Pondělí 10. prosince. Svátek má Julie.

Jarní akce tlačí hypoteční sazby opět dolů, kde je úrokové dno?

05.03.2012 05:03 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Do snižování sazeb se na přelomu února a března nejprve pustila UniCredit Bank a Oberbank, a svou nabídku zatraktivnila také Equa Bank. Tento pohyb na trhu se rovněž projevil v poklesu průměrných nabídkových úrokových sazeb, jak vyplývá z aktuálních statistik indexu GOFI, které v rámci monitoringu dostupnosti bydlení sledují i vývoj úrokových sazeb nabízených bankami.

V průběhu února podle těchto statistik meziměsíčně klesla průměrná úroková sazba jak u hypoték do 85 % LTV, tak u hypoték poskytovaných do plné výše hodnoty zástavy (100 % LTV), kdy průměrná nabídková úroková sazba 100% hypoték klesla dokonce o 9 bazických bodů na 5,16 %. Černé makroekonomické scénáře z konce loňského roku zapříčinily zvýšené obavy bank a cena 100% hypoték začala v závěru loňského roku růst. Tyto scénáře se však v lednu a únoru nepotvrdily a banky jdou v průměru opět s cenami 100% hypoték dolů.¨

golem-finance-2012-03-05

S platností od 1. března se pro přenastavení úrokových sazeb navíc rozhodla také Komerční banka, Volksbank a Modrá pyramida. Komerční banka snížila sazby u hypoték do 85 % LTV a fixací sazby na více než 4 roky o jednu až dvě desetiny procentního bodu (v opačném směru však putovaly sazby u 100% hypoték) a snížení sazeb jsme zaznamenaly také u Volksbank, která zatraktivnila svou nabídku hypoték na refinancování, které nyní nabízí se sazbou od 3,49 %. Třetí v pořadí je stavební spořitelna Modrá pyramida, která od března stlačila úrokovou sazbu u Hypoúvěru na 3,59 procenta.

Bude reagovat konkurence?  

Banky budou v průběhu března přicházet s akčními nabídkami, které budou držet úrokovou sazbu nízko. Jejich snahou bude motivovat klienty k dlouhodobým fixacím a nižším LTV (hypotéky na méně než 85%). A není vyloučeno, že nedávné úrokové dno bude v příštích měsících překonáno. Pro klienty je to pozitivní zpráva. Očekáváme tedy velmi dobrou dostupnost financování bydlení v jarních měsících. V ročním horizontu však očekáváme stagnaci sazeb zhruba na lednových úrovních.

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o., MMR, hypoindex.cz 

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,– Kč se splatností 20let:

golem-finance-2012-03-05-2

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah: 

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.