EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

25. 10. 2023

0 komentářů

Mnoho lidí si pořizuje solární panely jen proto, že je má soused

 

Česko momentálně zažívá fotovoltaický boom. Mnoho domů i chat, ale i rodinných domů má na střeše solární panely. Důvodem jsou přitom často spíše dotace než ekologie. Podle Jana Krchníka z firmy EETEE není fotovoltaika pro každého a 90 procent lidí si ji pořizuje a ani neví proč. 

Loading 

Lidé se začali zajímat o zelenou energii podporovanou dotacemi. Jde v podstatě o jedno z nejjednodušších a cenově dostupných řešení domácí energie. Navzdory osvětě jak ze strany Evropské unie, tak i státu a soukromého sektoru jsou někdy důvody pořízení fotovoltaiky (FVE) absurdní.

Důvody toho, proč si lidé pořizují solární panely na svá obydlí jsou nejrůznější. Například i proto, že ji má soused, finanční dotace nebo snaha ušetřit, říká Jan Krchník, CEO EETEE.

Fotovoltaika není pro každého

Problém je v tom, že solární panely opravdu nejsou pro každou stavbu. „Když máte dům špatně situovaný, nebo nemáte odpovídající stav střechy, stíní vám nějaký velký strom, anebo máte tak malou spotřebu, že se vám FVE nevyplatí, tak vám doporučíme se do takové investice nepouštět. Na základě zkušeností našich zaměstnanců a kolegů zvažujeme, počítáme a měříme všechny dostupné parametry a poté navrhneme ideální řešení. Pokud vše vyhovuje, FVE nemusí být jen pro rodinné domy, ale i města, obce, firmy, “ vysvětluje Jan Krchník.

FVE je dnes snadno dostupná a může si ji pořídit každý, kdo na to má peníze. Ovšem jestli mu bude fungovat a bude pro něj vhodná, už je druhá věc.

REKLAMA

Často není důležité, jaké parametry splňuje daná nemovitost, ale daná domácnost. „V první řadě je potřeba mít takovou spotřebu, aby se v několika letech investice začala vracet. To neplatí v případě, že si FVE pořizujete z důvodu soběstačnosti, anebo z ekologických důvodů. Musíte být s FVE prostě kamarád. My vlastně oproti ostatním postupujeme odzadu. Zjistíme potřeby zákazníka a pak se díváme na to, jaký systém by byl pro něj nejvhodnější. Proto tvrdíme, že FVE není pro každého,“ popisuje Jan Krchník.

Fotovoltaiku nebrat od každého

Na trhu je ovšem řada energetických “šmejdů”, kteří fotovoltaiku prodají úplně každému bez ohledu na jeho možnosti.

Lidé by při výběru FVE firmy měli být velmi obezřetní. Jestliže někdo naslibuje hory doly, vezme si zálohu 50 %, pak to nebude nic seriózního. Nejenže lidé mohou přijít o peníze, ale kvůli nekvalitní montáži mohu třeba i vyhořet.

Vyplatí se vůbec fotovoltaika v Česku? 

Může se zdát, že se fotovoltaika v České republice nevyplatí, ale opak je pravdou. „Komu fotovoltaiku doporučíme, tomu se nejen vyplatí, ale v průběhu životnosti se i několikrát zaplatí. V jižních zemích je samozřejmě výroba efektivnější a v průběhu celého roku konstantní. Ale i tak se investice do FVE u nás určitě vyplatí, obzvlášť v dnešní době s možností dotací,“ uzavírá Jan Krchník z EETEE.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Zlevní od Nového roku byty?

Senátem prošel konsolidační balíček, prezident avizoval přidat svůj podpis. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o tři procentní body méně, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *