EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

31. 01. 2019

Jižní Čechy hostily odbornou debatu o insolvencích a oddlužení. Velký zájem advokátů, soudců a dalších hostů přiměl pořadatele přesunout akci do větších prostor

 

Proces oddlužení a jeho chystané změny vyvolávají v posledních měsících a týdnech velký zájem médií, politiků i veřejnosti. Pozadu ale nezůstávají ani profesionálové z oblasti justice, jako jsou insolvenční správci, advokáti, či soudci. Důkazem je jejich vysoká účast na již VI. ročníku odborného diskusního semináře pořádaného Krajským soudem v Českých Budějovicích, který se uskutečnil na přelomu loňského listopadu a prosince v jihočeském Pracově. Tam se setkání přesunulo ze Žirovnice, jejíž konferenční prostory už přestaly rozrůstající se akci dostačovat. 


Úvodního slova se před zaplněným sálem ujal místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích JUDr. Ing. Zdeněk Strnad, Ph.D., MPA, který všechny zúčastněné přivítal a poté je provedl historií a vývojem institutu oddlužení v ČR. Ve svém příspěvku se věnoval celému časovému úseku od původního zákona o konkursu a vyrovnání až po aktuální novelu insolvenčního zákona, kterou nazval „oddlužením 4.0.“ JUDr. Strnad zároveň na semináři uvedl předběžná data o dohledu nad insolvenčními správci v působnosti jihočeského krajského soudu při plnění jejich povinností při přezkumu v oddlužení. Téměř ve všech sledovaných, namátkově vybraných případech, jež soud prozkoumal, se výkon insolvenčních správců ukázal být z hlediska sledovaných aspektů bez pochybení. Pouze jednotky případů nevyhověly v plném rozsahu platné právní úpravě. Insolvenční správce se v nich zejména osobně nezúčastnil přezkumu přihlášených pohledávek spolu s dlužníkem.
V dalším vystoupení nazvaném „Dluh – dobrý sluha, špatný pán“ seznámil doc. JUDr. Tomáš Richter, LL.M., Ph.D., publikum s širokými společensko-ekonomickými souvislostmi dluhů a oddlužení. Odborný vhled do problematiky odměňování advokátů za sepis návrhů na povolení oddlužení pak přinesl člen představenstva České advokátní komory a předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců JUDr. Michal Žižlavský. Mluvil zejména o situaci, kdy advokát kromě sepisu návrhu na povolení oddlužení zastupuje dlužníka také u soudu. Stále totiž není zcela jasné, které konkrétní úkony mohou advokáti v souvislosti s oddlužením vykonávat a jak vysokou odměnu za to mají dostat. Další část semináře byla věnována všeobecně velmi diskutované novele insolvenčního zákona. Z pohledu insolvenčního správce ji tentokrát publiku přiblížil JUDr. Jan Kubálek.
V Pracově samozřejmě nechyběli ani zástupci Ministerstva spravedlnosti ČR.  JUDr. Martin Richter a Mgr. Radomír Čujan mluvili o dohledové a kontrolní činnosti insolvenčního odboru. Svoje informace navíc doplnili o čerstvá statistická data a na praktických příkladech ukázali, za jakých okolností ministerstvo odebírá licence insolvenčním správcům.
Na dvoudenním výjezdním semináři dále se svými příspěvky k tématu vystoupili například místopředsedové a soudci Krajských soudů v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové či Ústí nad Labem, advokáti, akademici a další profesionálové. Na vysokou odbornou úroveň přednášek navazovala formální i neformální debata, při níž si účastníci vyměňovali v přátelské atmosféře cenné názory a zkušenosti důležité pro výkon jejich činnosti. Prezentace k jednotlivým příspěvkům budou v nejbližších dnech dostupné na internetových stránkách Krajského soudu v Českých Budějovicích (v sekci Základní informace / Insolvence). Výjezdní diskusní seminář v Pracově tak v plné míře dostál dobrému jménu, kterému se už od svého prvního ročníku těší. Krajskému soudu v Českých Budějovicích zároveň zadělal na příjemnou administrativní zátěž, která ho čeká, až bude rozesílat pozvánky na letošní VII. ročník. Není totiž sporu, že zájem o kvalitní odbornou debatu bude ještě větší než loni.
Mgr. Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008 a. s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Exekuční a insolvenční srážky ze mzdy v roce 2021

Od ledna 2021 se opět mění exekuční a insolvenční srážky ze mzdy, a tak dlužníkům zůstane o trochu více. Je to jednak v důsledku navýšení jedné ze složek výpočtu tzv. nezabavitelné částky – normativních nákladů bydlení. Vliv má ale i zrušení superhrubé mzdy a navýšení slevy na poplatníky. Ty totiž vedou ke zvýšení čisté mzdy jako […]

Text: Veronika Hejná

04. 02. 2021

Oddlužení za tři roky

Tříleté oddlužení pro všechny?

Oddlužení by mohlo být pro všechny dostupné za pouhé tři roky, namísto stávajících pěti.  Krátce po oddlužovací novele z roku 2019 přichází vláda s dalším návrhem novely insolvenčního zákona. Předloha má do našeho právního řádu implementovat evropskou směrnici o restrukturalizaci a insolvenci.

Text: Veronika Hejná

18. 01. 2021

Jak požádat o oddlužení

Konec insolvenčních prázdnin: Jak na povolení oddlužení?

Insolvenční prázdniny, které přinesl dlužníkům tzv. Lex Covid Justice, skončily spolu s těmi letními. Zatímco do 31. srpna to nebylo možné, nyní již může věřitel na dlužníka podat insolvenční návrh. Jaké podmínky musí dlužník splnit, pokud chce požádat soud o povolení oddlužení?

Text: Veronika Hejná

04. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *