EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: František Veselý

06. 09. 2019

Studenti berou podnájmy útokem. Boj o byty začíná

 

Vyučování na vysokých školách sice začne až v říjnu, ale studenti už teď řeší, kde složí hlavu. Ne všichni, kteří opouští domov, se dostanou na kolej a tak zvažují další možnosti. V univerzitních městech tak rapidně roste zájem o podnájmy, a to nejen jak přes realitní kanceláře, ale i například přes Bezrealitky.cz. 


Studenti letos neponechávají nic náhodě a se sháněním podnájmů už začali začátkem srpna. Hledání podnájmu je totiž složitější, než tomu bylo v minulých letech. Bytů k pronájmu je málo a náklady na bydlení rostou. V celé České republice cena nájmů meziročně vzrostla o čtyři procenta. Zdražila i elektřina, vodné stočné i plyn.
Ceny nájemních bytů v Praze stále rostou. Stejný byt, který byl v nabídce před rokem a zrealizování jeho pronájmu trvalo několik týdnů, se dá dnes bez problémů pronajmout za cenu o 10 % vyšší, a to během týdne až dvou. V Praze a jejím blízkém okolí převládá poptávka nad nabídkou, ceny se stále zvyšují v souvislosti s přísnějšími podmínkami bank na poskytnutí úvěrů,“ uvedla Kristýna Řezáčová z RE/MAX Anděl.
Podle portálu Bezrealitky.cz se v Praze průměrná cena referenčního 70metrového 3+1 v širším centru podle Kvartálního monitoru přímého trhu s nemovitostmi vzrostla během roku o 1 500–2 100 korun. V Brně kvartálně ceny nájmů stouply o 10 procent.
Co se týče podnájmů, je konkurence veliká. Proto se studentům vyplatí mít například dobré reference od předchozích pronajímatelů. Nabídka bytů vhodných pro studenty se rychle tenčí, takže při hledání hraje roli každý detail.
„Standardem by mělo být nastavení takzvaných ‚hlídacích psů‘, které studenty upozorní na vhodnou nemovitost. Zároveň je potřeba reagovat rychle a projevit svůj vážný zájem. Majitelé se jednoznačně shodují, že dávají přednost rychlé domluvě, kvůli které jsou ochotni udělat i celou řadu drobných ústupků,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz. „Mnoho majitelů logicky preferuje jednotlivce nebo pár nájemců před čtveřicí mladých lidí. Na druhou stranu, pokud zájemce o byt nezastupuje realitní agent, má šanci osobně přesvědčit majitele a výrazně tak zvýšit své šance na domluvu. Ostatně právě v tom je kouzlo přímého propojení zájemců a majitelů, které Bezrealitky nabízí.“
 Výhodou pro pronajímatele je, že u studentů jsou nároky na vybavení a stav bytu nižší než u jiných potenciálních nájemníků. Na druhou stranu mohou mladí nájemci rozlobit sousedy hlučnými mejdany a pozdními příchody domů.
„Studenti preferují buď co nejmenší a nejlevnější byty k pronájmu, ještě ve větší míře ale byty vhodné ke spolubydlení tří až pětičlenných skupin, kdy je pak nájemné na jednoho nižší. To z nich dělá slibnou cílovou skupinu pro vlastníky větších, ne příliš dobře vybavených bytů,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Studenti mohou bydlet se seniory

Hledat ubytování mohou studenti i na místech, kde by je to vůbec nenapadlo. Například Praha 3 nabízí dva byty pro studenty v domě pro pečovatelskou službou. Nájem je nízký, studenti ale musí splnit dané podmínky. První byt je garsonka o velikosti zhruba 43 metrů čtverečních za 5 172 korun a druhý byt o velikosti 21 metrů čtverečních s nájmem ve výši 2 688 korun.
Taková možnost ubytování však není obvyklá a rozhodně není pro každého.

Žadatel o nájem ve výše uvedené bytové jednotce musí splnit následující podmínky:

  1. Studuje prezenční formu vysokoškolského studia v hlavním městě Praze.

  2. REKLAMA

    Má dobrou znalost českého jazyka.

  3. Předloží žádost – projekt v rozsahu max. 3 normostran – specifikace projektu dále.

  4. Po vyhodnocení výzvy uzavře dobrovolnickou smlouvu v době trvání 1 rok.

  5. Má čistý trestní rejstřík.
    Zdroj: Městská část Praha 3

 
 
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.