Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Londýn zůstává na špičce mezi evropskými nákupními třídami

24.04.2014 09:04 Tisková zpráva:

 

Díky nájemnému prostor nejvyšší kategorie, které dosahuje 838 britských liber za čtvereční stopu za rok (908 eur za metr čtvereční za měsíc), a skutečnosti, že poptávka po exkluzivních prostorách i nadále převyšuje nabídku, se může londýnská Old Bond Street pochlubit výrazně vyšším nájemným, než kterékoliv jiné evropské nákupní třídy. Žebříček pěti nejdražších nákupních tříd tvoří Old Bond Street v Londýně, Bahnhofstrasse v Curychu, Champs Élysees v Paříži, Via Monte Napoleone v Miláně a Stoleshnikov Lane v Moskvě.

Paul Souber, ředitel maloobchodního oddělení pro centrální Londýn Colliers International, řekl: „Londýn stále představuje stěžejní lokalitu pro jakoukoliv značku, která usiluje o status mezinárodního luxusu. V současné době se zdá, že poptávka po prvotřídních lokalitách je nenasycená a dokonce ani nové ceny nájemného nedokážou přesně určit sílu místní poptávky.“

„Jsme svědky toho, že maloobchodníci platí „klíčové peníze“ v řádech milionů liber, aby převzali kontrolu nad stávajícími nájmy, jen aby se prosadili na Old Bond Street. Měnící se nájemné může být na současné tržní úrovni, ale maloobchodníci budou stále platit další miliony, aby si udrželi obchod na této třídě,“ dodává Paul Souber.

Žebříček 10 nejdražších nákupních tříd v Evropě (nájemné v eurech za m2/měsíc)

Ulice, město

Nájemné prostor nejvyšší kategorie

Old Bond Street, Londýn

€908

Bahnhofstrasse, Curych

€649

Champs Élysees, Paříž

€583

Via Monte Napoleone, Milán

€580

Stoleshnikov Lane, Moskva

€511

Via Condotti, Řím

€445

Rue du Rhône, Ženeva

€410

“Goldene U”, Vídeň

€400

Kaufingerstraße, Mnichov

€350

Tauentzienstraße, Berlín

€330

Königstraße, Stuttgart

€330

V komentáři v širším evropském maloobchodním prostředí, Sean Briggs, ředitel maloobchodního oddělení pro východní Evropu Colliers International, řekl: „Známky oživení se definitivně potvrdily, mnoho evropských trhů od prvního čtvrtletí roku 2013 zaznamenalo změnu v nájemném prostor nejvyšší kategorie. Poptávka mezinárodních maloobchodníků po klíčových nákupních oblastech řídila růst nájemného, a to zejména na klíčových evropských nákupních třídách – Old Bond Street v Londýně, Champs Élysees v Paříži a na Stoleshnikov Lane v Moskvě. V západní Evropě zaznamenaly meziroční růst nájemného, kromě Paříže a Londýna, také Mnichov, Berlín a Stuttgart.“

„Některé z trhů naopak na prestižních nákupních třídách zaznamenaly pokles nájemného. Například turecký Istanbul, i přes silné maloobchodní tržby a trvalou poptávku po mezinárodních značkách, vykázal výrazný pokles nájemného, a to jak v šestiměsíčním, tak ročním srovnání. Pokles byl spojen s oslabením turecké liry vůči euru a americkému dolaru. Byly jsme také svědky poklesu nájemného na nákupních třídách v Ženevě, což představuje další korekci směrem k rozumnějším nájemním hodnotám na Rue du Rhône. A ve Varšavě, kde nájemné mírně kleslo, jsou nyní prémiové lokality na stejné úrovni jako nákupní centra,“ dodal Sean Briggs.

Vítězné nákupní třídy v Evropě:

  • Sofia v Bulharsku ve východní Evropě zaznamenala výrazný nárůst nájemného prostor nejvyšší kategorie (48 % v meziročním srovnání), čímž se nájemné vrací na dřívější hodnoty před markantním propadem na přelomu let 2012 a 2013.
  • Hlavní ruské maloobchodní trhy v Moskvě a Petrohradu zaznamenaly další růst nájemného na nákupních třídách, což bylo způsobeno silnou poptávkou ze strany nájemců.
  • Nájemné v lotyšské Rize i nadále silně rostlo zejména na nákupních třídách, což odráží rostoucí poptávku po maloobchodních jednotkách na tomto trhu – polský módní řetězec, Reserved, otevře v květnu nový obchod, zatímco H&M a Next v současné době hledají prostory na nákupních třídách. 

Výnosy na evropských nákupních třídách:

  • K nejvýraznějšímu oslabení výnosů na hlavních nákupních třídách došlo v Kyjevě. Nárůst maloobchodní nabídky a výrazné zvýšení úrokových sazeb v Turecku zvýšily výnosy na nákupních třídách v Istanbulu.
  • Všechny hlavní trhy ve Velké Británii zaznamenaly kompresi výnosů na nákupních třídách uprostřed ekonomického oživení a silné poptávky ze strany investorů.
  • Pokles prémiových aktiv, přicházející na trhu spolu s růstem nájemného, vyvinul tlak na výnosy v Dublinu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *