EUR 24.315

USD 23.120

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.315

USD 23.120

03. 08. 2022

0 komentářů

Léto přeje dovoleným, ale i bytovým zlodějům

 

V horkém počasí lidé často usínají při otevřených oknech nebo dokonce balkonových dveřích a připravují tak doslova uvítací bránu pro zloděje. A tím, že ti pak nepotřebují překonávat žádnou překážku, vzniká i neřešitelná situace pro pojišťovnu. Pojištěné prostory totiž musí být uzavřené a uzamčené. Navíc jde bez ohledu na pojištění v takových případech také doslova o život. Pokud totiž zloději spáče probudí, může se změnit původně plánovaná krádež v tragédii. 

„Jestliže zloděj projde do bytu díky otevřenému oknu nebo balkonu doslova jako nůž máslem, nemůžeme to posuzovat jako pojistnou událost, protože tu charakterizuje překonání určité překážky,“ vysvětluje produktová specialistka Slavia pojišťovny Jana Pejsarová. Za pravdu jí dává i policejní charakteristika pojmu vloupání, která říká, že jde o vniknutí do uzavřeného prostoru a poukazuje přitom na překonání zámku nebo jiné jistící překážky.

V horkých letních měsících opravdu počty bytových krádeží, kterých se v České republice ročně stane zhruba pět až šest tisíc, rostou. A stávají se dokonce i ve vyšších patrech panelových domů, kde zloději přelezou klidně i více než deset metrů nad zemí do bytu z okna společné chodby. Dům nebo byt tak můžete mít zabezpečený drahými nedobytnými dveřmi, ale zloději jej stejně vykradou. Vlezou do něho otevřeným oknem.

Specialisté na zabezpečení bytů tvrdí, že 80 procent zlodějů se do vytipovaných objektů dostane během pěti minut. A otevřená okna jsou podle nich nejslabším článkem. Nemusejí totiž ani rozbíjet sklo, takže nezpůsobí žádný hluk. Z takto vykradených prostor si nejčastěji odnášejí elektroniku, protože například šperky se
ve tmě špatně hledají.

Nejhorší ale je, že překvapený zloděj, který vzbudí spící obyvatele domu či bytu, na ně může zaútočit. Místo do kolonky „krádež“ pak takový případ může na policii skončit i v kolonce „vražda“.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Majitelům nemovitostí hrozí podpojištění, růst cen za 2 roky překročil tolerance pojišťoven

Byty v Praze zdražily jen za poslední 2 roky o téměř 30 procent, v dalších krajských městech pak ještě výrazněji. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Pojišťovny přitom připouštějí toleranci ke krácení pojištění do 15, maximálně 20 procent. V případě překročení této tolerance hrozí krácení plnění při pojistné události. Finanční poradci i pojišťovny upozorňují, že na trhu se lze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 03. 2022

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *