EUR 24.425

USD 21.488

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.425

USD 21.488

08. 01. 2020

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypoteční sazby začaly v prosinci růst. A jak to bude dál?

 

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů začala v prosinci podle očekávání růst. Titulní index GOFI 70 mapující napříč trhem průměrnou nabídkovou sazbu úvěrů pokrývajících 70 % hodnoty nemovitosti (LTV) vzrostl z listopadových 2,42 % na 2,45 % a podobný posun v řádu setin procentního bodu jsme zaznamenali i v dalších kategoriích LTV. Největší nárůst vykazuje GOFI 90, který z listopadových 3,05 % vystoupal na 3,10 %. Příčinou nárůstu indexů je zdražení hypotečních úvěrů v Hypoteční bance, České spořitelně a předvánoční růst úrokových sazeb ve Wuestenrot hypoteční bance.

Jak se budou sazby vyvíjet dál?
Vzhledem k neustálému růstu ceny peněz na mezibankovním lze očekávat snahu bank tento růst promítnout v sazbách hypoték. Otázka je, do jaké míry to trh (poptávka, konkurence) umožní.
„Domníváme se, že vzhledem k prosincovému zvýšení sazeb Hypoteční banky a České spořitelny, porostou sazby i v dalších bankách, takže úrokové indexy nabídkových sazeb a následně i realizačních sazeb budou v prvních měsících letošního roku spíše růst. Během jara však může dojít k přehodnocení. Záleží, jak se bude vyvíjet cena peněz a jak se bude dařit bankám plnit obchodní cíle,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
V prvním týdnu letošního roku sice žádná banka neoznámila zvyšování nebo snižování sazeb, přesto k jedné zásadní změně došlo. V Monetě Money Bank na konci roku skončila delší dobu trvající akce, v rámci které banka nabízela klientům 0,3% a po prodloužení 0,25procentní slevu na úrokové sazbě. Po skončení této akce tedy sazby MMB vzrostly. V platnosti zůstává jen sleva 0,1 p.b. za rychlé čerpání.
Tip: Přehled aktuálních nabídkových sazeb naleznete v našem srovnávači sazeb hypoték.
……………….
LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavního hodnotou nemovitosti a výší úvěru
Zdroj: Golem Finance

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Očima odborníků: Ceny nemovitostí do konce roku ještě vzrostou, hypotéky zdraží

Letošní rok je pro realitní i hypoteční trh hodně rušný. Ceny nemovitostí rostou, hypotéky zdražují a Česká národní banka reguluje. Jak bude vypadat konec tohoto hektického roku? Podle expertů, které oslovil odborný server Hypoindex.cz, se na lepší časy neblýská. Zvlášť pro zájemce o hypoteční úvěry a nové bydlení.

Text: Monika Lukešová

12. 11. 2018

Budova ČNB - Česká národní banka

Zákon o ČNB rozvířil prach na půdě sněmovny

Přes nejistou budoucnost vlády uspořádal Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny veřejnou diskusi k novele zákona o České národní bance (ČNB). Proti ČNB a ministerstvu financí se postavili odborníci z řad finančních institucí.

Text: Jana Zámečníková

05. 05. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *