EUR 24.385

USD 22.897

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.385

USD 22.897

19. 03. 2020

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéky v únoru opět atakovaly rekordy. Co bude nyní?

 

V únoru bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7 092 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 43 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 70,9 % na 18,593 mld. Kč, což je těsně druhý nejlepší únorový výsledek v historii.

Loading 

Hypoteční banky potvrdily to, co signalizovaly výsledky stavebních spořitelen. Únor byl z pohledu bank i spořitelen nadmíru úspěšný. Meziroční růst je do určité míry dán nízkou srovnávací základnou loňského roku,  ale výsledky jsou nadprůměrné i v porovnání s velmi vydařenými roky 2016 – 2018. Jedním z faktorů, který se podílel na masivním nárůstu objemu sjednaných hypoték je neustálý růst průměrné výše úvěru. Tento ukazatel v únoru narostl na 2,62 mil. Kč, což je další nový rekord. Oproti stejnému období loňského roku průměrná výše úvěru vzrostla o 424 000 Kč. Příčinou tohoto posunu je především nárůst cen nemovitostí.

 
 
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték v únoru vzrostla podle dat serveru hypoindex o 6 bazických bodů na 2,42 % .  V meziročním srovnání však byly hypotéky v únoru levnější o více než půl procentního bodu. (y/y -57 bps.). Ceny hypoték však nejspíš čeká obrat.

REKLAMA

V reakci na šíření koronaviru a obavám z dopadů na reálnou ekonomiku přistoupila řada centrálních bank – ČNB nevyjímaje – k uvolnění měnové politiky, což přineslo rychlý pokles úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Tento vývoj se s vysokou pravděpodobností projeví i v poklesu úrokových sazeb hypoték.

V součtu od začátku roku banky poskytly hypotéky za 35,5 mld. Kč. Objem sjednaných úvěrů stavebních spořitelen činí 9,4 mld. Kč. V součtu tedy banky a stavební spořitelny za uplynulé 2 měsíce rozpůjčovaly bezmála 45 miliard korun.
Co bude s hypotékami v období pandemie a omezeného pohybu osob?
Opatření proti šíření nového koronaviru dopadá na většinu oblastí ekonomiky a nelze očekávat, že poskytování úvěrů zůstane stranou.
Klíčovou otázkou je v tuto chvíli čas. Je však velice pravděpodobné že v důsledku zpomalení ekonomiky dojde i k nárůstu nezaměstnanosti a následně i nárůstu nejistoty. Zvýší se sklon k úsporám a oslabí poptávka po úvěrech. Na druhou stranu pozitivní roli může sehrávat pokles úrokových sazeb a lze očekávat i korekci cen nemovitostí, což ve střednědobém horizontu naopak poptávce může pomoci,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
 
„Za nás je v tuto chvíli klíčové zajistit stávajícím klientům servis při čerpání nebo již splácení běžících hypoték a v těchto podmínkách omezeného pohybu osob pracujeme na posílení nových technologií a bezkontaktních procesů, abychom po tuto přechodnou dobu dokázali nové klienty obsloužit plně online,“ doplňuje Libor Ostatek.
………………..
* v datech není obsažena produkce nereportujících bank: mBank, Oberbank, Fio banky a Creditas
Zdroj: Golem Finance, Patria.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky začínají ožívat, v srpnu byl jejich objem nejvyšší od loňského léta

Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší v letošním roce a zároveň od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu letošního roku hypotéky v objemu přes 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 2,7 miliardy Kč, což představuje oproti červenci nárůst o čtvrtinu, vyplývá z aktuálních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

18. 09. 2023

Na jeden zahájený byt v Praze připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 09. 2023

Růst nájmů v řadě evropských metropolí zrychlil s negativním dopadem na mladé lidi

Nájmy v Evropě jako by se na řadě míst “utrhly ze řetězu”. Kombinace vysokých cen nemovitostí, vyšších úrokových sazeb a padajících reálných příjmů v hlavních evropských metropolích vedla ke stejnému efektu – výrazně se oživil zájem o nájemní bydlení. Problémem je, že nabídka častokrát nedrží s výrazným nárůstem poptávky po nájemním bydlení (podpořeným oživením trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *