Pátek 22. března. Svátek má Leona.

Ostrý start stavebnictví

15.03.2018 02:03 Tisková zpráva: ČSOB

První měsíc roku přinesl velmi silný růst stavební výroby, nicméně jak sám statistický úřad uvádí, extrémní výsledek jde spíše na vrub velmi příznivému počasí a celoroční čísla až tak výrazně neovlivní. Leden totiž patří mezi obecně nejslabší měsíce v roce pro stavební firmy, takže jeho podíl na celkovém výsledku za rok 2018 nebude dramatický. 

V úvodu roku se rychle rozjely práce jak v inženýrském stavitelství, tak v tom pozemním. Nárůst zaznamenala i bytová výstavba, nicméně i přes dvojciferný nárůst nelze hovořit o tom, že by nabídka nových bytů mohla v blízké době dostihnout neutuchající poptávku. To spíše můžeme počítat s tím, že růst poptávky v důsledku rekordních cen nemovitostí sám výrazně zvolní.

I když čísla za první měsíc silně relativizujeme, předpokládáme, že se stavebnictví bude dařit i ve zbytku roku. Nové zakázky začaly opět růst, nicméně nelze hovořit rozhodně o počátku stavebního boomu, jako spíše o lehkém odrazu ode dna. Proto nepředpokládáme, že by se v dalších měsících mohly opakovat takové výsledky, jaké jsme viděli v lednu. Obrat stavebnictví do černých čísel je stále jen pozvolný a k boomu mu chybí přece jen více veřejných zakázek v oblasti infrastruktury. A časem mu stejně jako u ostatních odvětví budou chybět i lidé. Nakonec profese pomocných prací ve stavebnictví se už dnes drží v první desítce nejhledanějších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *