EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

29. 11. 2021

Nejvhodnější byt na investice je v Praze myslí si Češi. Experti ale upozorňují na výhodnost rizikovějších lokalit

 

Podle aktuálního průzkumu EMA data pro společnost Lusq považuje 35 % Čechů za nejvhodnější investovat do nemovitosti v Praze. V hlavním městě přitom m2 stojí dvojnásobek republikového průměru, a investice se zde proto vyplácí nejméně. Výhodné jsou naopak nemovitosti v regionech s horší pověstí, kde by bylo za určitých podmínek a garancí ochotno investovat 58 % Čechů. 

Nemovitost jako investici má 6 % Čechů a dalších 7 % Čechů ji zvažuje, vyplynulo z nedávného průzkumu EMA data pro společnost Lusq. Podle aktuálních dat přitom za nejvhodnější považují investiční nemovitost v Praze, myslí si to 35 % respondentů. „Hlavní města jsou jistou zárukou, že nemovitost nezůstane nevyužita. Navíc v Praze je dlouhodobý nedostatek bytů, a tak je riziko neobsazenosti za běžného stavu skutečně velmi malé,“ vysvětluje Miloslav Lafek, CEO Lusq.

 

Praha je drahá, nejvýhodnější jsou byty v „horších“ lokalitách

REKLAMA

Praha je ale drahá. „Cena nemovitostí v Praze je dvojnásobná oproti průměru republiky a oproti některým krajům i trojnásobná. Kupovat byt v Praze na bydlení již před časem přestalo dávat ekonomicky smysl a začínají převažovat koupě právě na investice. Vzhledem k cenám to ale rozhodně není pro běžného investora,“ vysvětluje Miloslav Lafek. Aktuálně stojí v Praze m2 108 528 Kč, celorepublikový průměr činí 57 075 Kč. Češi tak svoji pozornost začínají směřovat do jiných lokalit. Hned po hlavním městě se jako vhodná pro 23 % jeví investice v krajských městech. Menší nebo okresní města by preferovalo 15 %, resp. 14 % a na vesnici by se zaměřilo 13 % Čechů.

Podle analýzy společnosti Lusq se ale investice nejvíce vyplatí v regionech. které Češi považují za rizikovější. „Takové regiony jsou z pohledu veřejných investic opomíjeny bez ohledu na to, jaké s nimi má místní samospráva plány. Investice do nemovitostí by se ale neměla řídit současnou situací, ale právě výhledem na následujících 10 a více let,“ vysvětluje Miloslav Lafek. O investici v takových lokalitách by za určitých podmínek bylo ochotno přemýšlet 58 % Čechů. Nejčastěji by je motivovala možnost rozložit riziko nákupem více bytů. Zajímavá by pro ně byla i záruka nesnížení hodnoty bytu, nebo vysoké očekávané zhodnocení. „Právě vyšší zhodnocení, kromě nízkých cen, je to, čím by tyto řekněme rizikové lokality měly lákat nejvíce. Například v Ústeckém kraji je průměrný výnos 60metrového bytu k 8 %, to je vysoce nadprůměrný výsledek,“ upřesňuje Miloslav Lafek a dodává, že garance výnosu či možnost investice do nemovitosti s předschváleným úvěrem již na českém trhu existuje, mezi nimi například platforma Lusq.

REKLAMA

Pozn.: Čísla v grafu jsou zaokrouhlena, součet tedy může být více než 100.

 

O průzkumu 

Průzkum pro LUSQ na téma investice do nemovitosti realizovala společnost EMA data. Sběr dat probíhal on-line v období 12.–18. května 2021 a zúčastnilo se ho celkem 1 044 respondentů ve věku 21–61 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, regionu, ekonomické aktivity a věkové skupiny.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022

Nemovitosti investory táhnou, z možných rizik výrazné obavy nemají

Podle 12 % Čechů je cihla nejbezpečnější investicí. O případných rizicích Češi vědí, od koupi je to ale nijak neodrazuje. Z průzkumu společnosti EMA data pro Lusq vyplývá, že když už se lidé něčeho obávají, nejčastěji je to snížení hodnoty majetku vlivem inflace, měnové politiky či poklesem cen nemovitostí. Částečným strašákem jsou i podvody nebo neplatící […]

Text: redakce hypoindex.cz

28. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *