EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Jana Zámečníková

05. 05. 2017

Zákon o ČNB rozvířil prach na půdě sněmovny

 

Přes nejistou budoucnost vlády uspořádal Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny veřejnou diskusi k novele zákona o České národní bance (ČNB). Proti ČNB a ministerstvu financí se postavili odborníci z řad finančních institucí. 


Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny vyhlásil odborný seminář k novele zákona o ČNB v pátek 28. dubna, seminář se uskutečnil již ve čtvrtek 4. května. Rozpočtový výbor zřejmě spoléhal, že se do narychlo svolané diskuse mezi dvěma prodlouženými víkendy příliš odborníků nezapojí. Opak byl ale pravdou. Na půdě sněmovny promluvili zástupci ČNB, ministerstva financí, bank, asociaci či finančně zprostředkovatelských společností.

ČNB jde za pravomocemi

ČNB zastoupená viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem obhajovala připravovanou novelu zákona o ČNB. Především pak další limity pro poskytování hypotečních úvěrů – DSTI (Debt Service to Income), tedy celkové splátky úvěrů včetně poplatků a úroků k příjmu, a LTI (Loan to Income – v novele označované jako DTI – Debt to Income), tedy poměr úvěru k čistému příjmu domácnosti či žadatele o úvěr.
Podle viceguvernéra jde především o rovné nastavení podmínek pro všechny. Upozornil také, že současné nástroje nebyly použity 20 let. Nových pravomocí by bylo využito pouze v případě nutnosti. Ministerstvo financí upozornilo, že zákon nemá omezit rodiny k nákupu nemovitosti, ale jde o podpůrné opatření, jehož cílem je zamezit přehnanému růstu cen.

Neutrální ČBA

Česká bankovní asociace (ČBA) k návrhu novely zákona o ČNB zastává neutrální stanovisko. Novela podle ČBA již obsahuje změny, kterých bylo dosaženo v textu návrhu v souvislosti s konzultacemi mezi ČBA a ČNB. Asociace tak nebude iniciovat podání žádných pozměňovacích návrhů.
Zakladatel portálu Cenovamapa.org Milan Roček, který ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte zpracovává informace o skutečných prodejních cenách na základě kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí, upozornil, že větší vliv než levné peníze měly administrativní zásahy státu. Legislativní změny vedou zájemce o hypotéku ze strachu z přísnějších pravidel řešit bytovou situaci právě v tomto okamžiku. „ČNB vyvolává paniku a potřebu předzásobit se,“ uvedl Milan Roček. Ceny nemovitostí se podle něj regulací nesníží, problém je v nedostatečné nabídce bytů, která brání poklesu cen.

Přísnější pravidla proti pořízení bydlení

Podle výpočtů portálu Cenovamapa.org při hodnotách ukazatelů, které uvádí ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016 (DSTI 40 % a LTI na úrovni 5) by trh vzhledem k průměrné ceně bytu, průměrnému platu a průměrné výši hypotéky v daném roce nemohl v posledních dvaceti letech fungovat. Například ukazatel LTI dosahoval v tomto období úrovně v rozmezí od 6,5 do 8.
Ředitel odboru finanční stability Jan Fait argumentova, že ČNB nikdy neřekla, na jakých úrovních stanoví hodnoty parametrů DSTI a LTI, údajně jde o výplod finančně zprostředkovatelských firem. Například u ukazatele DSTI přichází podle něj v úvahu 50 % dluhu k čistému příjmu domácnosti.
Ekonom Miroslav Ševčík otevřeně kritizoval ČNB a její legislativní pravomoci. Podle něj chce ČNB dopředu předvídat budoucnost. Navíc není podle jeho názoru schopna nezneužít svého postavení, přitom již poslední projevy členů bankovní rady ukazují, že se utrhli ze řetězu.

Kritiku schytala ČNB i od finančních zprostředkovatelů

Generální ředitel Chytrého Honzy Jiří Paták uvedl, že novela zákona o ČNB omezení přístup k vlastnímu bydlení široké veřejnosti, vytvoří podmínky pro skupování nemovitostí spekulanty, plošně srazí ceny nemovitostí a vyvolá nestabilitu. Vytvoří také příznivé podmínky pro šedý trh a lichváře, dojde k výraznému narušení fungování trhu s bydlením a poškození ekonomiky.
Problémem podle něj není hypoteční zadlužení, ale zadlužení spotřebitelskými úvěry. Navrhuje tedy regulací omezit pouze spotřebitelské úvěry, případně regulovat pouze jeden z parametrů hypoték (například pouze LTV – Loan to Value), nebo zůstat u současného stavu, kdy ČNB vydává bankám doporučení.
Řešením ředitele společnosti Golem Finance Libora Ostatka není zvyšování pravomocí ČNB, ale nárůst výstavby nových bytů či podpora mladých rodin. Ohradil se také proti chystaným zásahům ČNB proti úvěrům ze stavebního spoření (překlenovacím úvěrům), které v současné době často slouží jako finanční doplněk k hypotečnímu úvěru.
Zákon obsahuje mnoho sporných bodů, na které by opět doplatil především spotřebitel. Odborníci se vesměs shodují, že již v současné době platná doporučení (zejména omezení hypoték v rozmezí od 80 do 90 % LTV), prodražují hypotéky a výrazně ovlivňují dostupnost bydlení. Další regulace a větší pravomoci ČNB nejsou nutné. V porovnání s EU se stále většina českých hypotečních ukazatelů nachází pod průměrem EU.
Novelu zákona o ČNB stejně čeká ještě dlouhá a trnitá legislativní cesta. Vzhledem k současné politické situaci je nepravděpodobné, že by došlo k jejímu schválení podle plánu, tedy v první polovině roku.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky za 5 %? Již brzy!

Úrokové sazby hypoték se začátkem nového roku stagnují. Přestože Česká národní banka (ČNB) na konci prosince opět zvýšila základní úrokovou sazbu, většina bank zatím s dalším zdražováním hypoték vyčkává. Hypoteční sazby by se přesto již brzy mohly přehoupnout za hranici 5 % p. a.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Shutterstock

04. 01. 2022

Nutnost dostatečných úspor bude mít na získání hypotéky větší vliv než poměr příjmů a zadlužení

Dostupnost hypoték se v příštím roce opět zhorší. Centrální banka totiž pro žadatele znovu zavádí limity na poměr příjmů a zadlužení. Reálně ovšem bude největším omezením požadavek na vlastní úspory. Bude třeba mít naspořeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti, lidem mladším 36 let postačí 10 %. Při aktuálních cenách bydlení a předpokladu dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti to znamená […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2021

Fincentrum Hypoindex listopad 2021: Objem hypoték je letos už na úrovni čtvrtiny státního rozpočtu, sazby dál rostou

Průměrná úroková sazba hypoték se podle Fincentrum Hypoindexu v listopadu přiblížila hranici 3 %. Ani růst úrokových sazeb ale nezbrzdil zájem o hypotéky. Banky sjednaly hypotéky za více než 37 miliard korun. V letošním roce by se mohl objem poskytnutých hypoték vyšplhat až za hranici 420 miliard korun.

Text: Jana Zámečníková

14. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *