EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

19. 03. 2020

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéky v únoru opět atakovaly rekordy. Co bude nyní?

 

V únoru bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7 092 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 43 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 70,9 % na 18,593 mld. Kč, což je těsně druhý nejlepší únorový výsledek v historii. 

Hypoteční banky potvrdily to, co signalizovaly výsledky stavebních spořitelen. Únor byl z pohledu bank i spořitelen nadmíru úspěšný. Meziroční růst je do určité míry dán nízkou srovnávací základnou loňského roku,  ale výsledky jsou nadprůměrné i v porovnání s velmi vydařenými roky 2016 – 2018. Jedním z faktorů, který se podílel na masivním nárůstu objemu sjednaných hypoték je neustálý růst průměrné výše úvěru. Tento ukazatel v únoru narostl na 2,62 mil. Kč, což je další nový rekord. Oproti stejnému období loňského roku průměrná výše úvěru vzrostla o 424 000 Kč. Příčinou tohoto posunu je především nárůst cen nemovitostí.

 
 
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték v únoru vzrostla podle dat serveru hypoindex o 6 bazických bodů na 2,42 % .  V meziročním srovnání však byly hypotéky v únoru levnější o více než půl procentního bodu. (y/y -57 bps.). Ceny hypoték však nejspíš čeká obrat.

V reakci na šíření koronaviru a obavám z dopadů na reálnou ekonomiku přistoupila řada centrálních bank – ČNB nevyjímaje – k uvolnění měnové politiky, což přineslo rychlý pokles úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Tento vývoj se s vysokou pravděpodobností projeví i v poklesu úrokových sazeb hypoték.

V součtu od začátku roku banky poskytly hypotéky za 35,5 mld. Kč. Objem sjednaných úvěrů stavebních spořitelen činí 9,4 mld. Kč. V součtu tedy banky a stavební spořitelny za uplynulé 2 měsíce rozpůjčovaly bezmála 45 miliard korun.
Co bude s hypotékami v období pandemie a omezeného pohybu osob?
Opatření proti šíření nového koronaviru dopadá na většinu oblastí ekonomiky a nelze očekávat, že poskytování úvěrů zůstane stranou.
Klíčovou otázkou je v tuto chvíli čas. Je však velice pravděpodobné že v důsledku zpomalení ekonomiky dojde i k nárůstu nezaměstnanosti a následně i nárůstu nejistoty. Zvýší se sklon k úsporám a oslabí poptávka po úvěrech. Na druhou stranu pozitivní roli může sehrávat pokles úrokových sazeb a lze očekávat i korekci cen nemovitostí, což ve střednědobém horizontu naopak poptávce může pomoci,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
 
„Za nás je v tuto chvíli klíčové zajistit stávajícím klientům servis při čerpání nebo již splácení běžících hypoték a v těchto podmínkách omezeného pohybu osob pracujeme na posílení nových technologií a bezkontaktních procesů, abychom po tuto přechodnou dobu dokázali nové klienty obsloužit plně online,“ doplňuje Libor Ostatek.
………………..
* v datech není obsažena produkce nereportujících bank: mBank, Oberbank, Fio banky a Creditas
Zdroj: Golem Finance, Patria.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021

Ve čtvrtek nejspíš přijde přiškrcení hypoték

Už v polovině letošního roku ČNB varovala, že úvěrová aktivita přinejmenším některých českých bank je na hranici únosnosti. Nebylo by proto žádným překvapením, pokud by jednání bankovní rady ČNB na téma finanční stability (koná se tento čtvrtek) vedlo ke zpřísnění nástrojů ČNB – konkrétně zejména ke znovuzavedení loni na jaře zrušených limitů pro poskytování hypoték […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.