EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Daniel Mareš

03. 08. 2020

0 komentářů

Zrušení daně z nabytí nemovitostí je podle odborníků krok správným směrem

 

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí. Slibuje si od něj rozpohybování trhu s nemovitostmi a z dlouhodobého hlediska také zlepšení dostupnosti vlastního bydlení. Návrh nyní projedná Senát. Bude to mít vliv na investice? Promítne se zrušení daně na realitním trhu. Pomůže novela rodinám?

Loading 


Podle ekonoma Partners Martina Mašáta je návrh zákona krokem správným směrem. Výhod zde vidí hned několik. Pomůže se hlavně mladým rodinám, které kupují svůj první byt.

„Nejenže jsou ceny nemovitostí příliš vysoko. Potvrzují to i analýzy České národní banky, která odhaduje, že ceny jsou o 15 procent vyšší než normál. Důležité ale je, že pro mnoho rodin je povinnost utratit další 4 procenta z ceny bytu při nákupu často likvidační,“ vysvětluje oslovený odborník Partners.

Při nákupu čtyřmilionového bytu (cca 35metrový byt v Praze) se jedná o zbytečný výdaj ve výši 160 tisíc korun. To už je hodnota kompletní rekonstrukce včetně vybavení bytu. Podle Mašáta se tak investorům při nákupech pozemků a dalších nemovitostí uvolní ruce. Faktem je, že kvůli oněm 4 procentům se navíc za každou nemovitostní transakci v minulosti nezrealizovalo plno převodů nemovitostí.

„Platit za obchod poplatek 4 procenta je obecně dost podivné. Zejména je to ale drahé. A to nemluvím o další administrativní a byrokratické zátěži při nákupu nemovitostí,“ vysvětluje specialista Partners.

Z pohledu investic bude situace horší

František Táborský, ekonom Komerční banky (KB) si myslí, že aktuální podoba zákona by skutečně měla tuzemský trh nemovitostí podpořit. Ve spojitosti se skokovým poklesem úrokových sazeb a zrušením opatření ČNB se jedná o bezprecedentní uvolnění podmínek financování pro domácnosti. Ačkoli by zákon měl nabýt platnosti až v příštím roce, i bez něj je vidět, že poptávka po nemovitostech, resp. hypotékách stále trvá.

REKLAMA

„Rozhodující ale bude druhá polovina roku, kdy by se měly projevit důsledky současné krize i na trhu práce. Z pohledu investic bude podle nás situace horší. Již před vypuknutím pandemie se růst investic soukromého sektorů v podstatě zastavil. Následné zastavení ekonomiky tak situaci ještě zhoršilo. Navíc firmy se budou ještě dlouhou dobu obávat opakování scénáře z letošního dubna a května. Kvůli tomu budou svá investiční rozhodnutí odkládat,“ uvádí odborník KB.

Že zrušení daně z nabytí nemovitých věcí zcela nepochybně pomůže řadě domácností si myslí i ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa. Domácnostem pomůže nejen z pohledu nižších celkových nákladů na nákup bydlení, ale také z pohledu likvidity.

„Kupující už nebude muset mít předem k dispozici dodatečné až stovky tisíc, které se mu pak během let postupně vracely na daňovém odpočtu hypotečních úroků. Výsledkem by mělo být zpružnění trhu s bydlením,“ vysvětluje Michal Skořepa z ČS.

Zachování odpočtů na úrocích jako vhodný bonus

Jako úsporný krok pro ty, kteří si budou pořizovat bydlení, hodnotí návrh zákona i analytik Československé obchodní banky Petr Dufek. Zrušení daně z nabytí nemovitostí je podle něj jednoznačně žádoucí už vzhledem k samotné podstatě této daně. Zachování odpočtů na úrocích v takové situaci chápe jako vhodný bonus. Současně uvádí, že hlavní překážkou pro novou výstavbu je v tuzemsku neochota zjednodušit stavební řízení. To je i hlavním důvodem pro růst cen realit. Je ale rád, že se situace domácností podpoří alespoň takto.

REKLAMA

„Vzhledem k tomu, že výsledný dopad je v řádu desítek tisíc za každý jednotlivý „projekt“, tak jde nepochybně o citelnou úsporu,“ vysvětluje Petr Dufek z ČSOB.

Co vládní strany překvapilo, bylo nezrušení odpočtů úroky z hypoték, což měla být jakási protiváha proti ztrátě příjmů rozpočtu. „Tady si opoziční strany připsaly kladný bod, za udržení této výhody, která jasně směřuje na rodiny, resp. kupce nabývající první byt na hypotéku,“ říká Martin Mašát z Partners.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Fincentrum Hypoindex 2020

Fincentrum Hypoindex 2020: Rekordní rok potvrzen

Rekordní hypoteční rok navzdory koronavirové krizi potvrzen. Objemy překročily hranici 250 miliard korun. Průměrná úroková sazba vázaná na objem podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla na 2,2 procenta.

Text: Jana Zámečníková

21. 01. 2021

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Zbytečné dani zazvonila hrana, dokonce zpětně

Nepopulární daň z nabytí nemovitosti je zrušena. Minulý týden se na tom shodla Poslanecká sněmovna. Daň je zrušena retrospektivně, což znamená, že od prosince loňského roku se již přiznání k dani z nabytí věcí nepodává a neplatí se ani samotná daň. Vláda navíc původně navrhovala, že se zároveň zcela zruší daňové odpočty úroků u hypoték, […]

Text: Monika Lukešová

21. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *