EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

26. 10. 2021

Na drahé byty jsme si zadělávali posledních 15 let. Soustřeďme se na růst jako hlavní cíl

 

Řešení bytové krize slibovala ve svém programu každá politická strana. Návrhy sahaly od zjednodušení legislativy až po větší zdanění vlastníků více jednotek nebo obnovení státní výstavby. Podle ředitele realitní kanceláře LEXXUS Petera Višňovského je nejhorší situace v Praze a zadělávali jsme si na ni posledních 15 let. Řešením jsou jednoduchá pravidla a rychlá výstavba. 


„Třináct let v Praze chybí odvaha povolovat nové byty. Město teď potřebuje alespoň deset tisíc nových jednotek ročně, ale počty povolených jednotek padají od roku 2007. Loni byla zahájena výstavba pouhých 3 246 bytů. A nedostatečná nabídka společně s velkým zájmem lidí tlačí ceny nahoru. Komunisticky laděné úvahy o plánování bytového trhu nebo jeho další regulaci by jen zasáhly už existující byty a žádný nový nepostaví. A smysl nemají ani nápady o státním nebo městském developerovi. Rád bych viděl alespoň dva případy, kdy se stát ukázal jako dobrý a efektivní hospodář. Proč by to mělo být jiné při stavbě bytů z peněz, které nikomu nepatří,” ptá se Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.

Podle něj nepomůže ani zdanění druhých či třetích bytů. „V Praze nemáme tisíce neobsazených bytů, které bychom takto dostali na trh. Téměř ve všech bytech někdo bydlí nebo je pronajímá. Vyšší zdanění tak jen zvedne ceny nájemného. Nesmíme zapomínat, že velká část lidí už na vlastní byt nemá,” upozorňuje Peter Višňovský.

Stát by byl ve výstavbě nekonkurenceschopný
Dalším ze slibovaných řešení byl vznik městského nebo státního developera, který by bez zisku stavěl dostupné bydlení. „Nevím, co by takový developer nabídl. Na trhu je řada firem, které stavějí přes dvacet let a stát by jim v odbornosti těžko konkuroval. Státní developer by se dokázal prosadit jen pokud by měl preferenční zacházení od úřadů. Tím by se ale celý trh ještě více pokřivil. Větší smysl by dávalo partnerství obcí a soukromých firem. Developeři tlačí na efektivitu, protože stavějí za své. Kdyby si třeba polovinu projektu chtěly koupit obce, developer bude pořád tlačit na efektivitu a město získá kvalitní byty, se kterými může nakládat podle potřeby,” upozorňuje Peter Višňovský.

Zjednodušit předpisy a dát růst na první místo
„Praha je v oblasti výstavby velmi konzervativní a neprogresivní. Stavíme málo a s obavami, že to někomu bude vadit. Přestože je důležité zachovat unikátnost historického města, nesmíme zamrznout v čase. Jsme normální středoevropské město a chceme, aby v něm lidé bydleli, proto pro ně ale musíme začít stavět. Posledních třináct let ale Praha reaguje úplně opačně. Prvním velkým krokem je nový stavební zákon, který zjednoduší povolovací procesy. Teď bychom si ale měli nastavit růst města jako prioritu a začít se podle toho chovat. I kdyby došlo k rychlé změně okamžitě, nejméně další čtyři roky budeme nedostatkem bytů trpět,“ dodává Peter Višňovský.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.