EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

První senioři si užívají zpětné hypotéky

 


 

Společnost Finemo.cz začala prodávat zpětnou hypotéku v září 2015. „Jde o průběžně nesplácený hypoteční úvěr pro seniory nad 60 let. Úvěr je jako každý hypoteční úvěr zajištěný nemovitostí. Splatnost úvěru nastává až po smrti seniora (pokud jde o manželský pár, pak obou partnerů) nebo při odstěhování se. Úvěr lze ale splatit kdykoli předčasně. Senior získá finance pro spokojenější život ve výši max. 60 % z ceny nemovitosti,“ popisuje svou Rentu z nemovitosti jednatel společnosti Finemo.cz Jiří Vránek. Upozorňuje také, že senior zůstává i nadále majitelem své nemovitosti. Za předčasné splacení si společnost účtuje 0,5 % z celkové dlužné částky.

Kdo jsou první rentující senioři?

Senioři o zpětnou hypotéku zájem mají. Dokazují to i první smlouvy společnosti Finemo.cz. „Získali jsme již 10 klientů, což je nad naše očekávání, neboť průměrná doba od počátečního kontaktu seniora do uzavření smlouvy je dle zkušeností ze zahraničí šest až devět měsíců,“ říká Jiří Vránek.

Před uzavřením smlouvy jsou senioři velmi opatrní a informace si pečlivě ověřují z různých zdrojů. Finální rozhodnutí neberou na lehkou váhu, proto potřebují i delší čas na rozmyšlenou, zda svou nemovitost využijí jako finanční zdroj.

„Překvapilo nás, že si naši Rentu z nemovitosti neberou především bezdětní senioři, většina z nich děti má. Seniorům ale chybí peníze, a tak hledají možnost, jak si navýšit finanční prostředky k nízkým důchodům a tím prožít důstojnější stáří,“ sdílí první zkušenosti Jiří Vránek.

Investujte do reverzní hypotéky

Pro financování zpětných hypoték potřebuje společnost další zdroje. V zahraničí je běžnou formou emise dluhopisů, kterou hodlá využít i společnost Finemo.cz.

REKLAMA

„Dluhopisy z naší aktuální emise „FINEMO.CZ 01 2021“ vynesou investorům ročně vyplácený, pevný úrok ve výši 5,5 %. Splatnost dluhopisů je 15.12. 2021, tj. za cca 5,5 roku. Nejnižší možná investice je 50 000 Kč, což je jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu. Celková emise je omezena výší 27 mil. Kč. Jedná se o listinné dluhopisy na řad a tedy převoditelné na třetí osobu tzv. „rubopisem“. Umožňujeme i předčasnou splatnost dluhopisů,“ láká investory Jiří Vránek.

Získané zdroje z prodaných dluhopisů chce společnost investovat přímo do reverzních hypoték. Dluhopisy jsou stejně tak jako Renta z nemovitosti zajištěné pojištěnou nemovitostí. „Rentu z nemovitosti poskytujeme seniorům s kvalitní nemovitostí, ve které senior nadále bydlí, a soustředíme se na dobré lokality, jako je Praha a okolí nebo krajská města,“ ujišťuje investory o jejich investici jednatel společnosti, a dodává: „Dostatečné zajištění dokládá i fakt, že je výše poskytnutých úvěrů v průměru pouze 25 % z hodnoty nemovitosti.“

Zpětná hypotéky si získala v minulosti řadu odpůrců. Podle Jiřího Vránka trh ale postupně svůj postoj k reverzní hypotéce mění: „Po vysvětlení např. i osobně v ČNB již postupně dochází k edukaci trhu a odlišení naší reverzní hypotéky od rizikovější prodejní varianty, ve které senior svou nemovitost převádí na poskytovatele. U naší Renty z nemovitosti senior nemovitost nadále vlastní, Finemo.cz ji nikdy vlastnit nebude.“

Někteří analytici i nadále nevidí zpětnou hypotéku tak růžově. „Dokud reverzní hypotéku neposkytuje nějaká silná finanční instituce, ideálně pojišťovna, nelze o ní uvažovat jinak, než jako o velmi rizikovém produktu. Klient za svoji nemovitost získává buď nízkou část její hodnoty, nebo vysoce rizikovou pohledávku v podobě budoucí renty,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Reverzní hypotéky nevýhody

Lesk a bída reverzních hypoték

Reverzní, zpětná či seniorská hypotéka? V realitě nutně nákladná a složitá půjčka, kde se půjčující může stát i obětí podvodu. Poraďte se. Dvakrát měřte a jednou řežte. Připomeňte si rizika. Nečekejte zázraky, nic není zadarmo. Produkt není pro každého. Zda je zpětná hypotéka vhodným či optimálním řešením, záleží na individuální situaci. Chce se to ptát, zda […]

Text: Radovan Novotný

25. 02. 2020

Úvěrový byznys stavebních spořitelen skřípe

Stavebním spořitelnám se v letošním roce na poli úvěrů příliš nedaří. O poznání lepší výsledky mají stavební spořitelny ve sjednávání nových smluv. Na co stavební spořitelny lákají, když jejich úvěrový byznys brzdí?

Text: Jana Zámečníková

21. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    8 června, 2016

    Toto ale neni zpetna hypoteka, protoze tam naopak spolecnost nemovitost odkoupi a poskytuje DOZIVOTNI rentu. Jinymi slovy – potrebujete pojistovnu, ktera s tim bance pomuze. Tohle, co oni nabizi je jen obycejny uver bez splaceni.Tedy zadna renta.

    Odpovědět