EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

04. 07. 2024

0 komentářů

Jak přistupují k nulové uhlíkové stopě na severu Evropy? O řešení finských firem je zájem

 

Klíčoví hráči nemovitostního trhu diskutovali zkušenosti s implementací ESG zásad a pravidel do byznysu s pěti finskými firmami při inspirativním networkingovém setkání. Pracovní oběd pořádala agentura Business Finland spolu s BTR Consulting pod záštitou a za účasti finského velvyslance Pasi Tuominena v pražském hotelu The Grand Mark Prague. Pro velký zájem se pak následující den zástupci finských firem vydali na osobní setkání a bližší sdílení poznatků do společností OM Consulting a Panatonni.

Loading 

Svá řešení a příspěvek k uhlíkové neutralitě ať již vlastních produktů, nebo ostatních firem a pro společnost představili zástupci společnosti AIRFI, která projektuje a vyrábí energeticky účinné a technologicky špičkové větrací jednotky. Aby bylo větrání efektivní a zároveň energeticky úsporné a udržitelné je ve Finsku velmi důležité, protože ze zákona zde musí větrací jednotky pracovat 24/7, čerstvý vzduch musí proudit do všech místností a větrání nesmí být přerušeno, tedy jednotky se nesmí vypnout.

Obdobně významnou v oblasti osvětlení je společnost Helvar, která navrhuje a vyrábí systémy pro řízení osvětlení a inteligentní řešení pro zlepšení energetické účinnosti osvětlení a pohody uživatelů. Společnost působí i v Čechách a její systémy naleznete v továrnách, např. ve Škodovce, v nemocnicích např. v Olomouci nebo Motole, v kancelářských budovách, obchodních centrech (Palladium, Máj), ale i v hotelích, kulturních zařízeních nebo třeba na zaoceánských lodích.

Společnost JCAD poskytuje svým klientům software pro výpočet a optimalizaci nutného stavebního materiálu. Řešení vychází z půdorysu konstrukcí, povrchů či forem a šetří nejen čas, ale snižuje náklady a omezuje nadbytečné plýtvání.

Další softwarové řešení, a to pro návrh optimální kombinace energeticky účinných opatření, která vedou k nejvyšší návratnosti investic a zároveň generují nejnižší emise CO2, představil zástupce společnosti nolla_E. Simulací a porovnáváním stovky tisíc kombinací hledá nejlepší kombinaci pro konkrétní budovu. Zajímavým příkladem byl parkovací dům v Turku, první s nulovou spotřebou energie v Evropě. Navržený energetický systém s inovativní konstrukcí využívá solární a geotermální energii s podzemním zásobníkem tepla a v porovnání s konvenčním řešením využívajícím tepelná čerpadla snižuje roční emise uhlíku o 950 tun.

REKLAMA

Software zajímavý a důležitý pro celou řadu firem a profesí, a také již u nás využívaný – One Click LCA – představila zástupkyně stejnojmenné společnosti. Jedná se o řešení pro hodnocení životního cyklu, například budov, infrastruktury, výroby, produktů apod., ke snížení dopadu na životní prostředí a pro návrhy nízkouhlíkových projektů a získání certifikátů nebo prohlášení EPD a prezentaci udržitelnosti.

Setkání ukázalo velký potenciál pro další spolupráci mezi českými a finskými firmami a z ohlasů účastníků je patrné, že by nemělo být posledním.

„Finsko, finské firmy a výrobky mají v českých zemích velmi dobrou pověst a protože vyznáváme stejné nebo obdobné hodnoty co se rozvoje společnosti, průmyslu, technologií, ale i pokroku a budoucnosti týče, bylo zvolení tématu pro setkání, tedy spolupráce a sdílení zkušeností v oblasti udržitelnosti a dosažení uhlíkové neutrality, zcela logické a jak ukázala účast i velmi důležité a potřebné. Věřím, že bylo pro všechny zúčastněné přínosné, přineslo inspiraci a doufám, že přispěje k navázaní nových kontaktů mezi společnostmi a povede v některých případech k nové profesní spolupráci,“ shrnuje Pasi Tuominen, finský velvyslanec v České republice.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *