EUR 24.390

USD 22.442

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.390

USD 22.442

29. 03. 2021

0 komentářů

Jaro i lockdown přeje rekonstrukcím. Kdy stačí oznámení v domě a kdy musíte na stavební úřad?

 

Už několik měsíců je všechno zavřené a někteří lidé se nudí. S prvními jarními paprsky jsou v bytech a domech více vidět prasklé okenní rámy, naštípnuté dlaždičky, nebo zašlý nábytek. Přísný lockdown nás uvěznil v našich domovech, proto si více všímáme nedostatků, které jsme běžně přehlíželi.

Loading



 


Kvůli vládním opatřením nám moc zábavy nezbylo. Jednou z mála povolených aktivit je kutilství. Lidé rekonstruují své nemovitosti a přidávají jim tak na hodnotě. Jenže při úpravě bytu většinou bývá hodně hluku, a to hlavně v panelácích a činžácích ruší sousedy, kteří také nikam nemohou.
Oznámit rekonstrukci v domě, je slušnost, stejně tak jako dodržování nočního klidu. Při menších úpravách nic víc hlásit nemusíte. Žádné povolení nepotřebujete v případě, když nezasáhnete do dispozice bytu, úpravy nebudou mít vliv na životní prostředí nebo bezpečnost a použité běžné materiály. Nejčastěji se momentálně rekonstruuje kuchyňská linka, koupelna nebo vestavěné skříně,“ vysvětluje Kamila Houšková z realitního portálu RealityPro.eu.
I když máte v plánu drobnější práce, které nezaberou tolik času, raději na případný hluk sousedy upozorněte a dobu rekonstrukce na oznámení prodlužte pro jistotu o pár dní,“ dodává Houšková. Rekonstrukce totiž většinou neprobíhají přesně podle plánu a mohou se protáhnout, aniž byste to plánovali.
Pozor na to, abyste své sousedy neomezovali ve společných prostorách, jako je chodba, schodiště, výtah, balkony atd.  S prodlouženým lockdownem nervozita všech rapidně stoupá. Proto, co by běžně sousedům nevadilo, teď může vyvolat konflikty.
Stavební povolení pro rekonstrukci je potřeba tehdy, když se rozhodnete zasáhnout do nosných zdí nebo úpravou změníte vzhled domu. V takovém případě budete potřebovat ještě posouzení statika a souhlas sousedů, protože jich se takto významná rekonstrukce bude také významně týkat,“ uzavírá Kamila Houšková.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *