemci o bydlení, který vyhledává nemovitosti s balkony či terasou, narostlo na Bezrealitky za poslední tři měsíce dokonce pětkrát.
A majitelé jdou tomuto trendu naproti. Na přední místa v popisech domů a bytů se dostávají informace o možnosti udržovat v bytě příjemné klima i v čase letních veder. Výrazně častěji upozorňují například na izolaci a materiál obvodových zdí, kvalitní cirkulaci vzduchu okny v bytě, vybavení bytu klimatizací, ale také vzrostlé stromy v ulici, dostupnost zeleně, případně vodní plochy a toky v bezprostředním okolí. Ke slovu se díky vedrům dostávají i severně orientované byty, které se dlouhodobě prodávají levněji.
„Až skokový nárůst zájmu o městské nemovitosti s otevřenými bytovými plochami, jako jsou balkony, lodžie nebo terasy můžeme ostatně demonstrovat na nabídce dvou zcela srovnatelných bytů v totožném domě, které jejich majitelé prodávali přes Bezrealitky,“ uvádí Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Zatímco byt bez terasy se prodal za 55 tisíc korun za metr, byt stejné dispozice i metráže, avšak s terasou, za 63 tisíc korun za metr.“
Podle Meyera budou trendy spojené se změnami klimatu sílit a mohou výrazně zamíchat v preferencích zájemců o bydlení. Přizpůsobí se mu také developeři, kteří budou stále častěji řešit přirozenou cirkulaci vzduchu při rekonstrukcích nebo novostavbách. Úprav by se mohly dočkat třeba panelová sídliště, která byla v minulosti necitlivě upravována – například redukcí zeleně na úkor parkovacích míst. I to do budoucna zvedne cenu místních bytů.
„Pokud by například panelová sídliště z padesátých a šedesátých let byla zrekonstruována či dostavěna v duchu původních návrhů, nabídnou z klimatického pohledu často komfortnější bydlení než novostavby, přestože byty se zde dnes prodávají často pod cenovým průměrem,“ zakončuje Meyer. „I proto se troufám domnívat, že právě majitelé bytů na sídlištích v krajských městech na změnách klimatu v budoucna vydělají nejvíce.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Studenti berou podnájmy útokem. Boj o byty začíná

Vyučování na vysokých školách sice začne až v říjnu, ale studenti už teď řeší, kde složí hlavu. Ne všichni, kteří opouští domov, se dostanou na kolej a tak zvažují další možnosti. V univerzitních městech tak rapidně roste zájem o podnájmy, a to nejen jak přes realitní kanceláře, ale i například přes Bezrealitky.cz.

Text: Monika Lukešová

06. 09. 2019

Prodej nemovitosti přes realitku: dražší, ale jednodušší

Slevy hýbou světem. Každý se snaží ušetřit a prodej nemovitosti není výjimkou. Ale i když lidé, kteří chtějí sami prodat byt či dům ušetří poplatky za služby realitní kanceláře nemusí se jim to vyplatit. Samozřejmě obě formy prodeje mají své pro a proti.

Text: Monika Lukešová

26. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *