EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

 

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich.

Loading



 

1. Mýtus: Stavebko zhodnocuje jen státní podpora

Velkou přidanou hodnotou u stavebního spoření je podpora od státu. Maximální státní podpora činí dva tisíce korun ročně, a to v případě, že na stavebko vložíte 20 tisíc korun plus poplatky. Peníze se ale zhodnocují i úrokem, který může být u každé stavební spořitelny jiný. Každopádně úrok rozhodně není zanedbatelný a je nedílnou součástí tohoto finančního produktu.

2. Mýtus: Úvěr ze stavebka je jen na drobné rekonstrukce

Úvěry ze stavebního spoření jsou nejčastěji využívány k rekonstrukcím, to je pravda. Ale jeho záběr je ještě větší. „Stavební spořitelny sice nejčastěji úvěrují rekonstrukce, ale spektrum možností je mnohem širší, ve své podstatě komplexní: od vstupních dveří a oken přes nové koupelny, kuchyně až po celý byt či dům. Vždy však musí mít klient na paměti, že zákon hovoří o uspokojení bytových potřeb. V případě financování úvěrem od stavební spořitelny musí klient účelné využití peněz doložit,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

3. Mýtus: Peníze na stavebním spoření nejsou nijak chráněny

Peníze na stavebním spoření jsou chráněny nejen samotnou spořitelnou, ale i státem. Garanční systém chrání vklady až do výše 100 000 eur, což jsou v závislosti na kurzu necelé 3 miliony korun. „Dlouhodobě se potvrzuje, že pokud jde o spoření, sázejí Češi vedle solidního výnosu také na jistotu,“ dodává Jiří Šedivý.

4. Mýtus: Stavebko nedrží krok s dobou

Stavební spoření letos na českém finančním trhu oslavilo 27 let. Stavební spořitelny se snaží produkt stále modernizovat a v rámci možností ho převést do on-line prostředí. „Češi jsou konzervativní. Když chce člověk zatížit rodinný rozpočet splátkou 10 až 20 tisíc měsíčně, tak to nechce udělat on-line. Ale ten čas přijde, a možná dokonce dřív, než si myslíme. Týká se to ale generace lidí, kterým je teď kolem 20 let,“ řekl na odborné konferenci Hypotéka 2020 Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

REKLAMA

5. Mýtus: Stavební spoření může dítěti uzavřít kdokoliv z příbuzných

Stavebko pro děti je kapitola sama o sobě. Založit ho ale může dítěti jen rodič, respektive zákonný zástupce. Peníze pak může posílat kdokoliv. A důležité je podotknout, že peníze ze stavebního spoření uzavřené na jméno potomka patří dítěti. V budoucnu mohou peníze pomoci s osamostatněním.V případě, že chce někdo z rodičů ukončit stavební spoření před uplynutím šestileté vázací lhůty, musí se na tom shodnout všichni zákonní zástupci. Složitější jednání se stavební spořitelnou čeká rodiče i ve chvíli, kdy se rozhodnou pro svého potomka využít jeden z benefitů stavebka, tedy úvěr na bytové potřeby,“ dodává Šedivý.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *