EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Studenti berou podnájmy útokem. Boj o byty začíná

 

Vyučování na vysokých školách sice začne až v říjnu, ale studenti už teď řeší, kde složí hlavu. Ne všichni, kteří opouští domov, se dostanou na kolej a tak zvažují další možnosti. V univerzitních městech tak rapidně roste zájem o podnájmy, a to nejen jak přes realitní kanceláře, ale i například přes Bezrealitky.cz.

Loading 


Studenti letos neponechávají nic náhodě a se sháněním podnájmů už začali začátkem srpna. Hledání podnájmu je totiž složitější, než tomu bylo v minulých letech. Bytů k pronájmu je málo a náklady na bydlení rostou. V celé České republice cena nájmů meziročně vzrostla o čtyři procenta. Zdražila i elektřina, vodné stočné i plyn.
Ceny nájemních bytů v Praze stále rostou. Stejný byt, který byl v nabídce před rokem a zrealizování jeho pronájmu trvalo několik týdnů, se dá dnes bez problémů pronajmout za cenu o 10 % vyšší, a to během týdne až dvou. V Praze a jejím blízkém okolí převládá poptávka nad nabídkou, ceny se stále zvyšují v souvislosti s přísnějšími podmínkami bank na poskytnutí úvěrů,“ uvedla Kristýna Řezáčová z RE/MAX Anděl.
Podle portálu Bezrealitky.cz se v Praze průměrná cena referenčního 70metrového 3+1 v širším centru podle Kvartálního monitoru přímého trhu s nemovitostmi vzrostla během roku o 1 500–2 100 korun. V Brně kvartálně ceny nájmů stouply o 10 procent.
Co se týče podnájmů, je konkurence veliká. Proto se studentům vyplatí mít například dobré reference od předchozích pronajímatelů. Nabídka bytů vhodných pro studenty se rychle tenčí, takže při hledání hraje roli každý detail.
„Standardem by mělo být nastavení takzvaných ‚hlídacích psů‘, které studenty upozorní na vhodnou nemovitost. Zároveň je potřeba reagovat rychle a projevit svůj vážný zájem. Majitelé se jednoznačně shodují, že dávají přednost rychlé domluvě, kvůli které jsou ochotni udělat i celou řadu drobných ústupků,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz. „Mnoho majitelů logicky preferuje jednotlivce nebo pár nájemců před čtveřicí mladých lidí. Na druhou stranu, pokud zájemce o byt nezastupuje realitní agent, má šanci osobně přesvědčit majitele a výrazně tak zvýšit své šance na domluvu. Ostatně právě v tom je kouzlo přímého propojení zájemců a majitelů, které Bezrealitky nabízí.“
 Výhodou pro pronajímatele je, že u studentů jsou nároky na vybavení a stav bytu nižší než u jiných potenciálních nájemníků. Na druhou stranu mohou mladí nájemci rozlobit sousedy hlučnými mejdany a pozdními příchody domů.
„Studenti preferují buď co nejmenší a nejlevnější byty k pronájmu, ještě ve větší míře ale byty vhodné ke spolubydlení tří až pětičlenných skupin, kdy je pak nájemné na jednoho nižší. To z nich dělá slibnou cílovou skupinu pro vlastníky větších, ne příliš dobře vybavených bytů,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Studenti mohou bydlet se seniory

Hledat ubytování mohou studenti i na místech, kde by je to vůbec nenapadlo. Například Praha 3 nabízí dva byty pro studenty v domě pro pečovatelskou službou. Nájem je nízký, studenti ale musí splnit dané podmínky. První byt je garsonka o velikosti zhruba 43 metrů čtverečních za 5 172 korun a druhý byt o velikosti 21 metrů čtverečních s nájmem ve výši 2 688 korun.
Taková možnost ubytování však není obvyklá a rozhodně není pro každého.

Žadatel o nájem ve výše uvedené bytové jednotce musí splnit následující podmínky:

  1. Studuje prezenční formu vysokoškolského studia v hlavním městě Praze.

  2. Má dobrou znalost českého jazyka.

    REKLAMA

  3. Předloží žádost – projekt v rozsahu max. 3 normostran – specifikace projektu dále.

  4. Po vyhodnocení výzvy uzavře dobrovolnickou smlouvu v době trvání 1 rok.

  5. Má čistý trestní rejstřík.
    Zdroj: Městská část Praha 3

 
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *