EUR 24.460

USD 23.992

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.460

USD 23.992

12. 10. 2020

0 komentářů

Končí odklad splátek úvěrů, podle odborníků může mít problémy se splácením až třetina dlužníků

 

Až 30 % všech dlužníků může mít podle analytiků poradenské společnosti Moore Czech Republic od listopadu problémy se splácením svých úvěrů. Na konci října totiž končí úvěrové moratorium pro fyzické i právnické osoby. Možnost odkladu splátek kvůli dopadům koronavirové pandemie využilo podle statistik téměř 364 tisíc lidí a 31 tisíc firem. Moratorium týkající se úvěrů, včetně hypoték, bylo k dispozici až na půl roku. 


Úvěrové moratorium umožnilo odložit splátky úvěrů sjednaných před 26. březnem. A to buď do 31. července, anebo do 31. října, tedy na období tří až šesti měsíců. Celkově si o odložení splátek zažádalo bezmála 395 tisíc subjektů, z nichž většinu tvořily fyzické osoby. Přibližně 13 % všech žádostí bylo zamítnuto, součet odložených půjček i přesto podle posledních dat převýšil 445 miliard korun. Analytici poradenské společnosti Moore Czech Republic ale odhadují, že 20 až 30 % dlužníků bude mít problém vrátit se ke splácení svých závazků.
Splátkové kalendáře i odprodeje aktiv
Fyzické osoby by při neschopnosti vrátit se k pravidelnému splácení úvěrů měly včas kontaktovat úvěrující banku a domluvit se na individuálním splátkovém kalendáři nebo refinancování úvěru. Právnické osoby, tedy firmy, by měly svou situaci vyhodnotit pragmaticky a sestavit realistický byznysový plán. „Vhodný plán by firmy měly v předstihu probrat se svými věřiteli. Mohou také zvážit možnost restrukturalizace, odprodeje některých aktiv, anebo zmenšení rozsahu produktového portfolia. To může přinést nižší úvěrovou zátěž a možnost nadechnutí se pro další období podnikání,“ vysvětluje Radovan Hauk, partner Moore Czech Republic.
Schopnost splácet ovlivní vývoj nezaměstnanosti
Zvyšování neschopnosti splácet úvěry závisí i na budoucím vývoji nezaměstnanosti. „I přes nízkou míru nezaměstnanosti v uplynulých měsících lze ke konci roku očekávat její potenciální růst. Nejvíce zasažené obory jako cestovní ruch nebo gastronomie již nyní zaznamenávají stoupající počet nezaměstnaných. V návaznosti na to předpokládáme i celkový pokles příjmů dlužníků, a to jak z řad občanů, tak i firem,“ říká Radovan Hauk.
Více volných pracovních míst, než jaké je množství nezaměstnaných osob, se aktuálně nachází v šesti ze čtrnácti českých krajů. Konkrétně se jedná o Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký a Pardubický kraj. A zatímco Praha se potýká s nárůstem počtu nezaměstnaných v oblasti cestovního ruchu a gastronomie, některé regiony závislé na lokálním turismu naopak hlásí nedostatek pracovních sil.
Tisková zpráva MOORE Czech Republic

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Vysoké úroky a refinancování

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 […]

Text: František Veselý

20. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.