EUR 24.290

USD 22.213

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.290

USD 22.213

Ministerstvo práce a sociálních věcí koncepčně reaguje na zjištění NKÚ z let 2012 až 2017

 

Výsledky šetření Nejvyššího kontrolního úřadu odrážejí situaci v oblasti sociální práce předchozího vedení Ministerstva práce a sociálních věcí. Současné vedení ministerstva v souladu s Programovým prohlášením vlády chystá řadu změn, které v této oblasti zlepší situaci. Nejde jen o reakci na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), ale hlavně dlouhodobou potřebu zlepšení situace v kontrolovaných oblastech. Již nyní vedení ministerstva jedná s kraji, aby byla nastavena jednotná platforma sdílení dat a byly propojeny informační systémy s cílem koordinovat sociální služby a sociální práci.

Loading 


Současné vedení ministerstva vnímá jako jednu z priorit sjednocení výkonu sociální práce tak, aby byla jasně definována role sociálního pracovníka ve společnosti, včetně stabilizace podmínek pro výkon tohoto druhu práce, která musí být dostupná pro občany v nouzi.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá mnoho koncepčních kroků, které situaci mohou výrazně narovnat. Zejména jde o předložení záměru zákona o sociálních pracovnících, kde chce ministerstvo sjednotit podmínky výkonu sociální práce. Dále je nutné nastavit jasné regulační mechanismy, jež pomohou ke garanci kvality v rámci sociální práce a zřetelně vymezí kompetence sociálních pracovníků.
V mezidobí Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví změnu vyhlášky o vzoru Standardizovaného záznamu sociálního pracovníka. Novelizací projde také zákon o sociálních službách. MPSV připraví i standardizaci činností sociální práce ve veřejné správě. Všechny navrhované změny mají jednoznačně za cíl konkrétně a závazně vymezit kompetence, ale současně standardizovat výkon sociální práce mezi jednotlivými složkami státní správy tak, aby došlo k zabezpečení systematického a koordinovaného přístupu ke klientovi, který se nachází v nepříznivé životní situaci.
Mezi další chystané kroky ministerstva patří intenzivnější spolupráce s kraji a nastavení   jednotné platformy na sdílení dat, jejímž cílem je koordinovat sociální služby, práci a efektivně propojit informační systémy. Konkrétní čísla a opatření naleznete v tiskové zprávě Úřadu práce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Holčička v okně - chudoba - bydlení

Nový přídavek na bydlení může zkomplikovat dostupnost bydlení

V oblasti dávek na bydlení chystá ministerstvo práce a sociálních věcí velké změny. Od roku 2021 by měl být zrušen příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Nahradit by ho měla jedna dávka, a to přídavek na bydlení. Jenže tato změna by mohla podle aktuální studie zhoršit situaci u lidí v hmotné nouzi, ale i u nižší […]

Text: Monika Lukešová

10. 07. 2019

Lidé v bytové nouzi dostanou novou šanci. Pražané mají ale smůlu

Chudí lidé z ubytoven, azylových domů či z ulice musí nejprve bydlet, aby mohli řešit své další problémy s dluhy či nezaměstnaností. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) proto na projekt Housing First vyčlenilo 150 milionů korun. Praha si ale zatím musí poradit s vlastními prostředky.

Text: Jana Zámečníková

12. 02. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *