EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

25. 11. 2020

Subjekty:
EKOSPOL

Ideální investiční byt? Menší jedno či dvoupokojový v širším centru na MHD

 

Současná ekonomická krize způsobená tvrdými vládními zásahy proti koronavirové pandemii bezpečnému investování příliš nepřeje. Zkušenější investoři sice mohou cílit na oslabené firmy, riziko podobné investice je ale příliš veliké. Nehledě na to, že je vhodná jen pro hrstku nejmovitějších. Pro lidi disponující jednotkami milionů korun je i nyní nejvhodnější investicí byt k dalšímu pronájmu. Nejen že své peníze dobře zhodnotí, protože cena nemovitostí v čase roste, ale ještě získají pravidelný příjem z nájmu. Není proto divu, že se podíl investorů mezi kupujícími u některých rezidenčních projektů dlouhodobě pohybuje až kolem 40 procent. 


Jak ale takový byt správně vybrat? Ideálem je malometrážní byt s jedním či maximálně dvěma pokoji. Dá se totiž nejlépe pronajmout, protože uspokojí nejširší spektrum zájemců. Od mladých studentů, po stárnoucí singles, rozvedené jednotlivce až po starší lidi v důchodu. Takový byt k pronájmu z nabídky vždy velmi rychle zmizí a jeho majitel si může vybírat z řady zájemců.
Důležité pro úspěch ale je, aby takový byt splňoval alespoň základní parametry. Musí se nacházet nejlépe v širším centru města přímo u zastávky MHD či alespoň v solidní docházkové vzdálenosti od ní. Nikdo se nechce kodrcat do školy či do práce celý den. Zvlášť, když má na výběr byt v lepší lokalitě. Podstatné je také dobrá občanská vybavenost v místě, samozřejmostí je alespoň nějaký obchod a restaurace. Mnoho lidí hledá také možnosti sportovního vyžití v okolí.
Mnoho lidí hledajících podnájem upřednostňuje byty s balkonem či terasou, které mohou využívat. Výhodou je také dostatek úložných prostor či dokonce sklep na osobní věci a sportovní vybavení nájemníků. Malometrážní byt by měl být také vybaven kuchyňskou linkou a alespoň základním nábytkem.
Aby byl byt opravdu dobrou investicí se solidní návratností, je nutné velmi pečlivě zvažovat kupní cenu. Musí totiž odpovídat podobným bytům v blízkém okolí a stavu lokality. Těžko někdo pronajme rádoby luxusní předražený byt uprostřed sídliště či jiné husté zástavby za nájemné několikanásobně převyšující okolní standard. Při výběru je proto vhodné držet je jednoduchého Korcova pravidla, které říká, konečná prodejní cena menšího bytu musí představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. V takovém případě je návratnost investice kolem dvaceti let takřka jistá.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.