Úterý 11. prosince. Svátek má Dana.

Jak získat nižší sazbu i v průběhu fixace?

15.10.2012 04:10 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Příznivé podmínky na mezibankovním trhu a vzájemný konkurenční boj hypotečních bank stlačil úrokové sazby hypoték na rekordní minimum. Průměrné úrokové sazby hypoték během tří let klesly o více než 2 procenta. Zatímco v září roku 2009 index GOFI70 činil 5,52 %, v letošním září průměrná úroková sazba hypoték do 70 % LTV klesla na 3,39 %. V korunovém vyjádření tento posun v případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností znamená rozdíl v měsíční splátce ve výši 2294 Kč (2009: 13780 Kč; 2012: 11486 Kč).

V praxi to znamená, že klient, který si před třemi lety sjednal hypotéku s tříletou fixací, nyní může v rámci refixace na měsíční splátce ušetřit více než 2000 Kč. O poznání hůře je na tom v tuto chvíli klient s pětiletou fixací, který si na uplynutí doby fixace musí ještě dva roky počkat a (nejspíš marně) doufat, že sazby ve zbývajícím období neporostou. Předčasné splacení a refinancování úvěru v průběhu fixace totiž vzhledem k vysokým sankčním poplatkům ve většině případů postrádá ekonomický smysl.

Řešení však i pro tyto klienty nacházející se uprostřed fixačního období existuje. Jen je potřeba převzít iniciativu a nečekat, že s návrhem, jak na splátce hypotéky ušetřit, přijde sama banka. Řešení se v takových případech nabízejí dvě, buď se z fixace odemknout formou interního refinancování v rámci téže banky, nebo si úrokovou sazbu pro další fixační období zarezervovat. Obě varianty však mají svá úskalí a z velké míry také záleží na přístupu samotné banky. Ne všechny banky totiž tento typ služeb poskytují, ne vždy je možné interní refinancování realizovat a v neposlední řadě je i důležité spočítat si finanční přínos zvažovaného řešení.

Klientům proto v takových případech radíme, zeptat se v bance na možnosti řešení nebo spojit síly s našimi hypotečními makléři, kteří se díky své specializaci v nabídkách bank dokonale orientují a svým klientům kdykoliv bezplatně zjistí, zda je možné podmínky úvěru zlepšit a na měsíční splátce ušetřit.
 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.