EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

25. 10. 2023

0 komentářů

Mnoho lidí si pořizuje solární panely jen proto, že je má soused

 

Česko momentálně zažívá fotovoltaický boom. Mnoho domů i chat, ale i rodinných domů má na střeše solární panely. Důvodem jsou přitom často spíše dotace než ekologie. Podle Jana Krchníka z firmy EETEE není fotovoltaika pro každého a 90 procent lidí si ji pořizuje a ani neví proč. 

Loading 

Lidé se začali zajímat o zelenou energii podporovanou dotacemi. Jde v podstatě o jedno z nejjednodušších a cenově dostupných řešení domácí energie. Navzdory osvětě jak ze strany Evropské unie, tak i státu a soukromého sektoru jsou někdy důvody pořízení fotovoltaiky (FVE) absurdní.

Důvody toho, proč si lidé pořizují solární panely na svá obydlí jsou nejrůznější. Například i proto, že ji má soused, finanční dotace nebo snaha ušetřit, říká Jan Krchník, CEO EETEE.

Fotovoltaika není pro každého

Problém je v tom, že solární panely opravdu nejsou pro každou stavbu. „Když máte dům špatně situovaný, nebo nemáte odpovídající stav střechy, stíní vám nějaký velký strom, anebo máte tak malou spotřebu, že se vám FVE nevyplatí, tak vám doporučíme se do takové investice nepouštět. Na základě zkušeností našich zaměstnanců a kolegů zvažujeme, počítáme a měříme všechny dostupné parametry a poté navrhneme ideální řešení. Pokud vše vyhovuje, FVE nemusí být jen pro rodinné domy, ale i města, obce, firmy, “ vysvětluje Jan Krchník.

REKLAMA

FVE je dnes snadno dostupná a může si ji pořídit každý, kdo na to má peníze. Ovšem jestli mu bude fungovat a bude pro něj vhodná, už je druhá věc.

Často není důležité, jaké parametry splňuje daná nemovitost, ale daná domácnost. „V první řadě je potřeba mít takovou spotřebu, aby se v několika letech investice začala vracet. To neplatí v případě, že si FVE pořizujete z důvodu soběstačnosti, anebo z ekologických důvodů. Musíte být s FVE prostě kamarád. My vlastně oproti ostatním postupujeme odzadu. Zjistíme potřeby zákazníka a pak se díváme na to, jaký systém by byl pro něj nejvhodnější. Proto tvrdíme, že FVE není pro každého,“ popisuje Jan Krchník.

Fotovoltaiku nebrat od každého

Na trhu je ovšem řada energetických “šmejdů”, kteří fotovoltaiku prodají úplně každému bez ohledu na jeho možnosti.

Lidé by při výběru FVE firmy měli být velmi obezřetní. Jestliže někdo naslibuje hory doly, vezme si zálohu 50 %, pak to nebude nic seriózního. Nejenže lidé mohou přijít o peníze, ale kvůli nekvalitní montáži mohu třeba i vyhořet.

Vyplatí se vůbec fotovoltaika v Česku? 

Může se zdát, že se fotovoltaika v České republice nevyplatí, ale opak je pravdou. „Komu fotovoltaiku doporučíme, tomu se nejen vyplatí, ale v průběhu životnosti se i několikrát zaplatí. V jižních zemích je samozřejmě výroba efektivnější a v průběhu celého roku konstantní. Ale i tak se investice do FVE u nás určitě vyplatí, obzvlášť v dnešní době s možností dotací,“ uzavírá Jan Krchník z EETEE.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Komentář: S hypotékou si pospěšte

Inflace se v dubnu vydala opět nahoru. I když je tento růst proti představám ČNB, bude i tak bankovní rada pravděpodobně pokračovat v pozvolném snižování úrokových sazeb. Toto snižování ale možná nebude tak rychlé, jak si většina ekonomů představovala. V poslední době také vidíme, že se snižování sazeb ČNB bezprostředně nepromítá do sazeb hypotečních úvěrů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 06. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *