EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

30. 03. 2023

0 komentářů

Komentář Vítězslava Doležala, ředitele v týmu oddělení investic v CBRE, k rostoucím úrokovým sazbám u dluhového financování a souvisejícím dopadům na trh komerčních realit

 

V posledních letech se pro řadu tuzemských firem stalo naprosto běžné akcelerovat svůj byznys pomocí dluhového financování. Vycházelo totiž levně nejen u bank, ale i třeba s využitím podnikových dluhopisů. Ty byly kromě nízkých úroků oblíbené i kvůli snazšímu vydávání a menším nárokům na emitenta oproti požadavkům bank. Nicméně dříve velmi výhodné tržní podmínky jsou nyní pryč. Financování se díky rostoucím úrokům až trojnásobně prodražuje, takže některé společnosti budou muset hledat zdroje, jak dražší financování ustát. Nicméně vlna nucených prodejů se na tuzemském trhu komerčních realit zatím nekoná, komentuje Vítězslav Doležal, ředitel v týmu oddělení investic v realitně-poradenské společnosti CBRE:

Loading 

„Financování podražilo významně, a to v relativně krátké době. Je typicky třikrát dražší, a to v průměru o 400 až 600 bazických bodů. I přesto na trhu nevidíme nadstandardní míru tzv. vynucených prodejů, což je dáno hned několika faktory. Za prvé, většina investorů si udržela rozumnou úroveň LTV, tedy poměr mezi výší úvěru a hodnotou předmětné nemovitosti. Ta se tradičně pohybovala k 60 % a i díky tomu společnosti zatím neporušily podmínky bank, kam mj. patří ukazatel krytí dluhové služby DSCR. Za druhé, hodnota komerčních nemovitostí zatím poklesla jen mírně. Cenu napříč segmenty stále drží zdravý trh pronájmů v kombinaci se slabou výstavbou a proporčním navýšením nájmu o nadstandardně vysokou inflaci. V loňském roce se jednalo o přibližně 9 % u nájmů nominovaných v eurech a 15 % v korunách. Většina fondů tak v uplynulém roce vykázala slušné výnosy, což některé podílníky přesvědčilo natolik, že se nerozhodli k výběru finančních prostředků. Za třetí, fondy jsou ze zákona nuceny držet část kapitálu v likvidní složce pro případné výběry, a jelikož zatím nenastal žádný dramatický “hon” na fondy, tak ty stále mají dostatečné rezervy pro výběry. V neposlední řadě se také zlepšila jejich komunikace s podílníky, kteří pak nejednají unáhleně a ve zdánlivé panice nevybírají prostředky.

 

Oproti předminulému roku se otočila miska vah mezi nabídkou a poptávkou – v roce 2021 chtěl málokdo prodávat kvůli obavě, kam by zisk znovu investoval. Nyní velká část investorů vyčkává na výhodné nákupy. Tedy oproti situaci v roce 2021 vidíme výrazně méně aktivně nakupujících investorů, což omezuje prodejnost nemovitostí. Jelikož od 2. kvartálu 2022 jsou investiční objemy výrazně pod dlouhodobým průměrem, dochází k odkladu plánovaných prodejů a potenciálních (neveřejných) komerčních nemovitostí ke koupi je výrazně více. Nicméně cenová očekávání obou stran se prozatím zřídka potkávají, takže na trhu panuje nízká likvidita.

  2021 Březen 2023 Rozdíl
Bankovní financování EUR 1,5 – 2 % 5,5 – 6 % 400 bazických bodů
Bankovní financování CZK 2,5 – 3 % 6,5 – 8 % 400 bazických bodů
Dluhopisové financování EUR 0,5 – 2 % 5 – 8 % 400-600 bazických bodů
Dluhopisové financování CZK 3 – 5 % 7 – 11 % 400-600 bazických bodů

Poznámka: Tabulka je zjednodušená, uvažuje hrubý průměr trhu segmentu komerčních nemovitostí a standardní podmínky dluhu.

Zdroj: CBRE Česká republika, březen 2023

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023

Analýza: Poptávka po bytech stoupá

Trh s byty v Praze se probouzí. Po dlouhé stagnaci lze sledovat oživení prodejů. Kvalitní a prémiové nemovitosti si svou cenu drží, trvají však výrazné rozdíly v ceně nových a starších bytů. Rostou požadavky na kvalitu. Kupující mají stále vyšší nároky na standard vybavení bytů a nabízené doplňkové služby.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *