EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

19. 05. 2016

0 komentářů

Ovlivní Brexit trh s nemovitostmi?

 


 

Nejzřetelnějším důsledkem referenda o Brexitu je nejistota, která může mít zásadní dopad na reálnou ekonomiku. Ačkoliv sázkové kanceláře jsou stále přesvědčeny, že britští voliči se nakonec rozhodnout Evropskou unii neopustit, nejistota na trhu se projevila zejména na kurzu libry. „Pokud se voliči rozhodnou pro setrvání v Evropské unii, mohla by úleva z tohoto rozhodnutí vést k výraznému posílení měny, rizikových aktiv a domácích a cyklických akcií, zatímco pokud se vysloví pro „Brexit“, lze očekávat další oslabení aktiv,“ domnívá se Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

Hlavním bodem střetu budou měnové trhy, a to se následně promítne do trhu s nemovitostmi. „Očekáváme, že libra oslabí zejména vůči americkému dolaru v souvislosti s tím, jak se investoři budou zbavovat svých aktiv v librách. Povede to ke snížení relativní hodnoty stávajících nemovitostních aktiv, ale pro investory platící zejména v amerických dolarech by toto mohlo být z krátkodobého hlediska příležitostí,“ vysvětluje Lessing. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se globální investoři chystali k odchodu z britského realitního trhu, spíše naopak,“ dodává Adam Lessing.  Jeho slova potvrzuje i nejnovější výzkum plánů investorů INREV z ledna 2016, který naznačuje, že britský trh s nemovitostmi bude pro globální investory zajímavý navzdory riziku Brexitu.

Podle Lessinga je rozhodnutí odejít z Evropské unie politické rozhodnutí a ekonomické dopady budou spíše makroekonomického než majetkového charakteru. „Investoři, kteří mají nelikvidní aktiva, jako jsou nemovitosti, nemají příliš možností, jak by mohli ovlivnit dopad Brexitu na nemovitosti, které již v současné době vlastní. Nyní jsme svědky krátkého zpomalení investiční činnosti na britském trhu, jelikož se investoři rozhodli odložit své rozhodování až na dobu po referendu,“ uzavírá Lessing. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Tak co, světe? ČNB čeká, co se bude dít za hranicemi

Po sérii zvyšování úrokových sazeb, teď máme období stagnace. Česká národní banka na svém posledním zasedání úrokové sazby nezměnila. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Hlavním důvodem je, nejistý vývoj ekonomické situace v zahraničí a otázky kolem brexitu.

Text: Monika Lukešová

02. 08. 2019

ČNB prodlužuje úrokové prázdniny, obává se vývoje v zahraničí

Česká národní banka již potřetí za sebou ponechala úrokové sazby beze změny. Žádné velké překvapení se tedy nekonalo a centrální banka volí spíše opatrnost. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tedy zůstává na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.

Text: Monika Lukešová

29. 03. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *