EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

25. 11. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Ideální investiční byt? Menší jedno či dvoupokojový v širším centru na MHD

 

Současná ekonomická krize způsobená tvrdými vládními zásahy proti koronavirové pandemii bezpečnému investování příliš nepřeje. Zkušenější investoři sice mohou cílit na oslabené firmy, riziko podobné investice je ale příliš veliké. Nehledě na to, že je vhodná jen pro hrstku nejmovitějších. Pro lidi disponující jednotkami milionů korun je i nyní nejvhodnější investicí byt k dalšímu pronájmu. Nejen že své peníze dobře zhodnotí, protože cena nemovitostí v čase roste, ale ještě získají pravidelný příjem z nájmu. Není proto divu, že se podíl investorů mezi kupujícími u některých rezidenčních projektů dlouhodobě pohybuje až kolem 40 procent. 


Jak ale takový byt správně vybrat? Ideálem je malometrážní byt s jedním či maximálně dvěma pokoji. Dá se totiž nejlépe pronajmout, protože uspokojí nejširší spektrum zájemců. Od mladých studentů, po stárnoucí singles, rozvedené jednotlivce až po starší lidi v důchodu. Takový byt k pronájmu z nabídky vždy velmi rychle zmizí a jeho majitel si může vybírat z řady zájemců.
Důležité pro úspěch ale je, aby takový byt splňoval alespoň základní parametry. Musí se nacházet nejlépe v širším centru města přímo u zastávky MHD či alespoň v solidní docházkové vzdálenosti od ní. Nikdo se nechce kodrcat do školy či do práce celý den. Zvlášť, když má na výběr byt v lepší lokalitě. Podstatné je také dobrá občanská vybavenost v místě, samozřejmostí je alespoň nějaký obchod a restaurace. Mnoho lidí hledá také možnosti sportovního vyžití v okolí.
Mnoho lidí hledajících podnájem upřednostňuje byty s balkonem či terasou, které mohou využívat. Výhodou je také dostatek úložných prostor či dokonce sklep na osobní věci a sportovní vybavení nájemníků. Malometrážní byt by měl být také vybaven kuchyňskou linkou a alespoň základním nábytkem.
Aby byl byt opravdu dobrou investicí se solidní návratností, je nutné velmi pečlivě zvažovat kupní cenu. Musí totiž odpovídat podobným bytům v blízkém okolí a stavu lokality. Těžko někdo pronajme rádoby luxusní předražený byt uprostřed sídliště či jiné husté zástavby za nájemné několikanásobně převyšující okolní standard. Při výběru je proto vhodné držet je jednoduchého Korcova pravidla, které říká, konečná prodejní cena menšího bytu musí představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. V takovém případě je návratnost investice kolem dvaceti let takřka jistá.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.