Pondělí 14. října. Svátek má Agáta.

Katastr365: i podvedený vlastník nemovitosti musí zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí

04.11.2014 10:11 Tisková zpráva:

Podvedený majitel, kterému zloděj ukradl nemovitost, musí navíc uhradit daň ve výši 4 % z ceny nemovitosti. Nový občanský zákoník změnil i tři majetkové daně, které platily do 31. 12. 2013. Dědická daň byla zrušena, daň darovací byla zahrnuta pod daň z příjmů a daň z převodu nemovitosti se od 1. 1. 2014 změnila na daň z nabytí nemovitých věcí. Předmětem daně je úplatné nabytí nemovité věci, ale poplatníkem daně zůstává převodce (tj. původní majitel) – bez ohledu na to, zda k převodu došlo podvodem nebo ne. (Tisková zpráva: Katastr365.cz)

„Pokud dojde k podvodnému převodu průměrné nemovitosti v ceně například 3 milionů korun, musí se podvedený vlastník navíc ještě smířit se zaplacením daně ve výši 120.000,– Kč.“ říká Mgr. Michal Klusák, advokát odborného serveru Katastr365.cz. „Když k tomu přičteme náklady za soudní výlohy, které jsou ve výši 50–100.000,– Kč, a to s nejistým výsledkem, hlídat nemovitosti celé rodiny by mělo být pro každého vlastníka samozřejmostí.“

Daňově přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je majitel povinen podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce po měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad vlastnického práva k nemovité věci. K provedení vkladu může dojít i bez vědomí skutečného vlastníka, a to úmyslným podvodem, ale i administrativní chybou. Katastrální úřad má zákonnou povinnost vlastníka nemovitosti o každé změně informovat doporučeným dopisem, ale ani na ten se nelze úplně spolehnout. Pro zloděje, který zfalšuje dokumenty potřebné k převodu nemovitosti, je přesměrování pošty snadné. 

Přitom hlídat si nemovitosti své i celé rodiny je jednoduché. Server Katastr365.cz je službou právníků, kteří si podvodem sami prošli. Denně sleduje nemovitosti přímo v katastru nemovitostí a při zjištění změny zašle obratem informaci až na šest e-mailových adres. Nehrozí tedy, že se majitel vč. celé rodiny o nechtěné změně v katastru nedozví, i když jim podvodník přesměruje poštu. K obraně pak mohou pohodlně využít novou 20ti denní lhůtu a vyhnout se tak astronomickým nákladům, soudům, právníkům a nejistotě výsledku. Sledování změn v katastru si lze zřídit online bez jakékoliv návštěvy úřadu nebo  ověřování podpisu, přičemž aktivace sledování všech nemovitostí v rodině proběhne online během 5 minut.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *