Středa 26. září. Svátek má Andrea.

Nejnovější data ČSÚ potvrdila růst cen nových bytů

15.06.2015 04:06 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

Ceny nových bytů v Praze v posledních letech sice mírně, ale stabilně rostou, a to hned z několika současně působících příčin. Kromě silné poptávky stimulované rekordně nízkými úroky hypoték, stále častějších nákupů na investici a rostoucího zájmu ze strany cizinců se na zdražování podílejí také další, nákladové faktory. Zejména zvyšující se ceny stavebních prací, vyšší pořizovací ceny materiálů negativně ovlivněné oslabením koruny, legislativní zmatek spojený s přípravou nových projektů a další. 

„Dodavatelské ceny stavebních prací zaznamenaly své dno na přelomu let 2012 a 2013. Dnes již za ceny obvyklé v tomto období dodavatelé stavět nechtějí, trh se pročistil. V důsledku rostoucích nákladů jsme proto byli nuceni zvýšit prodejní ceny našich nemovitostí v řádu jednotek procent. Další mírné zvýšení cen předpokládáme s nástupem letošní podzimní sezóny, spolu s uvedením zcela nových projektů na trh,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva CENTRAL GROUP.

Spolu s očekávaným dalším růstem cen bytů se pomalu vzhůru vydávají i úroky hypotéčních úvěrů. V uplynulých dnech oznámily dva ze tří největších poskytovatelů hypoték na českém trhu, Hypoteční a Komerční banka, nárůst úrokových sazeb u nejpoužívanějších tří až pětiletých fixací o 0,1 – 0,2 procentního bodu. Zdá se tedy, že trend poklesu úroků se pomalu obrací. 

„Úroky hypotéčních úvěrů jsou stále na svých historických minimech a podle mého názoru na nich ještě letos vydrží. V současnosti je tedy ta nejlepší doba na koupi bytu a je jen otázkou času, jak dlouho ještě potrvá. Zatím jen kosmetické navýšení úroků je totiž důležitým signálem do budoucna, trend jejich poklesu se zastavil,“ uzavírá Dušan Kunovský. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.