Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Nízké úrokové sazby otevírají cestu k lepšímu bydlení

13.03.2012 08:03 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, kolik činí splátka hypotéky k čistým měsíčním příjmům domácnosti, během února meziměsíčně poklesl v závislosti na variantě LTV o 0,3 – 1,4 % a pohybuje se v současnosti v rozmezí od 30,2 % – 34,2 % (průměr za celou ČR). Přeloženo z řeči čísel: aktuální hodnoty indexu dostupnosti bydlení říkají, že zatímco před 3 lety průměrná domácnost vydala na splátku modelové hypotéky více než polovinu svého měsíčního příjmu, tak nyní to již necelá třetina!

IDB - únor 2012

Na regionální úrovni dlouhodobě nejlepší dostupnost bydlení vykazuje Ústecký kraj, kde se hodnota indexu v tuto chvíli pohybuje mezi 13,5 – 15 %. Na druhém konci spektra se nachází hlavní město Praha, kde se především díky relativně vysokým cenám nemovitostí index dostupnosti nyní pohybuje nad 55 procenty. Nutno však podotknout, že v lednu 2009 se hodnota indexu pohybovala na bezmála 2násobných hodnotách.

Pozitivní trend vykazují také statistiky indexu návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, vyjadřuje, kolik let by domácnost musela spořit všechny své čisté příjmy, aby si mohla pořídit danou nemovitost – byt. V souhrnu (za celou ČR a všechny byty) hodnota tohoto indexu v průběhu února klesla ze 4,28 na 4,25 roku. Přičemž nejlepší návratnost vykazují podle předpokladu byty s menší obytnou plochou v uspořádání 1+ 1 (2,21 roku) a opačně jsou na tom byty 4+1 s necelými pěti lety (4,81 roku).

INB - únor 2012

Vzhledem k očekávanému vývoji úrokových sazeb hypoték, které by podle našeho názoru neměly v následujících měsících růst, spíše naopak (banky budou v průběhu jarních měsíců přicházet s nejrůznějšími akčními nabídkami), očekáváme velmi dobrou dostupnost bydlení i v následujících měsících, což je pro klienty jednoznačně pozitivní zpráva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.