EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

19. 01. 2022

0 komentářů

Komentář: Nepřehledný arabský trh díky pravidlům pro jednání developerů s radnicemi končí

 

Nepřehledné handrkování a nekonečné smlouvání s pražskými městskými částmi o nové výstavbě často připomíná arabský trh. Co radnice, to jiný přístup a vlastní pravidla. Někde to hned na začátku se svými požadavky přeženou, aby měli kam ustupovat, jinde ze svých představ nesleví vůbec. Povolování nových staveb tak v Praze provází neuvěřitelný zmatek. Tomu by nyní mohl být konec. Pražští radní schválili dlouho připravovanou Metodiku spoluúčasti investorů na rozvoji Prahy. Ta přináší samosprávám vzorová pravidla pro dohody s developery a stanovuje také přesné částky, jakými by se měli podílet na budování veřejné infrastruktury v nové zástavbě. To by mohlo zkrátit přípravu tolik potřebných nových bytů i o mnoho let.

Loading 

Důležitý a dosud chybějící dokument několik let připravoval tým pod vedením náměstka primátora Petra Hlaváčka a finální verze je výsledkem kompromisu dosaženého při mnoha jednáních s městskými částmi i zástupci developerů.

Současný nejednotný postup městských částí nám práci velmi komplikuje. Často totiž před jednáním nevíme, jaký příspěvek po nás bude vedení městské části chtít. Vždy trvá velmi dlouho, než se dobereme ke kompromisu, který je přijatelný pro obě strany. Výjimkou není, že do těchto komplikovaných jednání zasáhnou volby, které zcela změní rozložení sil v dané městské části. Nové vedení radnice se pak necítí vázáno dohodou uzavřenou jejich předchůdci a celé zdlouhavé vyjednávání začne nanovo. To samozřejmě vede k prodlužování a oddalování začátku stavby. V konečném důsledku to pocítí hlavně kupující, protože průtahy při povolování prodraží nový byt až o deset procent, což jsou vyšší stovky tisíc korun.

Ještě déle pak povolování stavby trvá, pokud vedení městské části trvá na svém a dohodnout se nechce. Pak nezbývá než odejít bez dohody a plánovanou stavbu prosadit proti vůli radnice. Bavíme se totiž stále o projektech, které jsou v souladu s platným územním plánem. Tam nesouhlasné stanovisko vedení městské části výstavbě nezabrání, nicméně může její zahájení poměrně dlouho oddalovat. Proto i my preferujeme dohodu a vstřícnou spolupráci.

Konkrétní městská část by podle nových pravidel měla více profitovat také ze změny územního plánu. Pokud se změnou územního plánu umožní větší zástavba daného území, získá nejen investor, ale i daná radnice. Tento příspěvek by je měl samosprávy mimo jiné motivovat k tomu, aby nové výstavbě neházely klacky pod nohy. Obzvlášť nyní, kdy se prakticky každá větší rezidenční bytová výstavba musí kvůli zastaralému územnímu plánu řešit prostřednictvím jeho dílčích změn.

REKLAMA

Pro nás developery je existence jasných a jednotných pravidel zásadní. V našem oboru plánujeme často i v horizontu deseti a více let, předvídatelnost je proto pro nás klíčová. Tato celopražská jednotná pravidla umožní přeskočit zdlouhavou fázi vyjednávání a rovnou podepsat dohodu s danou městskou částí. Jakékoliv urychlení zdlouhavého povolovacího procesu je vítané a v konečném důsledku prospěje všem. Developer bude moci stavět, městská část získá příspěvek na infrastrukturu a kupující nový byt.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *