Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

M&M Reality: Povodně z roku 2002 mají na cenu nemovitostí vliv jen výjimečně

08.08.2012 01:08 Tisková zpráva:

Všeobecně během jakýchkoli povodní klesá poptávka po lokalitách v blízkosti řek. „Lidé si začali uvědomovat rizika zátopových oblastí. Dříve chtěla spousta lidí bydlet u řek, dnes už zde spíše nakupují rekreační objekty. Velké rodinné domy mají raději na kopcích a dál od vody,“ vysvětlil Miroslav Jonáš, jednatel společnosti M&M Reality.

Po povodních nebyla v zátopových oblastech poptávka po nemovitostech v podstatě žádná. Lidé se těmto lokalitám jednoduše vyhýbali. Dnes už je situace jiná, nemovitosti v zátopových oblastech nekupují pouze lidé, kterých se povodně bezprostředně dotkly. Pro většinu poptávajících je ale dobrá dostupnost a atraktivita lokality důležitější.

Někteří lidé však při výběru nemovitosti stále studují povodňové mapy, a pokud se jdou na nemovitost podívat, dopředu vědí, zda v dané lokalitě voda byla nebo ne. „Mám zkušenost z Neratovic s prodejem rodinného domu, kdy přišel pán a přesně věděl, ve kterých ulicích voda byla a ve kterých ne. Potom si vybral jeden z domů i kvůli tomu, že v ulici, v níž nemovitost stojí, nikdy voda nebyla,“ uvedl Miroslav Jonáš.

Trochu jiná situace je v Praze. Například do Karlína přišla voda poměrně pomalu a lidem, kteří bydleli od prvního patra výš, bylo v podstatě jedno, že mají vytopené sklepy. „Poptávka po pražských lokalitách v povodňových zónách se příliš nezměnila. I Pražané ale povodňové mapy sledují. Zajímají je především lokality jako Holešovice, Karlín, Braník, Modřany a Radotín. Pokud ale chtějí byt v centru, povodňové mapy neřeší,“ dodal Miroslav Jonáš.

Zájem o informace z povodňových map postupem času zaniká. Spousta lidí například spoléhá na to, že díky protipovodňovým zábranám je situace vyřešená. Ceny bytů jsou tak v záplavových oblastech srovnatelné s ostatními lokalitami.

Pro ty, kteří mají z nebezpečí povodní stále obavy, jsou řešením nové domy na pilotech. Tyto domy jsou určeny k výstavbě na pozemcích v zátopových oblastech. Robustní železobetonová nosná konstrukce je opláštěna nenosnými obvodovými stěnami formou dřevostavby, která tvoří ucelený systém domu. Výška rodinného domu je navrhována s ohledem na povodňové nebezpečí a okolní terén. Záruční doba je 30 let a pojišťovny jsou ochotny stavby PREFA DŘEVOSTAVBY v zátopových oblastech dokonce i pojišťovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.