Pátek 28. února. Svátek má Lumír.

Hypoteční úrokové sazby dál klesají. Banky si konkurují lepším přístupem ke klientům

19.09.2019 01:09 Tisková zpráva: Raiffeisenbank

Ještě na začátku letošního roku byly úrokové sazby hypoték běžně nad třemi procenty. Někteří ekonomové dokonce varovali, že sazby by se během roku 2019 mohly vyšplhat až ke čtyřem procentům. Realita je ale přesně opačná, úrokové sazby klesají a situace tak v současné době nahrává lidem, kteří touží po vlastním bydlení. Naopak banky kvůli nízkým sazbám nemají mnoho možností, jak se od konkurence výrazně odlišit – sází proto na lepší pro klientský servis a lidem se snaží nabídnout něco navíc. Raiffeisenbank se v hodnocení přístupu k žadatelům o hypoteční úvěr umístila na skvělém druhém místě. 

Právě na přístup k žadatelům o hypotéku se v červenci letošního roku zaměřila studie nazvaná “Hypotéky 2019”, kterou zpracovala společnost Market Vision. Hodnotila 12 bankovních společností na základě Mystery Shoppingu. Vybraní a vyškolení spolupracovníci vystupovali podle předem připraveného scénáře jako potenciální zájemci o hypotéku. Studie hodnotila celkem 120 mystery návštěv a na základě jejího hodnocení se Raiffeisenbank umístila na stříbrné pozici.

„Jsem rád, že výsledek studie ukázal, na co se dlouhodobě v Raiffeisenbank zaměřujeme. Tím je kvalita a odbornost našich specializovaných hypotečních poradců a nadstandardní servis při vyřizování hypotéky“, okomentoval výsledky studie ředitel hypotečních center Raiffeisenbank Pavel Borek.

Jenže mladí lidé si v současné době vlastní bydlení nemohou dovolit, přestože jejich zájem o něj neklesá. Dokládá to i průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, ve kterém 93 % lidí ve věku 18-36 let by chtělo žít ve vlastním. Nadpoloviční většina z nich by dokonce ráda bydlela ve vlastním domě, ovšem realita je taková, že aktuálně bydlí v pronajatých bytech, které navíc často sdílejí i s dalšími lidmi.

I přes obrovský zájem o vlastní bydlení se počet nově uzavřených hypoték snižuje. Za první půlrok uzavřeli zájemci hypotéky za 15 miliard korun, což je ve srovnání s loňskem téměř o tři miliardy méně. Důvodů je několik, avšak tím hlavním je rostoucí cena nemovitostí.

„Žadatel o hypotéku musí mít minimálně 10 % vlastních prostředků, což ovšem v případě bytů v krajských městech může představovat několik set tisíc korun. Přestože podle posledních informací developerů ceny bytů v Česku mírně zlevňují, průměrná cena za metr čtvereční v Praze je ale stále více než sto tisíc korun a v Brně téměř osmdesát tisíc,” říká Pavel Borek.

 

 

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *