EUR 24.395

USD 23.798

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.395

USD 23.798

29. 11. 2021

0 komentářů

Nejvhodnější byt na investice je v Praze myslí si Češi. Experti ale upozorňují na výhodnost rizikovějších lokalit

 

Podle aktuálního průzkumu EMA data pro společnost Lusq považuje 35 % Čechů za nejvhodnější investovat do nemovitosti v Praze. V hlavním městě přitom m2 stojí dvojnásobek republikového průměru, a investice se zde proto vyplácí nejméně. Výhodné jsou naopak nemovitosti v regionech s horší pověstí, kde by bylo za určitých podmínek a garancí ochotno investovat 58 % Čechů. 

Nemovitost jako investici má 6 % Čechů a dalších 7 % Čechů ji zvažuje, vyplynulo z nedávného průzkumu EMA data pro společnost Lusq. Podle aktuálních dat přitom za nejvhodnější považují investiční nemovitost v Praze, myslí si to 35 % respondentů. „Hlavní města jsou jistou zárukou, že nemovitost nezůstane nevyužita. Navíc v Praze je dlouhodobý nedostatek bytů, a tak je riziko neobsazenosti za běžného stavu skutečně velmi malé,“ vysvětluje Miloslav Lafek, CEO Lusq.

 

Praha je drahá, nejvýhodnější jsou byty v „horších“ lokalitách

Praha je ale drahá. „Cena nemovitostí v Praze je dvojnásobná oproti průměru republiky a oproti některým krajům i trojnásobná. Kupovat byt v Praze na bydlení již před časem přestalo dávat ekonomicky smysl a začínají převažovat koupě právě na investice. Vzhledem k cenám to ale rozhodně není pro běžného investora,“ vysvětluje Miloslav Lafek. Aktuálně stojí v Praze m2 108 528 Kč, celorepublikový průměr činí 57 075 Kč. Češi tak svoji pozornost začínají směřovat do jiných lokalit. Hned po hlavním městě se jako vhodná pro 23 % jeví investice v krajských městech. Menší nebo okresní města by preferovalo 15 %, resp. 14 % a na vesnici by se zaměřilo 13 % Čechů.

REKLAMA

Podle analýzy společnosti Lusq se ale investice nejvíce vyplatí v regionech. které Češi považují za rizikovější. „Takové regiony jsou z pohledu veřejných investic opomíjeny bez ohledu na to, jaké s nimi má místní samospráva plány. Investice do nemovitostí by se ale neměla řídit současnou situací, ale právě výhledem na následujících 10 a více let,“ vysvětluje Miloslav Lafek. O investici v takových lokalitách by za určitých podmínek bylo ochotno přemýšlet 58 % Čechů. Nejčastěji by je motivovala možnost rozložit riziko nákupem více bytů. Zajímavá by pro ně byla i záruka nesnížení hodnoty bytu, nebo vysoké očekávané zhodnocení. „Právě vyšší zhodnocení, kromě nízkých cen, je to, čím by tyto řekněme rizikové lokality měly lákat nejvíce. Například v Ústeckém kraji je průměrný výnos 60metrového bytu k 8 %, to je vysoce nadprůměrný výsledek,“ upřesňuje Miloslav Lafek a dodává, že garance výnosu či možnost investice do nemovitosti s předschváleným úvěrem již na českém trhu existuje, mezi nimi například platforma Lusq.

Pozn.: Čísla v grafu jsou zaokrouhlena, součet tedy může být více než 100.

REKLAMA

 

O průzkumu 

Průzkum pro LUSQ na téma investice do nemovitosti realizovala společnost EMA data. Sběr dat probíhal on-line v období 12.–18. května 2021 a zúčastnilo se ho celkem 1 044 respondentů ve věku 21–61 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, regionu, ekonomické aktivity a věkové skupiny.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.