EUR 25.315

USD 23.052

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.315

USD 23.052

12. 11. 2015

0 komentářů

Mýty a fakta o zpětné hypotéce

 


 

Mýtus první: V případě zpětné hypotéky senior svoji nemovitost musí odprodat. 

Fakt: Není tomu tak. Model zpětné hypotéky od společnosti FINEMO.CZ funguje na principu úvěru, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. To znamená, že nemovitost je po celou dobu trvání smlouvy ve vlastnictví původního majitele. Tento „úvěrový” model je ve světě daleko běžnější a oblíbenější než druhý známý model zpětné hypotéky, který je „prodejní” a kde tedy k prodeji nemovitosti opravdu dochází. Tento „prodejní” model ale v Česku aktuálně žádná společnost nenabízí.

Mýtus druhý: Renta z nemovitosti je zbytečná. Daleko výhodnější je pro seniory nemovitost prodat. Prodejem získají mnohem víc peněz. 

Fakt: Produkt Renta z nemovitosti od FINEMO.CZ je v Česku svého druhu zcela nový finanční produkt, který má za cíl českým penzistům nabídnout novou variantu řešení jejich složité finanční situace, která na trhu dosud neexistovala.

„Naše Renta z nemovitosti určitě není pro každého – pro někoho může být zajímavější vlastní dům či byt prodat a získat tak větší obnos peněz, a pak se odstěhovat do menšího, do nájmu nebo do seniorské rezidence. Pak je jistě řada seniorů, kteří mají dostatek úspor nebo kterým finančně mohou pomoci příbuzní. Takovým penzistům naši Rentu z nemovitosti nedoporučujeme,” říká Jiří Vránek, jednatel společnosti Finemo.cz a dodává: „Chceme, aby naši klienti byli poučení, snažíme se je otevřeně informovat, radíme jim, aby svůj záměr probrali i se svými dětmi nebo příbuznými, neboť to budou právě příbuzní našich klientů, kdo se splacením úvěru – Renty z nemovitosti – po úmrtí klienta budou zabývat.”

REKLAMA

A pro koho je tedy Renta z nemovitosti od FINEMO.CZ určena především? „Produkt je určen penzistům, kteří chtějí důstojně dožít ve své oblíbené nemovitosti, kterou vlastní, jsou majetkově bohatí, ale finančně chudí a nemají příbuzné, kteří by jim finančně vypomohli. Jedná se tedy o seniory, kterým nízký příjem z důchodu na spokojený život nestačí, ale rozhodně se nechtějí stěhovat”. Upřesňuje jednatel společnosti FINEMO.CZ Marek Rokoský.

Mýtus třetí: V případě krachu společnosti poskytující zpětnou hypotéku přijde senior o všechno – o nemovitost i o rentu.

Fakt: Není tomu tak. I kdyby společnost FINEMO.CZ zkrachovala, tak klienti o svou nemovitost určitě nepřijdou. Budou nadále vlastníky nemovitosti a to až do konce života. Došlo by pouze k tomu, že by úvěrové smlouvy byly převedeny na nové majitele společnosti FINEMO.CZ nebo nové majitele smluv s klienty. Na naše klienty by tato změna neměla vliv. Noví majitelé by byli nadále zavázáni smlouvou, a proto by se na podmínkách smlouvy nic nezměnilo. Takže nadále by klienti mohli počítat s tím, že dožijí ve své nemovitosti a teprve poté by se úvěr splácel zpět. Noví majitelé by rovněž museli i nadále vyplácet rentu, pokud ještě nebyla plně vyplacena.

Mýtus čtvrtý: Smlouva o zpětné hypotéce bude v budoucnu velmi těžko vypověditelná. 

REKLAMA

Fakt:  Pro tuto obavu není důvod. Klientům umožňujeme úvěr kdykoli splatit a tím Rentu z nemovitosti ukončit.  Takto nám to nařizuje i Zákon o spotřebitelském úvěru. V takovém případě si účtujeme poplatek ve výši 0,5% z celkové dlužné částky.

Mýtus pátý: Za svoji nemovitost bych měl dostat přes 70% z hodnoty nemovitosti, jinak je to velmi nevýhodný produkt.

Fakt: Klienti mohou očekávat Rentu z nemovitosti ve výši 10 až 50 procent hodnoty nemovitosti, což je obdobné jako jinde ve světě. Pro vyšší hodnoty by byl produkt pro poskytovatele ztrátový a nemohl by být nabízen. Výši konkrétní Renty z nemovitosti ovlivňují tyto faktory: věk klienta, cena a lukrativnost nemovitosti, úrok z úvěru a částečně i zdravotní stav klienta.

Zároveň je třeba zopakovat, že podpisem smlouvy klient svou nemovitost neprodává. Zůstává majitelem nemovitosti. Patří mu tedy i dodatečný nárůst ceny nemovitosti. Navíc kalkulujeme výši Renty z nemovitosti tak, aby v průměru při neměnné ceně nemovitosti zbylo po splacení úvěru (Renty z nemovitosti) včetně úroků na dědice 15% z ceny nemovitosti.

Do výše úvěru se propisují i rizika, která nese poskytovatel doživotní zpětné hypotéky: jako je např. pokles ceny nemovitosti nebo nadprůměrná délka života klienta. Proto musí být poskytovatel při kalkulování výše úvěru opatrný.

Renta z nemovitosti je produkt, který není vhodný pro každého. Je to však alternativa, která si své klienty najde, jak dokazují i úspěšné příklady ze zahraničí. “Očekáváme, že produkt v příštích letech osloví cca 1 procento české populace seniorů starších 60 let,“ odhaduje Jiří Vránek. Ne každý senior je natolik šťastný, že mu ve stáří s financemi pomohou děti či někdo další z rodiny. Pokud pobírají důchod, který je ale příliš nízký na pokrytí všech běžných či nečekaných výdajů, a potřebují tedy peníze navíc, pak je Renta z nemovitosti jednou z alternativ, kterou se vyplatí zvážit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Stavební spoření: mýtus nebo fakt

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich.

Text: Monika Lukešová

06. 11. 2020

Reverzní hypotéky nevýhody

Lesk a bída reverzních hypoték

Reverzní, zpětná či seniorská hypotéka? V realitě nutně nákladná a složitá půjčka, kde se půjčující může stát i obětí podvodu. Poraďte se. Dvakrát měřte a jednou řežte. Připomeňte si rizika. Nečekejte zázraky, nic není zadarmo. Produkt není pro každého. Zda je zpětná hypotéka vhodným či optimálním řešením, záleží na individuální situaci. Chce se to ptát, zda […]

Text: Radovan Novotný

25. 02. 2020

První senioři si užívají zpětné hypotéky

Reverzní, resp. zpětná hypotéka si začíná nacházet své místo na českém trhu. Prvních deset klientů již získalo tzv. Rentu z nemovitosti a další na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. Společnost Finemo.cz, která jako první hypotéku naruby v Česku nabízí, hledá zdroje na financování dalších reverzních hypoték.

Text: Jiří Havelka

07. 06. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *