EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

04. 12. 2020

Od nového roku již nepůjde u pronájmu bytu uplatnit DPH

 

Již za necelý měsíc začíná platit několik daňových novinek. Jednou z nich je konec možnosti odpočtu DPH na vstupu u nemovitosti, kterou majitel pronajímá pro trvalé bydlení. V takovém případě je totiž nově nájem od 1. ledna příštího roku od DPH osvobozen, jak upozorňuje Richard Knobloch z poradenské skupiny Grant Thornton. 

Pokud řešíme vztah dvou plátců DPH, pak doposud se pronajímatel mohl rozhodnout, že u nájmu jakékoliv nemovité věci jiným nájemcům pro jejich ekonomickou činnost uplatní daň a tedy že nájemné bude účtovat včetně DPH,“ říká Richard Knobloch, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic. „Výhodou tohoto dobrovolného odvodu DPH z nájmu bylo hlavně to, že plátce – pronajímatel – byl oprávněn k odpočtu DPH na vstupu, například při nákupu nemovitosti, jejích opravách nebo u souvisejících služeb.“

S účinností od 1. ledna 2021 nastává změna, podle které už u nájmů nemovitostí určených pro trvalé bydlení není tato volba možná. Pronajímatel musí povinně tento nájem vždy od DPH osvobodit. Týká se to všech staveb, částí staveb, jednotek, práva stavby a pozemků, jejichž součástí jsou prostory určené pro trvalé bydlení.

Pronajímatel tak již nadále nebude oprávněn k odpočtu DPH na vstupu. Pokud v minulosti uplatnil nárok na odpočet DPH při nákupu nemovitosti či jejím technickém zhodnocení a ještě neuběhla desetiletá lhůta pro úpravu odpočtu daně podle § 78 ZDPH, je třeba začít od roku 2021 tuto úpravu provádět.

„Daná změna se každopádně týká pouze pronájmu nemovitostí určených pro bydlení. Tedy pokud např. plátce DPH pořídil byt za účelem jeho poskytování pro krátkodobé ubytování v rámci služby AirBnB, které je považováno za zdanitelné poskytnutí ubytovací služby, zůstanou jeho odpočty zachovány,“ uzavírá Richard Knobloch, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic.

Tisková zpráva Grand Thornton

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.