EUR 25.420

USD 22.418

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.418

Text: Monika Lukešová

29. 03. 2019

ČNB prodlužuje úrokové prázdniny, obává se vývoje v zahraničí

 

Česká národní banka již potřetí za sebou ponechala úrokové sazby beze změny. Žádné velké překvapení se tedy nekonalo a centrální banka volí spíše opatrnost. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tedy zůstává na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %. 


V bankovní radě převážil „holubičí“ pohled, který nyní zvláště obezřetně posuzuje nepolevující zahraniční rizika. Zejména se jedná a zpomalení čínské a německé ekonomiky, nejistotu spjatou s brexitem, zpomalování podstatné části eurozóny a související opětovnou měnověpolitickou stimulaci ze strany Evropské centrální banky v podobě dotovaných úvěrů bankám a v neposlední řadě napětí v mezinárodních obchodních vztazích a hrozbu dalšího nárůstu cel,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund a dodal, že tyto faktory se částečně promítají například do slábnoucího výkonu českého průmyslu.
ČNB tedy s dalším zpřísňováním měnové politiky počká. Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, přitom nedávno připustil, že pokud bude silná koruna, centrální banka by mohla přistoupit dokonce ke trojímu zvýšení sazeb během letošního roku. Zatím však ČNB sazby letos nezvýšila, naposledy jestřábi zvítězili v listopadu loňského roku. Reálně se spíše jeví jedno nebo maximálně dvojí zvýšení sazeb. Vypadá to však, že ČNB bude držet úroky na stávající úrovni během prvního půl roku.
I když jsme v březnu očekávali růst sazeb, ČNB dále upřednostňuje defenzivní strategii. Hlavní roli sehrává brexit a jeho „nedohoda“. ČNB nechce v takto neklidném finančním moři přistoupit ke zvýšení sazeb. Počká až se situace uklidní a posléze sazby zvýší. Ekonomické údaje Česka zejména inflace a nezaměstnanost k tomuto kroku přímo vybízejí,“ doplnila Jana Mücková, ekonomka Bondster.

ČNB rozhodla stejně jako ECB a FED

Významné centrální banky jako ECB a FED také ponechaly úrokové sazby beze změny. „Bankovní rada ČNB rozhodla podobně jako na počátku března ECB a minulý týden americký FED o ponechání stávajících úrokových sazeb. To znamená, že pokračující vysoký růst reálných mezd, relativně slabší koruna, zpomalování růstu německé ekonomiky a nejistoty ohledně Brexitu jsou vyváženy pozitivním vývojem ostatních fundamentálních ukazatelů české ekonomiky. S pokračující divergencí kurzu koruny s aktuální prognózou ČNB budou očekávání o zvýšení sazeb reálnější,“ říká Jiří Schwarz, člen dozorčí rady Expobank CZ.
Bankovní rada si však ponechává otevřené dveře pro další zvýšení úrokových sazeb. Podle odborníků tím chce mít možnost korigovat jak inflační očekávání v české ekonomice, tak sentiment na devizovém trhu vůči české měně.
Pro letošní rok očekávám jedno zvýšení úroků ČNB, v případě klíčové repo sazby tedy o čtvrt procentního bodu na úroveň 2,00 %, kdy a zda vůbec k takovému kroku dojde ale bude záviset především na oživení hospodářského růstu v Německu a eurozóně obecně, a s tím souvisejícím vývojem inflačních očekávání,“ doplňuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zájem o hypotéky rapidně klesl

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů tři procenta, v únoru lehce klesla na 2,99 procenta. Banky však chystají různé slevové akce, bonusy a slevy, které mohou ovlivnit hypoteční trh.
Každopádně zájem o hypoteční úvěry letos značně klesl. V lednu si sjednalo hypotéku nejméně lidí za posledních pět let. V únoru sice počty vzrostly, ale ani jeden měsíc nepřesáhly hranici pěti tisíc klientů. Během ledna a února bylo sjednáno 9 725 hypoték, což byl běžný výsledek za jeden měsíc. Rekordní počet hypoték byl v listopadu 2016, kdy bylo sjednáno 14 386 hypotečních úvěrů.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.