EUR 24.645

USD 23.422

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.645

USD 23.422

Text: František Veselý

06. 09. 2019

0 komentářů

Studenti berou podnájmy útokem. Boj o byty začíná

 

Vyučování na vysokých školách sice začne až v říjnu, ale studenti už teď řeší, kde složí hlavu. Ne všichni, kteří opouští domov, se dostanou na kolej a tak zvažují další možnosti. V univerzitních městech tak rapidně roste zájem o podnájmy, a to nejen jak přes realitní kanceláře, ale i například přes Bezrealitky.cz. 


Studenti letos neponechávají nic náhodě a se sháněním podnájmů už začali začátkem srpna. Hledání podnájmu je totiž složitější, než tomu bylo v minulých letech. Bytů k pronájmu je málo a náklady na bydlení rostou. V celé České republice cena nájmů meziročně vzrostla o čtyři procenta. Zdražila i elektřina, vodné stočné i plyn.
Ceny nájemních bytů v Praze stále rostou. Stejný byt, který byl v nabídce před rokem a zrealizování jeho pronájmu trvalo několik týdnů, se dá dnes bez problémů pronajmout za cenu o 10 % vyšší, a to během týdne až dvou. V Praze a jejím blízkém okolí převládá poptávka nad nabídkou, ceny se stále zvyšují v souvislosti s přísnějšími podmínkami bank na poskytnutí úvěrů,“ uvedla Kristýna Řezáčová z RE/MAX Anděl.
Podle portálu Bezrealitky.cz se v Praze průměrná cena referenčního 70metrového 3+1 v širším centru podle Kvartálního monitoru přímého trhu s nemovitostmi vzrostla během roku o 1 500–2 100 korun. V Brně kvartálně ceny nájmů stouply o 10 procent.
Co se týče podnájmů, je konkurence veliká. Proto se studentům vyplatí mít například dobré reference od předchozích pronajímatelů. Nabídka bytů vhodných pro studenty se rychle tenčí, takže při hledání hraje roli každý detail.
„Standardem by mělo být nastavení takzvaných ‚hlídacích psů‘, které studenty upozorní na vhodnou nemovitost. Zároveň je potřeba reagovat rychle a projevit svůj vážný zájem. Majitelé se jednoznačně shodují, že dávají přednost rychlé domluvě, kvůli které jsou ochotni udělat i celou řadu drobných ústupků,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz. „Mnoho majitelů logicky preferuje jednotlivce nebo pár nájemců před čtveřicí mladých lidí. Na druhou stranu, pokud zájemce o byt nezastupuje realitní agent, má šanci osobně přesvědčit majitele a výrazně tak zvýšit své šance na domluvu. Ostatně právě v tom je kouzlo přímého propojení zájemců a majitelů, které Bezrealitky nabízí.“
 Výhodou pro pronajímatele je, že u studentů jsou nároky na vybavení a stav bytu nižší než u jiných potenciálních nájemníků. Na druhou stranu mohou mladí nájemci rozlobit sousedy hlučnými mejdany a pozdními příchody domů.
„Studenti preferují buď co nejmenší a nejlevnější byty k pronájmu, ještě ve větší míře ale byty vhodné ke spolubydlení tří až pětičlenných skupin, kdy je pak nájemné na jednoho nižší. To z nich dělá slibnou cílovou skupinu pro vlastníky větších, ne příliš dobře vybavených bytů,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Studenti mohou bydlet se seniory

Hledat ubytování mohou studenti i na místech, kde by je to vůbec nenapadlo. Například Praha 3 nabízí dva byty pro studenty v domě pro pečovatelskou službou. Nájem je nízký, studenti ale musí splnit dané podmínky. První byt je garsonka o velikosti zhruba 43 metrů čtverečních za 5 172 korun a druhý byt o velikosti 21 metrů čtverečních s nájmem ve výši 2 688 korun.
Taková možnost ubytování však není obvyklá a rozhodně není pro každého.

Žadatel o nájem ve výše uvedené bytové jednotce musí splnit následující podmínky:

  1. Studuje prezenční formu vysokoškolského studia v hlavním městě Praze.

  2. Má dobrou znalost českého jazyka.

    REKLAMA

  3. Předloží žádost – projekt v rozsahu max. 3 normostran – specifikace projektu dále.

  4. Po vyhodnocení výzvy uzavře dobrovolnickou smlouvu v době trvání 1 rok.

  5. Má čistý trestní rejstřík.
    Zdroj: Městská část Praha 3

 
 
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.