EUR 24.395

USD 23.798

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.395

USD 23.798

Text: František Veselý

06. 11. 2020

0 komentářů

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

 

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich. 

1. Mýtus: Stavebko zhodnocuje jen státní podpora

Velkou přidanou hodnotou u stavebního spoření je podpora od státu. Maximální státní podpora činí dva tisíce korun ročně, a to v případě, že na stavebko vložíte 20 tisíc korun plus poplatky. Peníze se ale zhodnocují i úrokem, který může být u každé stavební spořitelny jiný. Každopádně úrok rozhodně není zanedbatelný a je nedílnou součástí tohoto finančního produktu.

2. Mýtus: Úvěr ze stavebka je jen na drobné rekonstrukce

Úvěry ze stavebního spoření jsou nejčastěji využívány k rekonstrukcím, to je pravda. Ale jeho záběr je ještě větší. „Stavební spořitelny sice nejčastěji úvěrují rekonstrukce, ale spektrum možností je mnohem širší, ve své podstatě komplexní: od vstupních dveří a oken přes nové koupelny, kuchyně až po celý byt či dům. Vždy však musí mít klient na paměti, že zákon hovoří o uspokojení bytových potřeb. V případě financování úvěrem od stavební spořitelny musí klient účelné využití peněz doložit,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

3. Mýtus: Peníze na stavebním spoření nejsou nijak chráněny

Peníze na stavebním spoření jsou chráněny nejen samotnou spořitelnou, ale i státem. Garanční systém chrání vklady až do výše 100 000 eur, což jsou v závislosti na kurzu necelé 3 miliony korun. „Dlouhodobě se potvrzuje, že pokud jde o spoření, sázejí Češi vedle solidního výnosu také na jistotu,“ dodává Jiří Šedivý.

4. Mýtus: Stavebko nedrží krok s dobou

Stavební spoření letos na českém finančním trhu oslavilo 27 let. Stavební spořitelny se snaží produkt stále modernizovat a v rámci možností ho převést do on-line prostředí. „Češi jsou konzervativní. Když chce člověk zatížit rodinný rozpočet splátkou 10 až 20 tisíc měsíčně, tak to nechce udělat on-line. Ale ten čas přijde, a možná dokonce dřív, než si myslíme. Týká se to ale generace lidí, kterým je teď kolem 20 let,“ řekl na odborné konferenci Hypotéka 2020 Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

REKLAMA

5. Mýtus: Stavební spoření může dítěti uzavřít kdokoliv z příbuzných

Stavebko pro děti je kapitola sama o sobě. Založit ho ale může dítěti jen rodič, respektive zákonný zástupce. Peníze pak může posílat kdokoliv. A důležité je podotknout, že peníze ze stavebního spoření uzavřené na jméno potomka patří dítěti. V budoucnu mohou peníze pomoci s osamostatněním.V případě, že chce někdo z rodičů ukončit stavební spoření před uplynutím šestileté vázací lhůty, musí se na tom shodnout všichni zákonní zástupci. Složitější jednání se stavební spořitelnou čeká rodiče i ve chvíli, kdy se rozhodnou pro svého potomka využít jeden z benefitů stavebka, tedy úvěr na bytové potřeby,“ dodává Šedivý.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.