EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

15. 03. 2018

Subjekty:
Komerční banka

Masivní růst stavebnictví v lednu díky teplému počasí

 

Stavebnictví v letošním lednu překvapilo bezprecedentním růstem o 33,6 % meziročně. Důvodem bylo podle ČSÚ výrazně teplejší počasí v letošním lednu oproti lednu 2017. 


Aktivita ve stavebnictví je v zimních měsících kvůli klimatickým podmínkám velmi nízká. Pokud ale nemrzne, může spousta stavebních činností pokračovat. A to se právě stalo v letošním lednu. Loni naopak chladné počasí přinutilo stavaře zůstat doma. V relativně nízkých měsíčních objemech stavební produkce se můžou tyto vlivy promítat do takto obrovských výkyvů meziroční dynamiky.
Svoji roli mohly hrát i vyšší investiční výdaje státu na konci loňského roku. V závěrečném čtvrtletí roku 2017 přesáhly kapitálové výdaje 40 miliard korun, což bylo prakticky stejně jako za předchozích devět měsíců.
Rozhodně se ale podle nás nejedná o začátek nějakého boomu ve stavebnictví, bohužel (meziměsíčně po očištění o sezónní vlivy totiž výstup odvětví vzrostl jenom o 0,8 %). Jak nedávno upozornil NKÚ, spousta infrastrukturních staveb se stále potýká s pomalým rozjezdem. Nijak se zásadně nemění ani problematická situace s metropolitním plánem v Praze. V letošním roce sice očekáváme růst stavebnictví a investic (stát musí mimo jiné vyčerpat část peněz z Evropských fondů, zároveň se blíží volby do místních zastupitelstev, což by mohlo rozhýbat útraty velmi přebytkových místních rozpočtů), celkový růst odvětví by měl letos ale dosáhnout „jen“ 7 %.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál Využívání robotů u stavby lze v Česku zatím pozorovat jen ve velmi malém množství případů. K rozšíření robotizace u staveb může podle odborníků výrazně pomoci až plná digitalizace tohoto sektoru. Dalšími aktuálními překážkami jsou i nedostatek pracovníků schopných pracovat s roboty, konvenční povaha stávajících výrobních technologií či nižší zisky stavebních firem, které […]

Text: Milan Vodička

11. 08. 2021

Novostavby musí být od příštího roku výrazně energeticky úspornější

Foto: Shutterstock Příští rok bude znamenat zásadní změnu pro realizaci novostaveb. Zatímco dosud mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok, od příštího roku to bude i méně než polovina. Přiblíží se tak ještě více pasivním domům. Změna bude znamenat důležitější roli architektů. Podle odborníků nejvíce dolehne na členité bungalovy. Experti […]

Text: Milan Vodička

06. 08. 2021

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.