EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

04. 12. 2020

0 komentářů

Od nového roku již nepůjde u pronájmu bytu uplatnit DPH

 

Již za necelý měsíc začíná platit několik daňových novinek. Jednou z nich je konec možnosti odpočtu DPH na vstupu u nemovitosti, kterou majitel pronajímá pro trvalé bydlení. V takovém případě je totiž nově nájem od 1. ledna příštího roku od DPH osvobozen, jak upozorňuje Richard Knobloch z poradenské skupiny Grant Thornton. 

Pokud řešíme vztah dvou plátců DPH, pak doposud se pronajímatel mohl rozhodnout, že u nájmu jakékoliv nemovité věci jiným nájemcům pro jejich ekonomickou činnost uplatní daň a tedy že nájemné bude účtovat včetně DPH,“ říká Richard Knobloch, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic. „Výhodou tohoto dobrovolného odvodu DPH z nájmu bylo hlavně to, že plátce – pronajímatel – byl oprávněn k odpočtu DPH na vstupu, například při nákupu nemovitosti, jejích opravách nebo u souvisejících služeb.“

S účinností od 1. ledna 2021 nastává změna, podle které už u nájmů nemovitostí určených pro trvalé bydlení není tato volba možná. Pronajímatel musí povinně tento nájem vždy od DPH osvobodit. Týká se to všech staveb, částí staveb, jednotek, práva stavby a pozemků, jejichž součástí jsou prostory určené pro trvalé bydlení.

Pronajímatel tak již nadále nebude oprávněn k odpočtu DPH na vstupu. Pokud v minulosti uplatnil nárok na odpočet DPH při nákupu nemovitosti či jejím technickém zhodnocení a ještě neuběhla desetiletá lhůta pro úpravu odpočtu daně podle § 78 ZDPH, je třeba začít od roku 2021 tuto úpravu provádět.

„Daná změna se každopádně týká pouze pronájmu nemovitostí určených pro bydlení. Tedy pokud např. plátce DPH pořídil byt za účelem jeho poskytování pro krátkodobé ubytování v rámci služby AirBnB, které je považováno za zdanitelné poskytnutí ubytovací služby, zůstanou jeho odpočty zachovány,“ uzavírá Richard Knobloch, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic.

REKLAMA

Tisková zpráva Grand Thornton

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.