EUR 24.980

USD 23.061

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.980

USD 23.061

08. 02. 2021

Hypotéka nebo nájem? Rozdíl je v regionech

 

Odborníci i běžní lidé často řeší, zda se vyplatí bydlet v nájmu nebo si koupit nemovitost a splácet hypotéku. Jde o věčné téma, které nemá jednoznačného vítěze ani poraženého. Koronavirová anabáze a její dopady mají samozřejmě vliv na aktuální rozhodování v oblasti bydlení.

Loading



 


Obecně se nedá říct, zda je výhodnější bydlet v nájmu nebo ve vlastním. Záleží hlavně na lokalitě, kde chce dotyčný bydlet, ale i na naspořených penězích a dalším nemovitém majetku.
Meziročně se ceny pronájmů v Praze nezvýšily a spíše zkorigovaly o pět procent, a to hlavně z důvodu zastavení krátkodobých pronájmů skrze Airbnb. Ceny pronájmů ale rostly hlavně v regionech, a to nejvíce v Ústeckém kraji, kde jsme zaznamenali až 10% nárůst,“ vysvětluje Kryštof Kubajko z realitního portálu Videobydleni.cz.
Koho důsledky pandemie připravily o živobytí, těžko bude momentálně uvažovat o koupi nemovitosti. Týká se to mnoho zaměstnanců i podnikatelů, a to v turistickém ruchu, v pohostinství, ve službách a v dalších oblastech. Takže pro některé možnost hypotéky v tuto chvíli padá. Hypotékám momentálně hrají do karet velmi nízké úrokové sazby, ale i tak musí mít lidé dost peněz, aby hypoteční úvěr vůbec získali. Na druhou stranu ceny pronájmů v některých lokalitách rostly.
Z našich statistik vyplývá, že kvůli pandemii a poklesu turismu mohly růst ceny pronájmů v regionech, které nebyly tolik zaměřené na byty s krátkodobými pronájmy. Rychleji rostly pronájmy v regionech se silným zastoupením průmyslových zón,“ vysvětluje Kubajko.
Hypotéka v regionech, nájem v Praze
Odpověď na otázku, zda nájem nebo hypotéka, záleží hlavně na tom, zda chce zájemce o bydlení bydlet v Praze, či v jiné části České republiky.
Hypotéka se vyplatí především v regionech, kde nejsou ceny nemovitostí vyšponované, tak jako v Praze. Budeme-li hovořit o návratnosti vložených prostředků do nemovitostí, tak v Praze jsme na 2-3-5 procentech, kdežto v regionech jsou tato procenta vyšší. Nejvyšší je návratnost je v Ústeckém kraji, kde při dobré ceně při pořízení nemovitosti může návratnost dosahovat až skvělých 20 procent. Tato doba ale už pomalu končí a standardně lze realizovat návratnost kolem 15 procent,“ upřesňuje Kubajko a dodává, že v Praze se momentálně vyplatí bydlet spíše v pronájmu a kdo bydlí v regionech a jeho finanční situace mu to dovolí, měl by především zvážit koupit nemovitost na hypoteční úvěr.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Více než třetina nových hypoték loni měla svůj energetický průkaz

V roce 2024 nové hypotéky s doloženými průkazy energetické náročnosti budov (tzv. PENB, energetické průkazy) zaznamenaly výrazný nárůst, a to na více než jednu třetinu (33,9 %). O rok dříve tento podíl činil u nových hypoték pouze jednu pětinu (21,5 %). To ovšem také znamená, že necelé 2/3 produkce nových hypoték se v minulém roce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2025

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025