Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Masivní růst stavebnictví v lednu díky teplému počasí

15.03.2018 02:03 Tisková zpráva: Komerční banka

Stavebnictví v letošním lednu překvapilo bezprecedentním růstem o 33,6 % meziročně. Důvodem bylo podle ČSÚ výrazně teplejší počasí v letošním lednu oproti lednu 2017.

Aktivita ve stavebnictví je v zimních měsících kvůli klimatickým podmínkám velmi nízká. Pokud ale nemrzne, může spousta stavebních činností pokračovat. A to se právě stalo v letošním lednu. Loni naopak chladné počasí přinutilo stavaře zůstat doma. V relativně nízkých měsíčních objemech stavební produkce se můžou tyto vlivy promítat do takto obrovských výkyvů meziroční dynamiky.

Svoji roli mohly hrát i vyšší investiční výdaje státu na konci loňského roku. V závěrečném čtvrtletí roku 2017 přesáhly kapitálové výdaje 40 miliard korun, což bylo prakticky stejně jako za předchozích devět měsíců.

Rozhodně se ale podle nás nejedná o začátek nějakého boomu ve stavebnictví, bohužel (meziměsíčně po očištění o sezónní vlivy totiž výstup odvětví vzrostl jenom o 0,8 %). Jak nedávno upozornil NKÚ, spousta infrastrukturních staveb se stále potýká s pomalým rozjezdem. Nijak se zásadně nemění ani problematická situace s metropolitním plánem v Praze. V letošním roce sice očekáváme růst stavebnictví a investic (stát musí mimo jiné vyčerpat část peněz z Evropských fondů, zároveň se blíží volby do místních zastupitelstev, což by mohlo rozhýbat útraty velmi přebytkových místních rozpočtů), celkový růst odvětví by měl letos ale dosáhnout „jen“ 7 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *